שתף קטע נבחר

בני בגין: שתי מדינות? הפלסטינים רוצים רק אחת

ארבעה ימים לפני נאומו המדיני של נתניהו בבר-אילן, מציג אחד מדוברי הליכוד הבולטים את תשובותיו לנאום אובמה: ההתנחלויות אינן מכשול לשלום, והפלסטינים אינם מעוניינים בשתי מדינות, אלא בשני שלבים בדרך למדינת פלסטין. "אם שתי מדינות הוא הפתרון היחיד, אז אין פתרון", סיכם

מצודת זאב מחשקת את נתניהו מול הנשיא אובמה: ארבעה ימים לפני נאומו המדיני של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באוניברסיטת בר-אילן, יוצא אחד מדובריו המרכזיים של הליכוד, השר בני בגין, בנאום מדיני משלו, ניצי ונוקשה, שבו הוא שולל בפסקנות את שתי הדרישות המרכזיות שהציב נשיא ארצות-הברית לישראל בנאום קהיר בשבוע שעבר: הכרה בעקרון של "שתי מדינות לשני עמים" כפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, והפסקה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות.

 

"המציאות ב-15 השנים האחרונות היא שטחים תמורת טרור, ולא שלום", אמר בגין בכנס מייסדי הליכוד שנערך במצודת זאב בתל-אביב, "גם השטחים שנמסרו לאחר דיאלוג, השטחים שנמסרו במתווה חד צדדי". לדבריו, בתקופה זו גם "נפגעה קשות" התיאוריה של שתי מדינות לשני עמים.

 "אם זה הפתרון היחיד - אז אין פתרון", קבע, והזכיר שני כשלונות בהשגת הסדר: המו"מ שניהל ראש הממשלה אהוד ברק עם יאסר עראפת, בקמפ-דייוויד בשנת 2000 ובטאבה ב-2001, והמו"מ שקיימו בשנה האחרונה ראש הממשלה אהוד אולמרט ושרת החוץ ציפי לבני עם אבו מאזן ואבו עלא.

 

"הסיבה לכשלונות אינה העדר נכונות לויתורים מצד ישראל", קבע בגין, וגזר את המסקנה המתבקשת בעיניו: "הפלסטינים לא מעוניינים בשתי מדינות, אלא בשני שלבים: not two states, two stages". הפלסטינים, לדבריו, אינם מוכנים להודיע שבחתימת הסכם יסתיימו דרישותיהם, ומכך הוא מסיק כי כוונת שני השלבים היא "שתי מדינות בדרך למדינה אחת - פלסטין".

 

עוד הסביר בגין, כי סירוב הפלסטינים להכיר במדינת ישראל כמדינת העם היהודי נועד להשאיר על כנה את בעיית הפליטים, שכן אם יכירו בישראל, יאבדו בראייתם את זכות הפליטים לשום לבתיהם. "הם אינם מכירים בלגיטימיות של קיום מדינה יהודית בפלסטין הקדושה לגישתם".

 

שלט במצודה: "הצבעת ביבי - קיבלת ויסגלס"

בגין ביקש לסתור גם את את הטענה כי ההתנחלויות מכשילות את האפשרות להגיע להסדר עם הפלסטינים, ולכן יש להפסיק את הבנייה בהן: "ההתנחלויות אינן מכשול לשלום. אחרת על חורבות קטיף היה נולד השלום".

 

הוא גם קרא תיגר על ההסדרים המדיניים מהשנים האחרונות: "מפת הדרכים לא הכירה במציאות המזרח תיכונית שנוצרה בהמשך, כשאיפשרו לחמאס להשתתף בבחירות ולהשתלט על הרצועה. אנאפוליס הוא היפוכה של מפת הדרכים. הוא מדלג על שלב הפסקת הטרור".

 

"אז מה הטעם לשוב להטיח את הראש בקיר?", סיכם בגין. "לא ניתן יהיה לוותר על יותר מ-97 אחוז שאולמרט הסכים לתת. הבעיה היא הסירוב הבסיסי לראות מדינה יהודית. האפשרות היחידה היא לבנות יחסים מלמטה. בניית מוסדות, מלחמה יעילה בטרור, שינוי מרכיבים בסיסיים במערכת החינוך הפלסטינית. איננו רוצים לשלוט בהם, אך איננו מוכנים שיסכנו את ביטחוננו".

 

החשש שראש הממשלה נתניהו "יתקפל" ויגמיש את עמדותיו המדיניות קיבל ביטוי גם בקרב הקהל במצודה: על שלט שהונף באולם הופיע הכיתוב "הצבעת ביבי - קיבלת דובי ויסגלס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגין. "מה הטעם לדפוק את הראש בקיר?"
צילום: ירון ברנר
צילום: דודי ועקנין
רוח ניצית מהמצודה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים