שתף קטע נבחר

אלעזר שטרן נגד בר רפאלי: יופי חיצוני ולא פנימי

יום אחרי שפשט מדים, ראש אכ"א לשעבר הוריד כפפות בקרב נגד ההשתמטות: "אנחנו חברה שמרקיבה עצמה מבפנים"

פחות מ-24 שעות אחרי שפשט את מדי צה"ל, אלוף (מיל') אלעזר שטרן התגייס שוב - הפעם למאבק ב"חוק טל" להסדרת הפטור לחרדים. באירוע חתימת אמנה נגד החוק על ידי 25 ארגונים חברתיים בבית סוקולוב בתל-אביב, השווה בצהריים (יום ב') שטרן את תופעת ההשתמטות לאיום האיראני ולבעיות הגיור.

 

"מי שמתייחס לתופעת ההשתמטות של צה"ל רק בהיבט המספרי לא מבין מדוע אנחנו כאן", אמר. "אם לא תהיה פה מעורבות חברתית אפשר להגיד שזה אחד האיומים הקיומיים ביותר שיש לנו.

 מי שמדבר על צה"ל כצבא מקצועי מדבר מתוך חולשה - גיוס החובה הוא הרבה יותר מאשר כמות המשרתים, למדינה גם אין יכולת לשלם על זה".

 

לטענתו, "יש פה בעיה מוסרית וגם בעיה דמוקרטית - חברה שמרקיבה את עצמה מבפנים, ואנחנו לא נעמוד בזה בסוף". האלוף הפורש סיפר שהפסיק להכניס לביתו בקבוקי מי עדן ומוצרים של פוקס - "מאז שהם בחרו לשים משתמטת (בר רפאלי) על פני המוצרים שלהם, יופי חיצוני שגובר על יופי פנימי. התקשרתי לחברות והמנהלים של החברות האלה אמרו לי 'זה מה שהנוער אוהב'. אמרתי להם שהתפקיד שלנו הוא לדאוג למה שהנוער יאהב ולא למה שהוא אוהב".

 

בנושא שמסעיר לאחרונה את צה"ל - ואת פיקוד המרכז במיוחד - אמר שטרן כי "מי שלא מתנהג בכבוד לפלסטינים, לא יתנהג בכבוד לחבריו, לאשתו ולילדיו. יש לו שריטה של אי כיבוד האדם וגם נצלנות היא שריטה, גם פרזיטיות היא שריטה - ובסוף זה מגיע לחברים ולמשפחה שלך".

 

בין הנוכחים בכינוס היו השופט בדימוס מישאל חשין, השחקן שלמה וישנסקי, יו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל בועז טופורובסקי, אלוף משנה (מיל') חיים ארז ויואל מרשק מהתנועה הקיבוצית. לדברי אחת מראשי מטה המאבק בחוק טל, זהרה ברגר-צור מ"הפורום לשוויון בנטל", 34 אחוזים מהאוכלוסיה היהודית לא משרתת בצה"ל. "עוד שש שנים זה יגדל ל-47 אחוזים וב-2025 יעמוד על מעל ל-50 אחוזים. חוק טל פוטר מגזר שלם מכל סוג של שירות ומבדיל בין דם לדם".

 

המאבק בחוק מתעורר לקראת דיון בבג"ץ בנושא בתחילת השבוע הבא, אותו הגדירו הנוכחים "גורלי". לדברי ברגר-צור האמנה תוגש לנשיא המדינה, יו"ר הכנסת וראש הממשלה. ביום חמישי יוקם מאהל מחאה מול גן הוורדים בירושלים, ולמחרת מתוכננת צעדת מחאה בירושלים שתדמה מסע אלונקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רפאלי. מה שהנוער רוצה
צילום: AFP
צילום: חגי אהרון
שטרן. מאבק בהשתמטות
צילום: חגי אהרון
מומלצים