שתף קטע נבחר

אשכנזי אישר: צ'יקו תמיר לחופשה "להגן על שמו"

הרמטכ"ל נענה לבקשתו של תא"ל משה (צ'יקו) תמיר שהורד בדרגה, "להקדיש את מירב זמנו לעיסוק בערעור". בסביבתו עקצו: "בניגוד לבית הדין - צ'יקו יודע להבדיל בין ראוי ללא ראוי"

האוגדונר נערך לקרב על עתידו כשהוא על אזרחי: הרמטכ"ל גבי אשכנזי נעתר היום (א') לבקשתו של תת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר, להשעות עצמו מתפקידו כמפקד קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים בצה"ל. זאת, בעקבות החלטת בית הדין המיוחד להורידו לדרגת אלוף-משנה עקב "פרשת הטרקטורון".

 

תא"ל תמיר נימק את בקשתו ברצונו להקדיש את מירב זמנו לעיסוק בערעור על עונשו ולהגנה על שמו הטוב. בסביבתו של תמיר הסבירו את הבקשה בכך שהוא לא מצא לנכון להמשיך בעת הזו להדריך את מפקדי העתיד של צה"ל, לאור גזר הדין במשפטו.

 

עוד אומרים בסביבתו כי "צ'י'קו יודע מה נכון לעשות ומה לא - ולהבדיל ממה שאמרו עליו השופטים הוא גם יודע לקבל את ההחלטות הנכונות ולהבדיל בין ראוי ללא ראוי".

 לפני שקיבל את ההחלטה התייעץ תמיר עם חבריו הקרובים ועם סניגורו, עורך הדין משה ישראל, שציינו בפניו כי אינו חייב לעשות כך - אך מדובר ב"החלטה אמיצה וראויה".

 

רב-אלוף אשכנזי, שנענה לבקשה, היה בין הקצינים הרבים והחברים שהתקשרו לתמיר לאחר גזר הדין שניתן במשפטו, וציין אז כי הופתע מחומרת העונש.

 

תא"ל תמיר משמש בתפקיד מפקד קורס מג"דים ומ"פים, במסגרת זרוע היבשה, זה מספר חודשים. למעשה זהו תפקיד ביניים אליו מונה לאחר שנפרד מהפיקוד על אוגדת עזה, ויועד לו עד תום המשפט - במטרה לקדמו לדרגת אלוף, אם הדבר יתאפשר.

 

תמיר הועמד לדין לאחר שנתן לבנו בן ה-14 לנהוג בטרקטורון צבאי - וזה היה מעורב בתאונת דרכים.

 לאחר מכן, הארוע לא דווח כפי שמתחייב מפקודות הצבא. השופטים מתחו ביקורת קשה גם על הליכי החקירה בתיק וקבעו כי "חשד כבד רובץ על רשויות מצ"ח". בעקבות זאת, הורה הפרקליט הצבאי הראשי לחקור את התנהלות מצ"ח.

 

ראש אגף כוח האדם, אלוף אבי זמיר, נפגש היום עם סגל הפיקוד הבכיר של מצ"ח, והביע ביטחון בכך שהיחידה לחקירות פנים תוביל בדיקת עומק של כל הסוגיות שהעלה בית הדין, ומסקנותיה יילמדו ויוטמעו.

 

קו ההגנה של תמיר בבית הדין הצבאי לערעורים צפוי להתמקד בעמדה "לא שיקרתי". טענתו המרכזית תהיה ששופטי בית הדין הצבאי המיוחד פירשו באופן מוטעה את הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים וקבעו כי מפקד אוגדת עזה לשעבר, שיקר - ולכן הטילו עליו עונש כבד. עתידו הצבאי של תמיר תלוי בערעור, שכן אם זה יידחה - הוא צפוי לפרוש מצה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר ליד ביתו, בסוף השבוע. פושט מדים, בינתיים
צילום: גיל נחושתן
אשכנזי. נענה לבקשה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים