שתף קטע נבחר

לקראת אישור: כלב שנשך ישהה בהסגר במרפאה

עד כה נאלצו כלבים שנשכו לשהות 10 ימים בהסגר במכלאה של הרשות המקומית עד שהתברר האם הם נגועים בכלבת. התנאים במכלאות ירודים, ובעלי כלבים נמנעו מלהסגיר את כלביהם מחשש להידבקות במחלות או טראומה. כעת מוצע לאפשר הסגר גם אצל וטרינרים מורשים, כדי להפחית את סבלם של הכלבים

בשורה לכלבים ולבעליהם: 75 שנה לאחר שהותקנה פקודת הכלבת בישראל, אישרה אתמול (ב') מליאת הכנסת בקריאה שניה תיקון שיצמצם את סבלם של כלבים החשודים כנגועים במחלה ונאלצים לשהות בהסגר.

 

על פי החוק הקיים, לאחר שדווח על נשיכה על הכלב לשהות בהסגר למשך 10 ימים כדי שניתן יהיה לגלות האם הוא נמצא בשלב המדבק של המחלה, ואז הרשויות יודעות האם יש לחסן את האדם או החיה שננשכו. ההסגר מתבצע במכלאה רשותית (של הרשות המקומית); התיקון שצפוי להתקבל יאפשר לבעלי כלבים להשאיר את כלביהם בהסגר גם במרפאה וטרינרית, שם התנאים טובים הרבה יותר.

 

תיקון נוסף שאושר מתייחס לפרק הזמן בו נאלץ הכלב לשהות בהסגר. על פי החוק הקיים, עשרת הימים נספרים מיום הדיווח על הנשיכה; על פי התיקון המוצע, ייספרו הימים מיום הנשיכה בפועל כך שפרק הזמן במהלכו מבררים האם הכלב נגוע בכלבת מצטמצם למינימום ההכרחי.

  

עד היום, בעלי כלבים שנאלצו להכניס את כלביהם להסגר התרעמו על התנאים הירודים במכלאות הרשותיות, ועל חשיפה של הכלבים שלהם למחלות. הם התרעמו גם על פרק הזמן הארוך של תקופת ההסגר - 10 ימים מיום הדיווח על הנשיכה כאמור. לדבריה, לעיתים התעכב הדיווח על הנשיכה אך למרות זאת ההסגר נמשך 10 ימים גם אם ניתן היה לדעת האם הכלב נגוע בכלבת כבר קודם, ולחסוך ימי הסגר.

 

עוד בנושא כלבים והסגרים:

 

את השינוי בחוק יזם עו"ד ראובן לדיאנסקי, יו"ר סיעת "לתת לחיות" בעיריית ת"א-יפו במהלך דיון בוועדת הכלכלה בכנסת בחודש שעבר, אליו הצטרף ח"כ דב חנין (חד"ש), במקביל לשינוי שיזם משרד החקלאות. המשרד ביקש לתקן את פקודת הכלבת בכל הנוגע לשינוי בספירת ימי ההסגר, אך למנוע כל אפשרות לבצע את ההסגר במרפאות וטרינריות - אפשרות שניתנה במספר מקרים בודדים בעקבות הליכים משפטיים.

 

חנין הגיש הסתייגות לסעיף הזה אך נדחה בוועדת הכלכלה. הוא לא ויתר והעלה את ההסתייגות שוב במליאה - שם היא התקבלה ברוב גדול אך עוררה מחלוקת משפטית שבגללה הופסקה ישיבת המליאה והממשלה ביקשה למשוך את הצעת החוק ולהביאה שוב לוועדה.

 

"כולנו רוצים להילחם בהצלחה במחלת הכלבת ואין ספק שהמכלאות הרשותיות הן המקום בו צריך לשים בעלי חיים החשודים כנשאי כלבת", אמר חנין ל-ynet. "אך במצב הנוכחי, מרבית הכלביות הרשותיות הן בעייתיות מאוד מבחינת תנאי אחזקת הכלבים. הממשלה לא מעניקה תקציבים והתנאים בכלביות קשים מאוד, דבר שגורם סבל רב לכלבים שעד לפני האירוע שגרם להסגרתם חיו במסגרת ביתית".

 
לדברי חנין, המצב בכלביות ובהסגרים הרשותיים גורם לבעלי כלבים להימנע מהעברת כלביהם להסגר. "הם חוששים שהכלבים לא ישרדו את השהות שם או יסבלו מטראומה, יידבקו במחלות ואפילו יחלו בכלבת", הוא מסביר. "לכן ההסתייגויות שהגשתי בהצעת החוק נועדו ליצור מסלול מקביל של הסגר שיאפשר גם לווטרינרים מורשים בפיקוח הממשלה להחזיק את הכלבים בהסגר בו ניתן יהיה לספק לכלב את כל צרכיו".

 

חנין סבור כי דווקא תנאי ההסגר האלטרנטיביים יעודדו את בעלי הכלבים לשים אותם בהסגר במקרה הצורך, כאשר יש חשש לכלבת, ולא יחששו לגורלם. הצעת החוק הכוללת את ההסתייגויות התקבלה לדבריו על ידי הממשלה ברוב גדול במליאה, וחנין מקווה כי לקראת הקריאה השלישית לא יחזרו בהם חברי הכנסת מהחלטתם. תיקון נוסף שהוכנס בחוק מציע להחמיר בעונשם של בעלי כלבים שלא דיווחו על מעורבות כלבם באירוע נשיכה של חיה אחרת או אדם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלב שנשך במכלאה. ארכיון
צילום: עידו ארז
יעודד אנשים להסגיר את כלביהם. חנין
צילום: עמית מגל
מומלצים