שתף קטע נבחר

היום: מאבק או הרמוניה בוועדה למינוי שופטים?

ההרכב החדש של הוועדה למינוי שופטים מבטיח מאבקי כוח בין נשיאת ביהמ"ש העליון לנציגי הכנסת, אבל חברי הוועדה דווקא בוחרים להציג חזית אחידה וידידותית. ח"כ אריאל: "אני בטוח שהנשיאה לא נרתעת מאיש, ואין לה סיבה להירתע ממני"

הוועדה לבחירת שופטים תתכנס הבוקר (יום ו') לישיבה ראשונה בהרכבה החדש - שבועיים לאחר המינוי המפתיע של חברי הכנסת דוד רותם ואורי אריאל. נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, תיאלץ להתמודד עם שינוי מאזן הכוחות לרעתה - אולם חברי הוועדה אינם מודאגים ממאבקים מרים. "אני בטוח שהנשיאה אינה נרתעת מאיש, בוודאי אין לה סיבה להירתע ממני", אמר ל-ynet ח"כ אריאל. גורם משפטי ל-ynet: סיכוי טוב ששר המשפטים יבחר להציג חזית אחידה עם הנשיאה.

 

הבחירה באריאל ורותם כשני החברים הטריים בוועדה גרמה לביניש לאבד את הרוב הקבוע שהיה לה, עובדה המבטיחה מאבקים קשים

על מינויו של כל שופט. כיום חסרים בבית המשפט העליון שלושה שופטים ובבתי המשפט האחרים חסרים כ-30 שופטים.

 

"אני מגיע להקשיב וללמוד ואז לעשות, אני בעד שהוועדה תעבוד בצורה מהירה ואינטנסיבית כי צריך לאייש כמה שיותר מהר את התקנים לשופטים", מרגיע ח"כ אריאל. לדעתו, על השופטים החדשים לשקף את מגוון הקהלים במדינת ישראל, בהם גם גם כאלה המעורים בנושא הקרוב אליו אישית - משפט עברי. "אשמח לשמוע את הצעותיה של הנשיאה לגבי מינויי שופטים, ללמוד עניינית ולבחור את האנשים הטובים ביותר", הסביר.

 

גם ח"כ רותם, המכהן כיושב ראש ועדת חוקה, אינו מודאג נוכח הדיווחים על אי שביעות רצונה של הנשיאה מההרכב החדש. "אני חושב שהנשיאה דואגת למערכת המשפט ולא תנסה לעשות בלוקים למינוי שופטים. אולי יהיו ויכוחים אלו שופטים למנות, אבל כולנו נעשה מאמץ למנות במהירות שופטים ראויים, טובים ויעילים. צריך שופטים ראויים ולדון כל אחד לגופו. אני מעריך שנשכנע אחד את השני", אמר. 

 

"אני רוצה להאמין שמי שמעורר את הסערה התקשורתית זאת רק התקשורת כי אם הסערה הגיעה מתוך מערכת המשפט אז זה דבר מפחיד", אמר השר גלעד ארדן, חבר נוסף בוועדה, "אם יש חברים בוועדה ממפלגות שונות זה לא אמור להשפיע על פסיקות השופטים. חברי הכנסת דוד רותם ואורי אריאל הם אנשים מוכשרים וראויים".

 

לצדה של ביניש - שר המשפטים?

נציגת לשכת עורכי הדין, רחל בן ארי, אינה מתרגשת מההערכות הפסימיות על המאבקים פנימיים הצפויים. "חזקה על כולם שיעשו עבודה מקצועית וישקלו שיקולים ענייניים. אני לא מתרשמת מכל הרטוריקה הפוליטית, אני מקווה שכך יהיה ולא אתאכזב, אני מקווה שימונו שופטים מקצועיים, מקצוענים, פתוחים, בעלי חמלה אנושית ועצמאיים במחשבתם".

 

הנשיאה תוכל להתנחם בתמיכתו של חבר אחד לפחות: גורם משפטי בכיר העריך בשיחה עם ynet כי ישנו סיכוי טוב ששר המשפטים, יעקב נאמן, יציג חזית אחידה עם הנשיאה לגבי נושאים רבים שידונו בוועדה.

זאת, לאחר קדנציה סוערת של עימותים עם קודמו, השר לשעבר דניאל פרידמן. לדבריו, לא ייעשה שום מהלך בוועדה שלא יהיה על דעתה ועל דעתו יחד, וכי השר יילך עם הנשיאה בחזית אחידה - ולא ראש בראש. 

 

על סדר יומה של הוועדה צפויים לעלות בחינת אישיותם של המועמדים למשרות שיפוט, ודיון בבקשת עורך הדין פנחס מרינסקי, החבר בוועדה, לפתוח מחדש את רשימת המועמדים למשרות, עריכת שימועים למועמדים שנבחנו על ידי הוועדה בהרכבה הקודם והעדפה בטיפול למועמדים מסויימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יציגו חזית אחידה? ביניש ונאמן
צילום: יניב כהן
צילום: דן בלילטי
אורי אריאל. לא מרתיע
צילום: דן בלילטי
מומלצים