שתף קטע נבחר

חילונים בירושלים: חוגגים בטהרן ובמאה שערים

החלטת ראש העיר ברקת לסגור לשבועיים את חניון ספרא בשבתות לא עברה בשקט. מאות הפגינו, חלקם החזיקו שלטים: "לניר אין ביצים - הוא מפחד מחרדים", ו"באנו חושך לגרש"

בשירת "באנו חושך לגרש" הפגינות אחר הצהריים (שבת) מאות חילונים בכיכר ספרא נגד החלטת ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, לסגור את החניון בשתי השבתות הקרובות לבקשת המשטרה, צורך הידברות עם מנהיגי החרדים. קבוצה קטנה של חרדים התקהלה אף היא בסמוך.

 

המפגינים אחזו בדגלי ישראל ושלטים עליהם הכיתובים "ברקת אל תיכנע", "לניר אין ביצים - הוא מפחד מחרדים", "היום חוגגים בטהרן ובמאה שערים" ו"לא נכנעים לאלימות החרדית". מהבמה הם השליכו חיתולים לעבר הקהל תוך קריאות: "חיתולים לא ישנו את עמדותינו". זאת לאחר שבהפגנת החרדים בשבוע שעבר נזרקו חיתולים מלוכלכים על השוטרים.


"ראש העיר מחפש את השררה" (צילום: גיל יוחנן)

  

דן בירון, שהתמודד לראשות עיריית ירושלים והציג עצמו כאלטרנטיבה חילונית לברקת, בא להפגין: "ירושלים היא עיר חילונית ולא יעזור כלום" אמר ל-ynet.

 "ראש העיר מחפש את השררה ולא את הדברים אשר למטרתם הוא נבחר על ידי החילונים. הוא נפל במלכודת שטמנו לו בקלות רבה כל כך כל בעלי הזקנים בעירייה".

  

בהפגנה שאורגנה על ידי "פורום האיגודים למען ירושלים חופשית" - קבוצת ארגונים של צעירים וחילונים שחברו יחד - נאם בין היתר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). "זהו הרבה יותר ממאבק על החניון, זהו מאבק על דמותה של מדינת ישראל ואסור לנו להפסיד בו", קרא הורוביץ. "אני לא ירושלמי אבל אני ישראלי והמאבק הזה נוגע לכל הישראלים. ניר ברקת נבחר בזכות הקולות החילונים בירושלים ואם הוא יתקפל בחניון אפשר רק לדמיין איפה עוד הוא יוותר".

 

מיכל, אם לחמישה, הגיעה להפגין עם כל בני משפחתה: "הצבענו לניר ברקת, עבדנו בשבילו ימים ולילות כדי שיהיה ראש עיר שנוכל להתגאות בו. הוא לא עומד מאחורינו, הוא תבוסתן והוא לא מנצל את המנדט שניתן לו לייצג את החילונים בירושלים" אמרה. "באתי להזכיר לחרדים ולניר ברקת שירושלים שייכת לכולם, יש בה מקום לכולם ולא ניתן שאף אחד יכפה דעותיו על האחר".  

 

העימות הנוכחי בין חרדים לחילונים בירושלים פרץ עקב כוונת העירייה לפתוח את חניון ספרא, באמצעות "גוי של שבת" בניסיון לפתור את מצוקת החנייה במרכז העיר. מה שהסתמן תחילה כשינוי שקט במדיניות העירייה, התקבל בעין לא יפה על-ידי העדה החרדית - אחד הזרמים הקיצוניים והאנטי ציוניים בקרב החרדים. מנהיג העדה, יצחק טוביה וייס, אף איים "להבעיר את ירושלים".

 

פתיחתו של חניון ספרא לראשונה בשבת האחרונה עוררה הפגנות אלימות של אלפי חרדים בעיר, שבהם נפצעו שישה שוטרים. המפגינים כינו את השוטרים "נאצים", ירקו ויידו בקבוקים, חיתולים מטונפים אבנים ומזון. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה היום
צילום: גיל יוחנן
"נלחמים על הבית"
צילום: גיל יוחנן
המהומות לפני שבוע
צילום: גיל יוחנן
התקפל, בינתיים. ניר ברקת
צילום: דודי ועקנין
מומלצים