שתף קטע נבחר

מהפך בגרינלנד: ניצחון לתומכי העצמאות מדנמרק

שבועות לפני העמקת האוטונומיה של המושבה הדנית, זכתה מפלגה בדלנית החותרת לעצמאות במרבית קולות הבוחרים. מנהיגה מבטיח: "נוביל את המדינה הזאת קדימה, לעידן חדש"

מהפך באי הגדול בעולם: מפלגה בדלנית התומכת בעצמאות מדנמרק הוכרזה היום (ד') כמנצחת בבחירות הכלליות שנערכו בגרינלנד והובילה למהפך אחרי שלושה עשורים שבהם השלטון המקומי היה בידי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. הבחירות נערכו שבועות ספורים לפני השינוי הצפוי במעמד האוטונומי של השטח הדני האוטונומי למחצה.

 

גרינלנד, שהפכה למושבה דנית ב-1775, הייתה למחוז דני בשנת 1953. ב-1979 שונה שוב מעמדה ומאז היא נחשב מעמדה כחצי אוטונומי. ב-21 לחודש ישתנה שוב מעמדה, בעקבות משאל העם שנערך בנובמבר אשתקד, והיא תזכה באוטונומיה רחבה יותר שתעניק לה זכויות על משאבי הטבע שמתחת לקרח, על מערכת אכיפת החוק ובמידה מסוימת, גם על יחסי החוץ.


מודעות בחירות בתחנת אוטובוס בגרינלנד (צילום: AP)

 

מפלגת השמאל "אינואיט אטקטיגיאיט" (הקהילה האינואיטית, IA) גרפה 43.7 אחוזים מהקולות, ובכך הכפילה את ייצוגה הפרלמנטרי מאז הבחירות הקודמות, שנערכו ב-2005. היא צפויה להחליף בשלטון המקומי את המפלגה הסוציאל-דמוקרטית "סיאומוט", שניהלה את ענייני האי במשך כ-30 שנים. המפלגה הבדלנית זכתה ב-14 מבין 31 מושבי הפרלמנט, בעוד שיריבתה הוותיקה תזכה ב-9 בלבד, אחרי שהתמיכה בה ירדה ב-3.9 אחוזים, ל-26.5 אחוזים.

 

המפלגה הבדלנית תיאלץ להרכיב קואליציה עם אחת מהמפלגות הקטנות יותר. המפלגה הליברלית "אטאסוט", שהייתה חברה בקואליציה, נפגעה אף היא וזכתה ב-10.9 אחוז מהקולות. היא תזכה בשלושה מושבים בפרלמנט. מפלגת האופוזיציה "הדמוקרטים", זכתה בארבעה מושבים ומפלגה נוספת זכתה במושב אחד.

 

אוצרות טבע מתחת לקרח

"זה מגיע לגרינלנד", אמר מנהיג מפלגת IA, קואופיק קלייסט, בעת שחגג עם מאות תומכים. הוא הביע תקווה ש"בעזרת כולם, נוכל להוביל את המדינה הזאת קדימה, לעידן חדש". מפלגת סיאימוט הכריזה על בחירות בזק כדי שתקום ממשלה חדשה בעת שייכנס לתוקפו המעמד החדש של המשטר העצמי.


תומכי מפלגת הקהילה האינואיטית חוגגים את הניצחון (צילום: AFP)

 

המעמד החדש סולל את הדרך לעצמאות מלאה ומעניק לאי זכויות על משאבי הטבע שמתחת לקרח בשטחו, וכן שליטה על מערכת אכיפת החוק, ובמידה מסוימת גם על יחסי החוץ. לפי פרשנים פוליטים, המצביעים ביקשו להעניש את מפלגת סיאימוט בעקבות כמה סקנדלים, שאחד מהם נגע - כמו בבריטניה - להחזרים על הוצאות של נבחרי הציבור.

 

סיאימוט נתפשה כמפלגה שהשיגה את המעמד האוטונומי למחצה והיא שיזמה את משאל העם שנערך בנובמבר אשתקד, לאישור המעמד החדש של האי. עם זאת, פרשנים הצביעו על חשש גובר בקרב הציבור באשר ליכולתה לנהל את ענייני גרינלנד. האי בן 57 אלף התושבים סובל מבעיות חברתיות שונות וכלכלתו נסמכת על סובסידיות דניות.

 

מומחים בינלאומיים סבורים כי בין היתר מצויים בה, מתחת לקרח, מצבורי נפט וגז טבעי גדולים. הפשרת הקרח בקוטב בשל שינויי האקלים עשויה להפוך את האזור לנגיש יותר בעתיד, וגרינלנד, ש-80 אחוז משטחה מכוסה קרח, תגרוף את הרווחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלייסט: "זה מגיע לגרינלנד"
צילום: AP
גרינלנד. ההתחממות תניב רווחים?
צילום: רויטרס
מומלצים