שתף קטע נבחר

המנכ"ל של שרון: לא הייתה הכנה להתנתקות

בעדותו בוועדת החקירה לטיפול במפוני גוש קטיף, ביקר אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה עד שנה לפני ההתנתקות, את ההתנהלות "השערורייתית" של ממשלת שרון בנושא הכלכלי והזהיר: "בפעם הבאה - השבר יהיה עמוק הרבה יותר"

מה בדיוק תכננה הממשלה לעשות עם מפוני גוש קטיף? לפי מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופה שקדמה להתנתקות - גם לדרגים הבכירים ביותר לא הייתה לכך תשובה ברורה, והם שגו כאשר ביקשו לכפות פתרון קהילתי ולא אישי. כך טען אביגדור יצחקי, שהופיע היום (ג') בפני ועדת החקירה הממלכתית בנושא טיפול הרשויות במפונים.

 

יצחקי שימש כמנכ"ל תחת אריאל שרון עד מאי 2004, שנה וארבעה חודשים לפני ההתנתקות. לחברי הוועדה הוא סיפר שכשעזב, "לא היתה שום עבודת הכנה לקראת ההתנתקות.

קיוויתי שהדברים האלו לא יקרו, התנגדתי מראש להתנתקות". מאז, אגב, הוא פרש מקדימה בטונים צורמים בעקבות דו"ח ועדת וינוגרד, ובבחירות האחרונות תמך בליכוד.

 

לטענתו, לאחר שסיים את תפקידו נפגש עם הממונה על התקציבים במשרד האוצר ואמר לו כי צריך לתת לכל משפחה מיליון דולר - באופן אישי ולא קבוצתי, כפי שקבע החוק - וכך דווקא לחסוך למדינה הרבה מאוד כסף. "התוכנית של מדינת ישראל היא תמיד לשלם פי שלושה ממה שאפשר, לצערי גם הפעם זה קרה", אמר יצחקי.


"למה להיות אדון של אנשים?" (צילום: דודי ועקנין)

 

יצחקי העיד שאינו זוכר התייחסות להתנתקות בתאריכים מוגדרים, למרות שניהל שיחות רבות עם שרון בנושא מכיוון ש"סיקרן אותי להבין מה הביא אותו להחלטה הזאת". לדבריו, "בכל מה שקשור לפיצויים ותגמולים, שרון העדיף שלא לעסוק בנושא ולהשאיר לאנשי מקצוע. אריק העדיף לעסוק בתפקיד הביצועי - בהקמת השכונות למפונים - אם הם יתקדמו או לא, אם עלו הטרקטורים או לא. ההחלטה ללכת להיות אדון של אנשים ולכוון אותם דרך מוסדות ממשלתיים נועדה מראש לכישלון".

 

"מצדי שיגורו בסביון"

"אמרתי לראש הממשלה", סיפר יצחקי, "'מה אכפת לך איפה אנשים יגורו? למה אתה מעלה את הטרקטורים האלה? מצדי שיגורו בסביון, למרות שאני בטוח שהם לא יילכו לגור שם. תן גם לפרט את הקרדיט שהוא יודע לנהל את העניין בצורה הטובה ביותר'".

 

את הטיפול הכספי במפונים כינה "שערורייתי", וטען שהיה צריך להתייחס

לנושא כמו אל מלחמה שנכפתה על המדינה. "במלחמת לבנון השנייה או ב'עופרת יצוקה' מצאו פתרון תקציבי, גם כאן היה אפשר למצוא פתרון".

 

יצחקי גם הסתכל קדימה, לאפשרות של פינוי עתידי בגדה המערבית. "צריך כבר היום ליצור חוק פינוי-פיצוי, שכבר היום מודיע מה ההטבות/פיצויים. זה גם דבר שנותן מוטיבציה לאנשים, אחרת השבר יהיה הרבה הרבה יותר עמוק ממה שהוא עכשיו". על רקע אירועי ההתנתקות, הדגיש שהיום, "גם התגובה של המחליטים, גם תגובה של הציבור והתגובה של האנשים שצריכים להתפנות יהיו שונות לחלוטין אם ממשלה תחליט לפנות יישובים. ראינו מה קרה בעמונה, וזה יילך ויחמיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחקי. מיליון דולר למשפחה
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
שרון. לא התעסק בפן הכלכלי
צילום: רויטרס
קראווילות בחבל לכיש. למה כולם ביחד?
צילום: שלמה אסרף
מומלצים