שתף קטע נבחר

פסגת רודנים: נשיא זימבבווה אירח את נשיא סודן

מיד עם צאתו של ראש האופוזיציה לשעבר בזימבבווה למסע לסיום הבידוד הבינלאומי באירופה, נפגש הדיקטטור המקומי עם נשיא סודן, המנהיג היחיד בעולם שמבוקש בגין פשעי מלחמה

התרסה טרייה כלפי המערב: המנהיג המכהן היחיד שהואשם בפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, נשיא סודן עומר אל-באשיר, התקבל בחום אצל נשיא זימבבווה, רוברט מוגבה - כך דיווח היום (א') הרדיו הרשמי במדינה הדרום אפריקנית הענייה. הפגישה נערכה מיד אחרי צאתו של מנהיג האופוזיציה לשעבר בזימבבווה לאירופה, למסע מאבק בבידוד משטרו.

 

ראש ממשלת זימבבווה, מנהיג האופוזיציה לשעבר מורגן צ'נגיראי, אמר כי לא ידע כלל על ביקורו הצפוי של אל-באשיר, שנגדו תלוי ועומד צו מעצר בינלאומי בגין הפשעים בדרפור. לפי הדיווח הרשמי, אל-באשיר ומוגבה נפגשו אתמול, על רקע ביקורו של הנשיא הסודני לרגל ועידה כלכלית אזורית בעיירת הנופש ויקטוריה פולס. מוגבה קרא למדינות אפריקניות לשים קץ לסכסוכים ולהפחית את תלותן במערב. "בואו ננצל את משאבינו באופן שיאפשר לנו לממן פיתוח תשתיות, בלי תנאים", אמר מוגבה.

 

זימבבווה היא לא בין 108 מדינות שאישררו את האמנה שבאמצעותה הוקם בית הדין הקבוע הראשון לפשעי מלחמה בהאג, ולכן אינה מחויבת לפי החוק הבינלאומי לעצור את הנשיא הסודני. קבת הפנים החמה לרודן מחרטום צפויה לזכות את זימבבווה בשבחים מצד מדינות אפריקניות וערביות שגינו את כתב האישום נגדו, אך היא ודאי לא תסייע למאמציה לחדש את המגעים עם מנהיגי המערב.

 

מאז הוגש נגדו כתב האישום במרס, ביקר אל-באשיר בכמה מדינות ערביות. באפריל הודיע האיחוד האפריקני שצו המעצר מאיים על תהליך השלום השברירי בסודן וביקש

 מהאו"ם לדחותו בשנה. הליגה הערבית דחתה אף היא את האישום, שבמסגרו מיוחסת לאל-באשיר אחריות למלחמה בחבל דרפור המערבי, שבה נהרגו על-פי הערכות האו"ם כ-300 אלף בני אדם, ו-2.7 מיליון נעקרו מבתיהם.

 

בפסגה שנערכה בזימבווה השתתפו מנהיגים מ-19 מדינות, ושקלו הצעות סיוע והשקעה בזימבבווה, שכלכלתה קרסה בשנה האחרונה. שכנותיה של זימבבווה לא הגיעו להסכמה על חבילת מימון לממשלת הקואליציה שהקימו בפברואר מוגבה ויריבו הפוליטי הוותיק צ'נגיראי. מנהיג האופוזיציה לשעבר יצא אמש למסע בן שלושה שבועות באירופה וארה"ב, בניסיון לשים קץ לבידוד שבה שרויה ארצו במשך כעשור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא סודן עם הגעתו לזימבבווה
צילום: AFP
רוברט מוגבה. אחוות רודנים?
צילום: AP
צ'נגיראי: לא עודכנתי בנושא
צילום: AFP
מומלצים