שתף קטע נבחר

ספר הבז': הקלה במיתון בארה"ב

לפי הפדרל ריזרב האמריקני, נראה כי השלב הגרוע ביותר של המיתון עבר. אנליסטים צופים כי ארה"ב תתכווץ ב-1% עד 3% ברבעון השני, לעומת התכווצות של 5.7% ברבעון הראשון

הצניחה החדה של כלכלת ארה"ב התמתנה באביב, והציפיות לשיפור בפעילות העסקית השתפרו. כך לפי "ספר הבז'" שמפרסם אתמול (ד') הפדרל ריזרב. לפי הנתונים, נראה כי השלב הגרוע ביותר של המיתון עבר. 

 

 

לפי "ספר הבז'", שנותן צילום מצב של התנאים הכלכליים ב-12 מחוזות הפד בארה"ב, "מגמת ההאטה מראה סימני התמתנות". בנוסף, חלק מהאזורים מסרו כי הציפיות לפעילות עסקית עתידית השתפרו, למרות שהם אינם צופים "עלייה משמעותית" בפעילות עד סוף השנה הנוכחית.

 

למרות האופטימיות, מדווח הפד כי הצריכה הפרטית - המנוע המרכזי של הפעילות הכלכלית האמריקנית - "נותרה חלשה". לפי הדיווח, "הצרכנים התמקדו ברכישה של מוצרים חיוניים יקרים פחות, ונמנעו מרכישה של מוצרי יוקרה". עוד דווח כי מכירות הרכב נותרו חלשות, ובחלק מהמחוזות הסיבה היתה בעיקר תנאי אשראי קשיחים. חלק מהאזורים דיווחו על עלייה קלה במכירות בתים, ורובם אמרו כי נראה שבניית בתים חדשים התייצבה על רמות נמוכות מאוד.

 

"ספר הבז'" הנוכחי תואם את התחזיות שסיפק יו"ר הפד, בן ברננקי, ובכירים נוספים בבנק המרכזי האמריקני. לטענתם, המיתון שהחל בדצמבר 2007 מרפה את אחיזתו בכלכלה.

 

אנליסטים רבים צופים כי הכלכלה האמריקנית תתכווץ בשיעור של 1% עד 3% ברבעון הנוכחי. אם הציפיות התממשו, מדובר בהתכווצות קטנה משמעותית לעומת רבעונים קודמים, בהם נרשמה התכווצות של 5.7% (רבעון ראשון של 2009) ו-6.3% (רבעון אחרון של 2008). שני הרבעונים האחרונים היו ששת החודשים הגרועים ביותר של הכלכלה האמריקנית מזה חצי מאה. 


פורסם לראשונה 10/06/2009 21:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברננקי. סימנים לשיפור
צילום: רויטרס
מומלצים