שתף קטע נבחר

54%: על המדינה להכיר ברפורמים

סקר "בני ברית" בחן את עמדות הציבור הישראלי כלפי יהדות התפוצות: האם יהודי ארה"ב עושים מספיק כדי לשנות את מדיניות אובמה? האם המדינה צריכה לתרום לקהילות יהודיות בחו"ל בעת משבר כלכלי? ושאלת השאלות: מיהו יהודי?

עשרות שנים אחרי שתקעה יתד ראשונה בישראל, ובעיצומם של מאמצים ציבוריים ומשפטיים להכרת רשויות המדינה במוסדות הדת שהיא מפעילה, זוכה התנועה ליהדות מתקדמת לקצת נחת: סקר חדש מגלה כי רוב הציבור תומך בהשוואת מעמדם ומימונם של כלל הזרמים ביהדות לאלה של הזרם האורתודוכסי. עם זאת, הרוב מתנגדים להכרה בגיורים רפורמים או קונסרבטיבים וכן להגדרת אדם כיהודי על פי האב. 

 

הנתונים מתפרסמים בסקר השנתי של ארגון "בני ברית" שבחן את עמדות הציבור הישראלי כלפי יהדות התפוצות. הוא נערך על ידי מכון המחקר 'כיוון' וכלל 500 מרואיינים, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טווח הסטייה המרבית: 4.5% +/- .

  

בפרק שעסק ביחס בין הזרמים השונים ביהדות נשאלו המשתתפים האם לדעתם מדינת ישראל צריכה להעניק למוסדות ולרבנים הרפורמים והקונסרבטיבים מעמד ומימון שווים לאלה הניתנים לאורתודוכסים. 54% תמכו בכך ו-36% התנגדו.

  

בשאלת הגיור הציבור די חצוי, כאשר 49% סבורים כי "רק גיורים שבוצעו על-ידי הרבנות הראשית צריכים להיות מוכרים על-ידי המדינה", לעומת 44% שאמרו שיש להכיר גם בגיורים רפורמים וקונסרבטיבים שבוצעו בישראל. 

 

ומיהו יהודי? 57% מקבלים את ההגדרה ההלכתית לפיה "יהודי הוא אדם שאמו יהודיה" ואילו 39% מוכנים להכיר ביהדותו של אדם גם על פי האב. 

 

יהודי התפוצות - ואנחנו

חלק נוסף בסקר עסק בערבות ההדדית בין יהדות ישראל ליהדות התפוצות, ומצא כי 59% מהציבור תומכים בסיוע כלכלי לקהילות יהודיות בחו"ל בזמן המשבר הכלכלי - מכספי משלם המסים הישראלי. לעומתם, 36% מתנגדים לכך, אף אם המטרה היא שירותים בסיסיים כחינוך, בריאות ומזון.

 

ביחס לארגונים היהודיים בארה"ב הפועלים למען ישראל מול הממשל האמריקני אמרו 57%: עליהם לתמוך בכל מקרה בעמדת הממשלה הישראלית מכהנת. מנגד, 32% אמרו כי על היהודי שם להרגיש חופשיים להתנגד בגלוי למדיניות ממשלת ישראל.

  

בהקשר זה טענו 46% שהארגונים היהודיים האמריקנים אינם עושים מספיק כדי לגשר על הבדלי המדיניות בין הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו ולהפיג את המתחים בין שתי הממשלות, לעומת 22% הסבורים כי הם פועלים כראוי בנושא.

 

וכמה אנחנו צריכים להתחשב זה בזה? רוב הישראלים - 53% - מצפים מיהודי חו"ל להתייחס לעמדותיהם בבואם לקלפי או לפני החלטות אחרות שהם מקבלים, ועם זאת 54% סבורים כי אזרחי ישראל אינם צריכים להתחשב באחיהם בתפוצות במקרים הפוכים.

 

מנהל המרכז העולמי של "בני ברית" בישראל, אלן שניידר, אמר על התוצאות: "עמדות הציבור הישראלי כלפי יהדות התפוצות נמצאות בתנודה מתמדת ומושפעות מאירועים המתרחשים כאן ושם גם יחד. בסקר אנו מנסים לבחון את הנושאים הכי אקטואליים בסדר היום הישראלי-תפוצות, המושפעים השנה במידה רבה על ידי הבדלי המדיניות שהתגלו בין ממשל אובמה לממשלת ישראל ומעמד הזרמים הלא-אורתודוקסים בארץ. הסקר מגלה שיחסי ישראל תפוצות הם חשובים לציבור בישראל והדבר בא לידי ביטוי בדאגה לרווחת יהדות התפוצות ולדעותיהם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשות הכותל. הציבור תומך?
צילום: דודי ועקנין
אובמה ונתניהו. ואיפה יהודי אמריקה?
צילום: רויטרס
מומלצים