שתף קטע נבחר

הרשויות המקומיות: נפטר 6,000 עובדים

במרכז השלטון המקומי טוענים שהגזירות בתקציב יחייבו פיטורים המוניים. הרשויות מתכננות צעדי מחאה על רקע קיצוץ מענקי האיזון מהממשלה בכ-50%: פינוי הזבל העירוני לקריית הממשלה בירושלים והעברת בתי הספר לניהול ותפעול המדינה

הרשויות המקומיות מאיימות לפטר 6,000 עובדים. אם תקציב המדינה לשנים 2009-2010 יעבור כפי שגובש בעסקת החבילה - הרשויות המקומיות יאלצו לפטר בחודשים הקרובים כ-6,000 עובדים. כך טענו היום (ג') יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, ומנכ"ל מרכז השלטון המקומי, רון מוסקוביץ', במסיבת עיתונאים, של המרכז ושל פורום 15 הערים בתל אביב.

 

 מנתונים שהציגו בוחבוט ומוסקוביץ' היום עולה כי מענקי האיזון (סכום המועבר ממשרד הפנים שמטרתו להשלים פערים בין הכנסות הרשות המקומית לבין הוצאותיה) שהממשלה מעבירה לרשויות ירדו בשנים 2002-2008 מ-3.5 מיליארד שקל ל-2.6 מיליארד, ואמורים לרדת ל-2.3 מיליארד השנה ול-1.8 מיליארד ב-2010.

  

"מדובר בקיצוץ שהרשויות פשוט לא יוכלו לעמוד בו", אמר מוסקוביץ', "אם חלילה הקיצוץ יעבור אנחנו נתחיל כבר בחודשים הקרובים בהליך של פיטורים ו/ או הוצאת עובדים לפנסיה מוקדמת. הפיטורים יהיו מתואמים עם ההסתדרות, במצב הכלכלי של היום התוצאה תהיה שהממשלה תצטרך לממן את אותם עובדים. מכיוון שקשה לפטר עובדים, עיקר הקיצוץ יתבטא לא בפיטורים, אלא בפגיעה ישירה בשירותים לתושבים".

 

מוסקוביץ' מביע את תרעומתו מאופן ההתנהלות של הממשלה מול ההסתדרות וארגוני המעסיקים: "הממשלה עשתה רפורמה בתיאום עם המעסיקים וההסתדרות, כולם קיבלו את חלקם ורק איתנו לא דיברו. הממשלה מכבידה עלינו באופן שיטתי משנה לשנה את הוצאות ופוגעת בהכנסות. רשויות יעילות ורווחיות כמו מעלות או כרמיאל לא יוכלו לתפקד, ואני לא מדבר על הרשויות שמצבן באמת קשה ושגם כיום אינן מתפקדות. איך אמר לי ראש עיריית שלומי שהיה פה הבוקר? אם יש לך פה חבל אז תביא לי, אני אקשור כבר עכשיו על הצוואר כי הלכה לי העיר?"'.

 

מחאת הרשויות: מעלים את כל הזבל לירושלים. 

על רקע הגזירות ראשי הרשויות המקומיות מתכננים "גימיק" מרענן: במהלך הימים הקרובים יורה מרכז השלטון המקומי לכל הרשויות המקומיות בישראל לאסוף את כל הזבל מכל רחוב ורחוב במדינה ולהביאו במרוכז לקריית הממשלה בירושלים, כך נודע ל-ynet, זאת במסגרת מאבק הרשויות המקומיות בקיצוץ שמתכנן האוצר במענקי האיזון של הרשויות. 

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט אמר ל-ynet: "אנחנו הולכים להרעיד את המדינה, יש לנו רשימה של 20 שפנים שאנחנו נשלוף מהכובע בשבועות הקרובים בשביל לספק לכם כותרות. השפנים הראשונים יהיו הזבל, שיזכיר למדינה את מה שאנחנו עושים בשבילה יום-יום, והפגנת ענק בירושלים, ואלא יהיו רק ההתחלה".

 

בהמשך, מוסיף בוחבוט, "אם יכלו כל הקיצים והתקציב יעבור ב-15 ביולי עם הקיצוץ, אנחנו ניאלץ להיפרד מהשירות המרכזי והחשוב ביותר שאנחנו מעניקים לתושבים: בתי הספר. מסתבר שהחוק לא מחייב אותנו לספק שירותי חינוך לבתי הספר היסודיים כפי שאנחנו עושים כיום. מכיוון שבתקציב הזה אנחנו פשוט לא יכולים להחזיק אותם, אנחנו ניאלץ בצער להגיד למדינה - בראשון בספטמבר את תפעילי את בתי הספר".

 

"בממשלה מנצלים את העובדה שיש לנו תחושת אחריות, ושמרבית ראשי הערים, בניגוד למה שאומרים עלינו אומרים לעצמם - אני חייב לספק שירותים גם כשאין לי כסף. אבל העידן הזה הסתיים ומעכשיו אנחנו אומרים: "סליחה, אם אנחנו לא מקבלים אנחנו גם לא ניתן". 

 

בוחבוט: "שהאוצר יתייעל"  

לפי נתוני הרשויות המקומיות 87 רשויות מקומיות נמצאות בתוכנית הבראה, ל-81 רשויות יש חשב מלווה; ל-22 רשויות יש ועדה ממונה; ו-25 מלינות שכר, ואם יופעל הקיצוץ 85 רשויות נוספות יכנסו לקשיים.במרכז השלטון המקומי דורשים לא רק למנוע את הקיצוץ, אלא להחזיר את המצב לכפי שהיה ב-2002. לדברי מוסקוביץ': "מיליארד השקל שאנחנו דורשים זה כלום בשביל תקציב המדינה, זה חיוני בשבילנו".

  

מוסקוביץ' ובוחבוט נשאלו במסיבת העיתונאים על הטענות על בזבוז ומשכורות מנופחות ברשויות, בוחבוט השיב: "השחיתות האמיתית נמצאה למעלה, מי שצריך להתייעל זה משרד האוצר. אם תקציב הרכבת הקלה קפץ מארבעה מיליארד שקלים לשמונה מיליארד, אז צריך לחייב מישהו באוצר אישית על כך הכסף הזה, וכך גם על תקציב פרויקט מרכבה שקפץ מחצי מיליארד למיליארד שקל.

 

"בשלטון המקומי לא מתגלגלים סכומים כאלה. אחד כמוני, ראש עיר 30 שנה מביא הביתה 16 אלף שקל נטו. האם לי צריך לקצץ? וכמה כמוני כבר יש - שניים במעלות ואחד בתל אביב? רוב העובדים בשלטון המקומי מקבלים שכר מינימום והממשלה כבר פגעה בהם אנושות, בגיבוי ההסתדרות עם הקיצוץ בדמי ההבראה". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרכז השלטון המקומי
יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט
צילום: עמיקם חורש
מומלצים