שתף קטע נבחר

השרים ידונו בהצעה לחייב לימודי ציונות מדי שבוע

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בהצעת החוק של ישראל ביתנו, הקובעת כי בכל בתי הספר, כולל הערבים, ילמדו שלוש שעות שבועיות על ציונות ועל תולדות ישראל

האם הממשלה תתמוך בהצעת חוק פרטית של ישראל ביתנו, לפיה יחויבו תלמידי ישראל - כולל הערבים - ללמוד שלוש שעות מדי שבוע על ציונות ותולדות ישראל? ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום (יום א') בהצעת החוק הקובעת כי תלמידי ישראל ילמדו עד סוף התיכון מהי ציונות. הצעת חוק דומה הניח בכנסת הקודמת יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, אך לא נדונה מאז.

 

ח"כ ליה שמטוב מסיעת ישראל ביתנו, שהגישה את ההצעה, אמרה ל-ynet: "אנחנו לא באים לשנות שום דבר. החוק כבר קיים. לא בכל מוסדות החינוך הממלכתיים לומדים על תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל. אני חושבת שכל אזרח צריך לדעת על המדינה שהוא חי בה ואת העובדות שהביאו להקמת המדינה ואת ההיסטוריה של מדינת ישראל. מדינת ישראל היא קיבוץ גלויות וכל אחד הגיע מהמדינה שלו עם תרבות שונה ופה הוא צריך ללמוד את תולדות הציונות".

 

ההצעה המדוברת היא שינוי לחוק קיים שכבר מחייב ללמד את הנושאים הללו, אך לא מפרט את מסגרת הלימודים. ח"כ משה (מוץ) מטלון, גם הוא ממגישי ההצעה, הוסיף: "מפליא אותי שזקוקים לחקיקה על מנת ללמוד באופן מסודר את דרכי הציונות וההיסטוריה של העם היהודי, בעיקר מדינה שעדיין קולטת עלייה והחשיבות בהנחלת המורשת לדור הצעיר שלצערי בשנים האחרונות מגלה בורות בכל הקשור להיסטוריית העם היהודי".

 

בנוסף להצעה זו תדון ועדת השרים בהצעת חוק "משתמטות בשם הדת" שיזמו הח"כים ישראל חסון מקדימה ומשה מטלון. על פי ההצעה נערות המעוניינות בקבלת פטור משירות בצה"ל מטעמי הכרה דתית, תידרשנה להצהיר בנוסף לנדרש מהן כיום שלמדו במשך שנתיים לפחות בשלוש השנים שקדמו להגשת התצהיר במוסד חינוכי דתי שאושר על-ידי שר הביטחון. עוד מוצע כי תוטל עליהן החובה לצרף לתצהיר אישור רשמי מהמוסד בו למדו.

 

ח"כ ישראל חסון הביע תקווה ש"הקואליציה המתהדרת בתארים כמו 'המחנה הלאומי' לא תסכל את הצעת החוק. לא נאפשר מצב לפיו נערה שמעוניינת לקבל פטור משירות צבאי מצהירה שהיא שומרת דת, כשרות ושבת ואחר כך נוסעת להשתזף בים בביקיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
המציעה, ח"כ ליה שמטוב
צילום: חגי אהרון
הציע קודם. ליברמן
צילום: רויטרס
מומלצים