שתף קטע נבחר

סגנו של נסראללה: ננצח - אבל לא נהיה איראן

חמישה ימים לפני הבחירות מצהיר השייח נעים קאסם, המשוכנע בניצחונו, כי הארגון יחתור לממשלת אחדות. הוא מבהיר כי אינו חושש מחרם בינלאומי, כפי שקרה לממשלת החמאס

מספר 2 בחיזבאללה כבר מביע ביטחון בניצחון הארגון בבחירות, שיתקיימו בשבוע הבא. הוא מגדיל לעשות ומזמין את יריביו להצטרף לממשלת אחדות. השייח נעים קאסם מנצל את ההזדמנות כדי לדחות את ההאשמות מצד המפלגות הפרו-מערביות, ואומר כי חיזבאללה לא מעוניין להקים מדינה איסלאמית נוסח איראן.

 

קאסם התראיין לסוכנות הידיעות AP ממחבואו בביירות, ואמר כי חיזבאללה אינו חושש מחרם בינלאומי על לבנון במקרה שינצח בבחירות. הוא משוכנע שמדינות המערב יסכימו לדבר עם כל ממשלה שתקום בביירות, לרבות כזו שבראשותה יעמוד הארגון השיעי. 


כרזת בחירות: נסראללה, קאסם והאייתוללה האיראני חמינאי (צילום: AFP)

 

הבחירות הכלליות בלבנון ייערכו ביום ראשון הבא, 7 ביוני. אם יתממשו התחזיות בכמה מהסקרים שפורסמו בלבנון, עשוי חיזבאללה לרשום את ההישג

הפוליטי הגדול בתולדותיו - ולהפוך לתנועה הפוליטית המשפיעה, החזקה והשלטת במחנה הפוליטי שאותו היא מובילה בלבנון.

 

הצעתו של השייח קאסם להקים ממשלת אחדות בשיתוף עם המפלגות האנטי-סוריות עשויה לרמוז על חששו של מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, מפני ההשלכות של ניצחון בבחירות - בידוד בינלאומי וייתכן שאף סבב שלישי במלחמה עם ישראל, כפי שקרה לחמאס עם ניצחונו בבחירות והשתלטותו על רצועת עזה.

 

סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, שביקר בחודש שעבר בלבנון, הזהיר כי הממשל האמריקני יבחן מחדש את הסיוע שהוא מעניק למדינה בהתאם לתוצאות הבחירות. ארה"ב, שמגדירה את חיזבאללה כארגון טרור, העניקה לביירות יותר ממיליארד דולרים מאז תום מלחמת לבנון השנייה ב-2006.

 

סקרים אמנם מנבאים הישג מרשים לחיזבאללה, אך לפי שעה נראה כי הניצחון אינו ודאי. אם תחזיותיו של קאסם יתגשמו, תהיה זו הפעם הראשונה

שהארגון ימלא תפקיד מרכזי בממשלת לבנון. סגן המזכ"ל העריך אמש כי חיזבאללה יזכה ב-70 מתוך 128 המושבים בפרלמנט.

 

"אחרי 7 ביוני תהיה כאן זירת התרחשות חדשה", הצהיר סגנו של נסראללה, והבטיח כי חיזבאללה ובני בריתו "יפעלו להקים ממשלת אחדות. עד כמה תצליח הממשלה הזאת? זה כבר תלוי בצד השני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה אחדות. קאסם
צילום: AP
אזהרה לבוחרים. ביידן
צילום: AFP
מומלצים