שתף קטע נבחר

אובמה בריאד: נפעם מחוכמתו של המלך

אחר הצהריים הגיע נשיא ארה"ב לבירה הסעודית, כדי לדון עם המלך ביוזמת השלום, האמרת מחירי הנפט והגרעין האיראני - ובפתח פגישתם הרעיפו שני המנהיגים שבחים זה לזה, והיללו את הקשר בין שתי המדינות. מחר יישא הנשיא נאום בקהיר, המכוון למיליארד וחצי זוגות אוזניים בעולם המוסלמי

מזרח תיכון חדש: נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, הילל אחר הצהריים (יום ד') את מערכת היחסים האסטרטגית בין וושינגטון לריאד, והביע ביטחון ששתי המדינות יוכלו "להשיג התקדמות בשורה של נושאים בעלי עניין משותף".

 

"לארה"ב ולסעודיה יש היסטוריה ארוכה של חברות. יש לנו מערכת יחסים אסטרטגית", אמר אובמה, שציין כי הוא נפעם מחוכמתו ומטוב ליבו של המלך עבדאללה.

המלך הרעיף שבחים על הנשיא האמריקני, וכינה אותו "אדם בעל שיעור קומה" הראוי להיות נשיא. השניים החליפו את התשבוחות בפתח פגישתם, בחוות הסוסים של המלך בפאתי ריאד. בפגישה צפויים המנהיגים לדון בשורה של נושאים - מיוזמת השלום הערבית, דרך העלייה במחירי הנפט ועד לגרעין האיראני, שמדיר שינה גם בארמון הסעודי.

 

אובמה נחת אחר הצהריים בנמל-התעופה של ריאד, בפתח ביקור היסטורי באזור, והתקבל בטקס רשמי על ידי המלך עבדאללה. בוושינגטון רואים בביקור - ששיאו יהיה בנאום נשיאותי בקהיר שישא אובמה מחר - כהזדמנות לפיוס עם העולם הערבי והמוסלמי, לאחר השפל של עידן ג'ורג' בוש.  


אובמה ומלך סעודיה, היום בפתח פגישתם בפאתי ריאד (צילום: AFP)

 

בניגוד לפרסומים מוקדמים, שהדאיגו מאוד את ירושלים, אובמה לא מתכוון להציג תוכנית שלום חדשה וכוללת למזרח התיכון - לפחות לא בעיתוי הנוכחי. ובכל זאת, קשה להתעלם מהעובדה שבביקורו החגיגי באזור - שבא בעיתוי של מחלוקות עם ישראל - הוא אפילו לא שקל לעבור גם כאן.

 

בראיון טלפוני שהעניק אובמה לפובליציסט ה"ניו יורק טיימס" תום פרידמן, אמר הנשיא האמריקני כי בביקורו יבקש ממנהיגי מדינות ערב "להפסיק לומר דבר אחד בחדרי חדרים - ודבר אחר באופן פומבית". לדברי אובמה, מנהיגים ערבים רבים מוטרדים מאוד מהאיום האיראני - אפילו יותר מאשר ה'איום' שנשקף להם מישראל, אך מסרבים להודות בכך.

 

מי שלא ממתין בהתרגשות לבוא הנשיא הוא אוסמה בן-לאדן, שפרסם היום קלטת ובה תקף את מדיניותו של אובמה כלפי המזרח התיכון והעולם המוסלמי. בוויכוח הפנים-ערבי, האמנם מדובר בדף חדש ביחסים - הוא כבר הכריע: אובמה אחרי בוש, זו אותה גברת בשינוי אדרת. הבית הלבן טען בתגובה כי בן לאדן מנסה להסיט את תשומת ליבו של העולם המוסלמי מהנאום ההיסטורי. לאחר התחנה המצרית, ימשיך אובמה לגרמניה ואחר כך לצרפת, בטקס לציון 65 שנה לפלישת בעלות הברית לצרפת הכבושה בידי הנאצים.

 

בתוך כך, ייתכן שדיפלומט איראני ינכח בנאומו של הנשיא האמריקני במצרים. היום נודע כי המארחים המצרים הזמינו את חוסיין רג'אבי, הדיפלומט האיראני הבכיר בקהיר, כאורח לאירוע שבו יישא אובמה את נאומו לעולם המוסלמי. גורמים איראניים בקהיר סירבו להודיע אם אכן יישגרו נציג מטעמם לאירוע - אך אם הדבר אכן ייקרה, תהיה זו הפעם הראשונה שאובמה נושא דברים בפני פקידי ממשל איראניים.     


פורסם לראשונה 03/06/2009 15:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דף חדש: ברק אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים