שתף קטע נבחר

העייפות של נתניהו: למה ראשי ממשלות לא ישנים

מנכ"לים לשעבר במשרד ראש הממשלה מבינים מדוע נתניהו נראה תשוש כל-כך אתמול בכנסת. המנכ"ל של שרון סיפר: "ראש ממשלה הולך לישון עם מחשבות וכשהוא מתעורר זה תמיד לקול צלצול טלפון באמצע הלילה". המנכ"ל של ברק: "לראש ממשלה יש מחסור כרוני בזמן"

קשה להיות ראש ממשלה בישראל. בסביבתו של בנימין נתניהו הסבירו שהצבעתו אתמול בטעות נגד ממשלתו במליאת הכנסת מקורה בעייפות. ובאמת, תמונות מהעת האחרונה מסגירות ראש ממשלה מעט תשוש. בעקבות הפרסום אתמול ב-ynet, מנכ"לי משרד ראש הממשלה בעבר מסכימים כי אדם שנכנס לתפקיד הבכיר בישראל יכול להיפרד לשלום משנת לילה שקטה ורצופה.

 

"אדם שנכנס לתפקיד ראש הממשלה צריך לדעת שלישון הוא כנראה כבר לא ילך", אמר היום (ג') ל-ynet אביגדור יצחקי, מי שכיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת כהונתו של אריאל שרון. "ראש ממשלה - שנתו לא רציפה בשום צורה. גם כשהוא הולך לישון, הוא הולך לישון עם מחשבות וגם כשהוא מתעורר זה תמיד יהיה לקול צלצול טלפון באמצע הלילה. צריך לזכור שראש ממשלה מאשר כל מבצע ופעולה, חסוי או גלוי, והדברים נעשים בלילות. מעדכנים אותו על כל דקה וכל עניין וזה לוקח אנרגיות. יש המון שעות שראש ממשלה מקדיש לנושאים שהציבור לא יודע עליהם כלל: חומר מודיעיני, שב"כ, מוסד, ועדה לאנרגיה אטומית. הכול נעשה בחדרי חדרים וזה גוזל שעות".

 

לדבריו, בהיבט הזה, נתניהו לא שונה מקודמיו. "אני לא מכיר ראש ממשלה אחד שלא 'ניקר', אין מה לעשות. אצל שרון היינו נוקטים בכל מיני שיטות כמו שיעול חזק או מכה על השולחן - כדי להעיר אותו במהלך דיון".

 

למרות זאת, הוא לא חושב שמחסור בשעות שינה משפיע על קבלת ההחלטות. "טעות בהצבעה מתרחשת גם לכאלה שהם ערניים. כמי שהצביע הרבה בכנסת אני יכול להגיד לך שטעויות קרות גם עם עיניים פקוחות. ראש ממשלה אמנם חושב לבד, אבל אף פעם הוא לא לבד בקבלת החלטות. בכל נושא שהוא עוסק בו יהיו סביבו את האנשים שיעירו אותו. אנחנו היינו מקפידים שלשרון יהיו לפחות שעתיים של מנוחה בצהריים, אחרת הוא לא היה מצליח לתפקד במהלך היום".

 

יצחקי סיפר על יום עבודתו, ובעיקר על הלילות בעבודתו של שרון. "לא היה יום שבו הוא סיים את לעבוד לפני חצות. כשב-12 בלילה הייתי רציתי להגיד לראש הממשלה שלום הוא היה שואל אותי: 'מה אתה הולך?' והייתי עונה לו שמה פתאום - אני רק קופץ לצהריים. הייתי צריך להפיל את עצמי מהמיטה ב-6 בבוקר, אחרת לא הייתי קם. שווה לנתניהו ואנשיו לאמץ את הנוהג של שעתיים מנוחה באמצע היום, כי ידוע לכולם שאין לדעת מתי היום עומד להיגמר".

 

"יש עומס בלתי נתפס"

יוסי קוצ'יק מנכ"ל משרד ראש הממשלה, בתקופת כהותנו של אהוד ברק, אמר כי מי שלא היה בלשכתו של ראש ממשלה בישראל לא יכול להבין את העומס בו הוא שרוי. "זה כמו שרק מי שעבר התקף לב יכול להסביר מה זה באמת התקף לב. על ראש ממשלה בישראל יש עומס בלתי נתפס. שעות שינה הן מצרך במחסור אצל ראש ממשלה. אין מספיק שעות ביממה ויש לו מחסור כרוני בזמן. סדר היום שלו כל כך עמוס וכל בעיה שעולה על שולחנו היא בעיה מסדר גודל כל כך מהותי - אז מה הפלא כשראשי ממשלה נרדמים במהלך היום? אי אפשר להימנע מזה".

 

קוצ'יק סבור שאסור לבקר ראש ממשלה שכמעט נרדם. "נכון שכל פעולה של ראש ממשלה נמדדת בזכוכית מגדלת והציבור רוצה לראות שמי שמנהיג אותו הוא אדם נינוח וערני, וזה בהחלט המצב הרצוי.

הבעיה היא שבארץ, במבנה הפוליטי הנוכחי, זה לא אפשרי. כל ההחלטות מתנקזות אליו, כולם מגיעים אליו וזה רק טבעי שראש ממשלה יתעייף, הוא בסך הכול בן אדם".

 

הוא נזכר בלילות הלבנים שהעביר בלשכתו של ברק. "היינו ישנים שלוש שעות בלילה, במקרה הטוב. אם היינו יוצאים מהמשרד בחצות היינו אומרים שיש לנו אפטר. כשראינו שראש הממשלה מתחיל להתעייף היינו מעבירים לו פתק, נותנים שתייה, מעבירים איזה עוגייה. השתדלתי לשמור לו איזה שעת מנוחה ביום, למרות שזה בדרך כלל לא קרה.

 

"זה קשה ואני משוכנע שבסופו של דבר זה גם פוגע, אבל רוב ההחלטות הן תהליכיות. בדרך כלל הן מתקבלות אחרי הרבה דיונים ועבודות מטה כאלו ואחרות. אלו לא דברים שניתנים לשינוי בהתאם לקפריזה. גם אם באחד הדיונים ראש הממשלה עייף, יש המון גורמים אחרים אחראים", סיכם קוצ'יק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. העייפות ניצחה?
צילום: AP
אולמרט נרדם
צילום: גיל יוחנן
צילום: פלאש 90
שרון. ישן בצהריים
צילום: פלאש 90
יצחקי. אין שינה רצופה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים