שתף קטע נבחר

המשבר בכנסת: שוב נדחתה פגישת נתניהו-לבני

ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה היו אמורים לקיים את פגישתם החודשית, שנדחתה כבר כמה פעמים, ולדון בין היתר במשבר בין הקואליציה לאופוזיציה בכנסת. ברגע האחרון נדחתה הפגישה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמורים היו להיוועד מחר (יום ה') לפגישתם החודשית. ואולם, שעות ספורות לאחר שגורמים בלשכת ראש הממשלה אישרו ל-ynet כי אכן נעשה ניסיון לתאם פגישה בין השניים, הודיעו בלשכת נתניהו על ביטול הפגישה שנקבעה. גם הפגישות הקודמות שתוכננו נדחו פעם אחר פעם. בפגישה זו, השניים אמורים היו לדון בין היתר במשבר בין הקואליציה לאופוזיציה.

 

סיעות האופוזיציה מחרימות זה היום השלישי את הדיונים: ביום שלישי, באקט הפגנתי חסר תקדים, נטשו חברי האופוזיציה את ספסלי המליאה במחאה על התנהלות הקואליציה. לטענתם, מאז כינונה של הכנסת ה-18 - מפרה הקואליציה את כללי התנהלות בית הנבחרים בצורה פוגענית וחריגה.

 

אתמול בוטל דיון עם מבקר המדינה בוועדת הביקורת, אותה מנהל יואל חסון מקדימה. בנוסף בוטל דיון מדיני בהשתתפות ראש הממשלה, ובדיוני התקציב עם נתניהו ושטייניץ מצאו עצמם חברי הקואליציה לבדם באולם.

 

היום פרץ עימות בין הצדדים כשחברי האופוזיציה לקחו פסק זמן מהחרם והגיעו לדיון בפיצול חוק ההסדרים בוועדת הכנסת. חבר הכנסת יואל חסון התפרץ במהלך הדיון, וכינה את יושב ראש הוועדה, זאב אלקין "דיקטטור". "צר לי שחברי כנסת מהאופוזיציה הופכים דיון רציני וחשוב לגן ילדים ועסוקים רק בצעקות ובהשמצות אישיות במקום לקיים דיון ענייני", טען אלקין בתגובה.

 

קצפה של האופוזיציה יצא נוכח שורת הצעות חוק, שלטענתה משנות את כללי המשחק. ה"טריגר" האחרון למחאה היה "חוק מופז", שמאפשר גם לשבעה ח"כים - ולא רק לשליש סיעה - להתפצל מסיעת

האם; "חוק סלומיאנסקי" - המאפשר, לפי מודל ה"חוק הנורבגי", לשר שעזב את הכנסת לשוב אליה לאחר התפטרותו; והגדלת הרוב הדרוש לאישור הצעת חוק תקציבית.

 

מאז הקמת ממשלת נתניהו שורר זעם באופוזיציה בגין שורת שינויים שהממשלה עורכת, בהם ההחלטות לאשר תקציב דו-שנתי, לאשר לסגני שרים לקחת חלק בהצבעות בוועדות הכנסת, וכן ההפסד שנחלה קדימה לנתניהו, בהצבעה שקבעה כי ח"כ אורי אריאל ימונה לוועדה לבחירת שופטים במקום נציג קדימה, ח"כ רוני בר-און.


פורסם לראשונה 18/06/2009 20:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הפגישה החודשית
צילום: רויטרס
האופוזיציה מחרימה. לבני
צילום: דודי ועקנין
מומלצים