שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תרגיל העורף: אדישות בת"א, השתתפות בדרום

  פיקוד העורף סיכם בהצלחה את התרגיל "נקודת מפנה 3", עם היענות מרשימה בקרב הציבור. אולם בעוד בדרום ובצפון למודי הטילים לקחו ברצינות את התרגיל ונכנסו למרחב המוגן - בבירה ובת"א היו שאננים יותר והעדיפו לעסוק בדברים אחרים

  יותר ממחצית הציבור בישראל שיתף פעולה עם תרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה 3" שנערך בשבוע שעבר, ציית להוראות ונכנס למרחב המוגן בעת הישמע האזעקה - כך עולה מסקר שערך פיקוד העורף. "אנו שבעי רצון מהתוצאות", אמר היום (ה') אלוף משנה חיליק סופר, ראש מחלקת אוכלוסייה בפיקוד העורף.

   

  הסקר נערך בכ-800 בתי אב, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל. מהתוצאות עולה כי באזורים המאוימים - קרי בדרום הארץ ובקו העימות בצפון - נכנסו למרחב מוגן 67 אחוזים מהאוכלוסייה. לדברי סופר, "זהו התרגיל הראשון שבו האוכלוסייה לוקחת חלק, ואנו מקווים שבתרגיל הבא נוכל לשתף את האוכלוסייה בצורה רחבה יותר".

   

  ההיענות הנמוכה ביותר נרשמה באזור המרכז ועמדה על 47 אחוזים, ובירושלים - שם לקח חלק רק 46 אחוזים מהציבור. "התושבים באזורים המאויימים הם למודי מלחמות ומכירים מקרוב את האיום, ולכן מטבע הדברים ההיענות שלהם גבוהה יותר. מי שחווה איום מתנהג בצורה אחרת" הסביר אל"מ סופר.


  משתתפים בתרגיל גם בבתי הספר (צילום: AFP)

   

  הסיבות לחוסר שיתוף הפעולה היו מגוונות: שליש מהמשיבים טענו כי לא ראו בכך צורך, שליש נוסף ציין כי הנושא לא נראה לו חשוב וראוי להתייחסות, ואילו היתר הסבירו כי היו עסוקים, ישנו או לא שמעו כלל את הצפירה.

   

  עם זאת, נראה כי האזעקה דווקא נשמעה היטב בכל רחבי הארץ: 86 אחוזים מכלל האוכלוסיה הצהירו כי שמעו את האזעקה - כשבצפון עומד מספרם על 90 אחוזים בעוד במרכז שמעו את האזעקה רק 82 אחוזים מהציבור.

   

  90% מהציבור: יודעים לאן להתפנות בעת מתקפה

  פיקוד העורף בדק גם כיצד השפיע התרגיל האחרון על היקף הידע של האוכלוסייה האזרחית על התנהגות במצבי חירום: מתוצאות הסקר עולה כי חלה עלייה בנושא בחירת המרחב המוגן בקרב הציבור לעומת הקמפיין הקודם שערך פיקוד העורף לפני כמה חודשים: כך למשל, בצפון הארץ הצהירו 59 אחוזים לפני התרגיל כי הם יודעים מה עליהם לעשות בעת חירום, בעוד לאחר התרגיל עלה מספרם ל-66 אחוזים. גם במרכז הארץ חלה עלייה דומה - מ-43 אחוזים לפני התרגיל ל-58 אחוזים אחריו.

   

  90 אחוזים מהאזרחים בצפון ובדרום יודעים בדיוק לאיזה מרחב מוגן להתפנות בעת מתקפה.

  "התרגיל שבוצע הוא חיזוק יכולת האוכלוסייה להתמודד עם מצבי חירום, וזה נדבך חשוב מאוד בהכנת העורף", הבהיר אל"מ סופר. 

   

  לדבריו, לצד ההצלחה העלה התרגיל גם ליקויים בהם יש לטפל במצב אמת, והסביר כי יש לחדד את "גבולות הגזרה" בפעילותם של גופי החירום במצב שכזה. "כל הגופים עבדו בצורה טובה ובשיתוף פעולה, אבל כמובן שאנו צריכים להמשיך ולפעול בנושא על מנת שכל גוף יידע בדיוק מה הוא עושה בחירום", הסביר. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתרגלים מצב חירום
  צילום: ירון ברנר
  מפנים "פצועים"
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים