שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל וחבריו של תא"ל צ'יקו תמיר: העונש מפתיע

תא"ל משה (צ'יקו) תמיר קיבל לאחר גזר דינו טלפונים רבים מחבריו לנשק. בין היתר טלפנו שר הביטחון והרמטכ"ל שאמר כי הופתע מההחלטה להורידו בדרגה. גורמים בצה"ל: בדיקת החקירה עשויה להועיל לו

שר הביטחון, אהוד ברק, והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, שוחחו אמש (יום ה') עם תא"ל משה (צ'יקו) תמיר ועודדו אותו לאחר גזר הדין שניתן במשפטו וההחלטה להורידו לדרגת אלוף משנה. הרמטכ"ל אמר לתמיר כי הופתע מחומרת העונש.

 

פרשת צ'יקו תמיר - כל הדיווחים:

 

במהלך כל היום קיבל תמיר שיחות טלפון מחבריו לנשק, קצינים בכירים בעבר

ובהווה עמם שירת. הקצינים עודדו את תמיר ואף אמרו לו כי לא ימהר להסיק מסקנות עד אשר ימוצה ההליך והערעור.

 

אחד הקצינים ששוחח עם תמיר סיפר כי הוא נשמע מדוכדך וכואב. "הוא לא חושב שמגיע לו עונש כל-כך כבד, הוא מודע לכך שטעה אבל היה צריך לשלם על המעשה שעשה בצורה פחות חדה ונוקבת".

 

הקצין סיפר עוד כי תמיר, שתרם שנים רבות לצה"ל בחזית, ביקש ערב המשפט להמשיך בצבא ולתרום מניסיונו ומכישרונו ואם אכן תסתיים הקריירה שלו בצה"ל בגלל נושא זה, יהיה זה עבורו אקורד סיום צורם במיוחד.

 

חבריו של תמיר ששוחחו איתו רמזו כי החלטת בית הדין הייתה מוגזמת ולא היה בה את האיזון הנכון בין פועלו של תמיר לבין הטעות שעשה. הם גם דחו את טענת בית הדין על מסר כפול לכאורה של קצינים בכירים, בכך שהם דורשים מצד אחד אמירת אמת בצה"ל ומאידך מבקשים למחול במקרים מסוימים.

 

"זה נכון שהצבא מושתת כולו על אמירת אמת וכאשר יש חריגות צריך לטפל בהן, אבל כשמטפלים בהן צריך לדעת גם לאזן ולבחור את הדרך הנכונה ביותר", אמר אחד הקצינים.

 

החקירה עשויה לסייע לערעור

במקביל, אמרו גורמים בצה"ל כי דווקא בהחלטת הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה פנימית נגד גורמי החקירה, יש סיכוי מחודש לתמיר לזכות בהחלטה הפוכה בבית הדין הצבאי לערעורים.

 

הגורמים הסבירו כי שופט המיעוט בתיק קבע כי לאור החשדות העולים מהתנהלות החקירה יש לנהוג עם תמיר בצורה קלה יותר ולעכב את העלאתו בדרגה במשך שנתיים. שופט המיעוט הסביר כי אם אכן גורמי החקירה התנהלו באופן לא ראוי, הרי היה בכך "מין פלטפורמה נוחה למסור להן עצמן אי אמת בקריצת עין שובבה סימנו לו 'זה בסדר, מסור לנו גרסה נוחה ואנו נדאג לשאר'".

 

עוד ציינו הגורמים כי אם אכן יתברר שגורמי החקירה התנהלו באופן לא ראוי, הרי הדבר עשוי להיות שיקול מרכזי של בית הדין הצבאי לערעורים והם עשויים לקבל דווקא את דעת המיעוט כפי שבאה לידי ביטוי היום. חבריו של תמיר, ששוחחו עמו היום, אמרו לו כי עליו להמתין בסבלנות עד אשר תסתיים חקירה פנימית, להתייצב חזק ואיתן בפני בית הדין הצבאי לערעורים ולהמתין להחלטתם הסופית.


פורסם לראשונה 11/06/2009 22:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר בבית המשפט. יורד בדרגה
צילום: דנה קופל
מומלצים