שתף קטע נבחר

ישי עוקף את מזוז: רוצה סמכות לשלול אזרחות

לאחר שנסיונותיו לשלול אזרחותם של ארבעה ערבים ישראלים נתקלו בקשיים, מבקש שר הפנים לתקן את חוק האזרחות באופן שיאפשר לו לעשות זאת בלי אישור מצד היועמ"ש ובית המשפט. אם השינוי יאושר, בכוונתו לשלול מיד את אזרחותו של בשארה

שר הפנים לא מרוצה מהנוהל הקיים - ומבקש לערוך רפורמה בהליך שלילת אזרחותם של ישראלים: ל-ynet נודע כי השר אלי ישי, באמצעות ח"כ דוד אזולאי, צפוי להניח ביום ראשון על שולחנה של הכנסת הצעה לתיקון חוק האזרחות, באופן שיאפשר לו לשלול אזרחות ללא צורך באישור של היועץ המשפטי לממשלה ושל בית המשפט.

 

כיום, בעקבות תיקון שבוצע בחוק לפני שנים אחדות, שר הפנים צריך להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה ורק לאחר מכן - ובאישורו - הוא יכול לפנות לבית המשפט בבקשה לאשר את התהליך.

בתחילת החודש שעבר החל ישי בהליך שלילת אזרחותם של אזרחים ערבים, אולם המהלך עדיין לא קיבל את אישור בית המשפט.

 

הצעת התיקון קובעת, כי "שר הפנים רשאי לבטל אזרחותו של אדם אם הוכח להנחת דעתו שהאזרחות נרכשה על יסוד פרטים כוזבים, ורשאי השר לקבוע שביטול האזרחות יחול גם על ילדו הקטין של אותו אדם. שר הפנים רשאי לבטל את אזרחותו הישראלית של אדם אשר עשה מעשה שיש בו משום הפרת אמונים למדינת ישראל, ובלבד שעקב ביטול האזרחות הישראלית לא ייוותר אותו אדם חסר כל אזרחות, ואם ייוותר חסר כל אזרחות כאמור - יינתן לו רישיון לישיבה בישראל כפי שיקבע שר הפנים. ביטול אזרחות ישראלית ייעשה עם מתן הודעה מאת שר הפנים ומהיום שקבע השר בהודעה".

 

"אסור שלאנשים כמו בשארה תהיה אזרחות"

שר הפנים מתח ביקורת על הנוהל הקיים וטען כי הוא מעכב ומונע את האפשרות להוציא לפועל מדיניות של שלילת אזרחות נגד אזרחים ערבים המשתפים פעולה עם ארגוני טרור. אם יאושר

התיקון לחוק האזרחות, בכוונתו של ישי לשלול באופן מיידי את אזרחותו של ח"כ לשעבר עזמי בשארה, שברח מהארץ לאחר שנחשד בשיתוף פעולה עם ארגוני טרור וריגול.

 

ישי אמר ל-ynet כי "יש אזרחים ערבים בישראל, כמו בשארה, שמרגלים נגד המדינה או פועלים נגדה במסגרת של ארגוני טרור. אסור שלאנשים האלה תהיה אזרחות ישראלית, אולם כיום קשה מאוד לשלול אזרחות. בקצב הביורוקרטי הקיים אי אפשר לעשות שום דבר בנידון. הסדר הנכון צריך להיות שאדם שאזרחותו נשללה על ידי שר הפנים יפנה לבית המשפט לאחר מכן ולא ההיפך".

 

ישי הבהיר כי החשש שלפיו שר פנים ישלול אזרחות של ישראלים ללא הבחנה מיותר ואינו במקומו, שכן לטענתו, מאז קום המדינה נשללה אזרחותם של אזרחים בודדים, ובמשורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. מבקש תיקון
צילום: גיל יוחנן
האזרחות בסכנה. עזמי בשארה
צילום: איי אף פי
מומלצים