שתף קטע נבחר

מיטשל: לא נפנה עורף לשאיפות הפלסטינים

בתום פגישה ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני, אמר השליח האמריקני המיוחד כי אובמה וקלינטון "הדגישו את המדיניות באופן ברור: הפתרון היחיד לסכסוך הוא מדינה פלסטינית"

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, נועד בצהריים (יום ד') עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ברמאללה ואמר לו כי הממשל האמריקני לא יפנה עורף לשאיפות הפלסטינים לעצמאות.

 

לדבריו, הנשיא ברק אובמה ומזכירת המדינה הילרי קלינטון, "הדגישו באופן ברור את המדיניות: הפתרון היחיד לסכסוך הוא הקמת מדינה פלסטינית".

 מיטשל אמר עוד, כי יש לפעול במהירות לפתרון הסכסוך ולהיכנס למשא ומתן ישיר.

 

"לישראלים ולפלסטינים יש אחריות, למלא אחר מחויבויותיהם במסגרת מפת הדרכים", הוסיף השליח האמריקני. "כולנו שותפים למחויבות ליצור תנאים להתאוששות וסיכום מהיר של המשא ומתן, וכעת אנו מקדמים את הנושא עם הישראלים, הפלסטינים, ושותפים אחרים באזור".


מיטשל עם סאיב עריקאת. "הישראלים מאכזבים" (צילום: AFP)

 

אבו מאזן עצמו לא אמר דבר לעיתונאים. בעבר הצהיר כי אין טעם בחידוש המשא ומתן ללא התחייבות של נתניהו לקבל את פתרון שתי המדינות ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

 

הממונה הפלסטיני על המגעים, סאיב עריקאת, פרסם לאחר פגישת יו"ר הרשות עם מיטשל הודעה לפיה הדגש ששם אובמה על מילוי המחויבויות הוא כעין "נייר לקמוס משמעותי לבחינת ההוגנות והאיזון". לדברי עריקאת, עמדת ארצות הברית "מעודדת", בעוד העמדה הישראלית "מעורפלת ומאכזבת".

 

משעל: חמאס - גורם חיובי לשלום

מיטשל נפגש אמש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם הנשיא, שמעון פרס, ועם השרים אהוד ברק ואביגדור ליברמן. "ישראל פועלת לקדם את השלום והביטחון עם שכנינו הפלסטינים ועם העולם הערבי הרחב", הודיע נתניהו בתום פגישתו עם השליח, שארכה ארבע שעות. מיטשל הדגיש שארה"ב וישראל הן בעלות ברית וכי הקשר ביניהן בלתי ניתן לניתוק.

 

שליחותו של מיטשל קיבלה אתמול זריקת עידוד מדמשק. ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר כי הלחץ האמריקני על ישראל להקפאת

את הבנייה בהתנחלויות הוא צעד הכרחי להחייאת התהליך המדיני. משעל, מצדו, פנה לקהילה הבינלאומית וביקש ממנה להכיר בארגונו כ"גורם חיובי" במאמצים להשגת שלום במזרח התיכון.

 

"יש שפה חדשה מצדו של הנשיא אובמה, אבל אנחנו מצפים ללחץ אמיתי על הישראלים", אמר בכיר חמאס. "יש דרישות מישראל להקפיא את ההתנחלויות, אבל זה לא המחיר שאנחנו מחפשים, למרות שמדובר בצעד הכרחי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל ואבו מאזן, היום ברמאללה
צילום: רויטרס
בפגישה עם נתניהו, אמש
צילום: עמוס בן גרשום
מומלצים