שתף קטע נבחר

האלוף שמני נאם מול לוחמי כפיר, לא כולם הסכימו

אלפי לוחמי החטיבה ומפקדיה התכנסו לציין שש שנים להקמת "כפיר". על הבמה התייצבו המח"ט והאלוף הממונה, שלאחרונה התעמתו משפטית על רקע אלימות מצד לוחמי היחידה. בתום נאומו של שמני אף נשמעו קריאות "בוז" בודדות

צלילים בודדים צורמים בשולי הכנס שנועד לתת גיבוי והוקרה. מפקד חטיבת "כפיר", אל"מ איתי וירוב, שקיבל באחרונה הערה פיקודית מאלוף פיקוד המרכז גדי שמני על רקע עדותו בבית הדין הצבאי שהכשירה אלימות מוגבלת במהלך פעילות מבצעית - זכה אמש (יום ג') לחיבוק חם מלוחמיו, שהריעו לו ארוכות לאחר נאומו בכנס החטיבה, במלאת שלוש שנים להקמתה. האלוף שמני שנאם אחריו - התקבל על ידי הלוחמים בצורה קצת יותר פושרת. כמה מהם אפילו קראו בוז בסוף דבריו.

 

איש לא הזכיר זאת בקול רם, אבל לכולם היה ברור כי ברקע הכנס שנערך באמפיתאטרון בבית שאן בהשתתפות אלפי חיילי החטיבה ומפקדיה - עמד העימות המתוקשר בין המח"ט לאלוף. על הלך הרוח המדוייק בכנס קשה היה לעמוד, שכן כניסת כתבים לאירוע נאסרה.

 

כזכור, שמני לא אהב, בלשון המעטה, את העדות של וירוב בבית הדין הצבאי, כאשר האחרון ביקש להגן על סגן אדם מלול, סגן מפקד פלוגה בגדוד שמשון, המואשם יחד עם אחד מפקודיו, בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות, לאחר שהיכו מספר פלסטינים בעת פעילות מבצעית בכפר קדום בספטמבר 2008. המח"ט ציין עדותו כי לעיתים נדרשת הפעלת אלימות - וספג בתגובה הערה פיקודית.

 

"אנחנו כאן כדי להגן על הבית. פשוטו כמשמעו", פתח את נאומו, "לוחמי החטיבה עומדים איתן כחומה בצורה, משלבים איש את יד רעהו, מבט

חודר לאפלה, בכל סמטה, שביל אפר, בקסבה, על גגות ומרתפי האבן הטחובים, בכל מקום נרדוף את אויבנו".

 

בהמשך הנאום ציין המח"ט כי מה שמניע את לוחמי החטיבה זאת רוח האמונה בצדקת הדרך ו"לא הילת הצנחנים, תרועת הניצחון ומחיאות של כף", בכך רמז לחוסר פרגון שבא לעיתים קרובות מבחוץ. עוד ציין כי אזרחי ישראל יכולים לישון בשקט ונהל את אורח חייהם, "בגלל הלוחמים שמבצעים עבודתם יומם וליל".

 

בפן הערכי נראה שהמח"ט ברר היטב את מילותיו, אך לא השאיר מקום לספק שפקודיו אינם סוטים מהדרך הנכונה: "יודע אני כי ערכיים אתם, מכיר אני את הרגישות שלכם, רואה אני כיצד מוסר הלחימה בא לידי ביטוי יום יום והוא נר לרגליכם. זהו נדבך חשוב בצדקת דרכנו וזכותנו". בתום הנאום זכה המח"ט למחיאות כפיים סוערות ואף לקריאות בשמו הפרטי.

 

שמני: לא להשליך ממקרים בודדים על הכלל

לאחר מכן החל נאומו של האלוף שמני, שבחר להחמיא ללוחמים על הישגיהם והדגיש את חשיבות השמירה על רוח צה"ל וערכיו: "יש לגלות הוגנות ורגישות כלפי חפים מפשע ולשמור על האיזון במרקם האנושי המורכב בו אנו פועלים".

 

האלוף אמר עוד כי לחטיבת כפיר חלק בהצלחה במלחמה נגד הטרור.

"תשתיות הטרור באיו"ש מנופצות כמעט כליל והמנסה להרים ראש - מטופל ביעילות רבה". הוא התייחס באופן כללי לחריגות ואמר כי כאשר עושים הרבה - ישנם אירועים חריגים, אותם חוקרים ומתקנים.

 

בסוף הנאום הפנה אצבע מאשימה כלפי אלה שמכתימים את חיילי החטיבה כולה וחיילי צה"ל בגלל אירועים נקודתיים: "הנסיון להשליך ממקרים בודדים אלה על תדמיתם של אלפי לוחמים ומפקדים הוא ניסיון שמקורו בשטחיות, במקום מסוים יש בו גם רשעות ושיקולים זרים". 

   

שמני חתם את נאומו במילים: "בשמי, ובשם פיקוד המרכז - אני מצדיע לכם. עלו והצליחו". אך אז, בין מחיאות הכפיים שנשמעו - היו שהבחינו גם בחיילים בודדים שקראו בוז לעברו של האלוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף שמני. קולות צורמים
צילום: עדו בקר
מומלצים