שתף קטע נבחר

המשבר בכנסת: מתיחות בין נתניהו לריבלין

גורמים בליכוד מספרים על הידרדרות ביחסים בין ראש הממשלה ליו"ר הכנסת על רקע מאמצי נתניהו להוביל את חוק ההסדרים וחוק מופז. המשבר במליאה עדיין מחריף ויו"ר הקואליציה מבקר את צעדי יריביו: "הם מבזים בעיקר את עצמם"

כאילו שאין לו מספיק צרות בתחום המדיני והביטחוני, ראש הממשלה מאבד בשבועות האחרונים גם את אחד משותפיו הקרובים ביותר בפוליטיקה. בכירים בליכוד ומקורבים לנתניהו אמרו הלילה (יום ו') ל-ynet כי בינו לבין יו"ר הכנסת נוצרה מתיחות גדולה. מוקדם יותר דווח ב-ynet כי נרשם שיא נוסף בעימות בין האופוזיציה לקואליציה כשחברי כנסת התחילו לשיר בזמן דיון.

 

המתיחות בצמרת הליכוד נובעת בעיקר מהניסיונות לשנות כמה מהמהלכים הפרלמנטריים, דוגמת אישור חוק ההסדרים וכן "חוק מופז", שאמור לשנות את הכללים המאפשרים לחברי כנסת להתפלג מסיעה אחת ולעבור לאחרת.

  

האופוזיציה הביעה את מחאתה בשבועות האחרונים על הניסיון להעביר את

חוק ההסדרים במתכונתו הנוכחית, כפי שמבקשים בלשכת ראש הממשלה ובמשרד האוצר. ריבלין ניסה לפעול נגד הדרישה ואף שוחח בנושא עם ראש מהממשלה.

 

בכירים בליכוד המקורבים לנתניהו ציינו כי התגלעו חילוקי דעות גם בנושא "חוק מופז". זאת, בשל הספקולציות שלפיהן הוא נועד לאפשר למופז ולכמה מחברי סיעת קדימה לעזוב את מפלגתם ולעבור לליכוד. גורם בלשכת נתניהו אמר ל-ynet כי אכן היו סימנים למתיחות בין השניים בשבועות האחרונים, אולם גורמים אחרים ציינו כי מדובר ב"יותר ממתיחות".

  

נתניהו וריבלין נפגשו השבוע בארבע עיניים וראש הממשלה הבהיר כי הוא מעוניין לאשר בכנסת גם את חוק ההסדרים וגם את חוק מופז. בליכוד אומרים כי ראש הממשלה מעריך כי בעוד כמה חודשים יוגש כתב אישום נגד שר החוץ, אביגדור ליברמן, וייתכן כי ירצה לצרף את קדימה או חלקים ממנה לקואליציה. לכן, הוא נדרש לשנות את החוק שמאפשר התפלגות מן הסיעה.

 

עדות למתיחות הרבה התרחשה בתחילת השבוע בישיבת שרי הליכוד, כאשר ראש הממשלה מחה על כך שעליו להתייצב במליאת הכנסת ולהציג בפניה את משנתו המדינית. ריבלין, כמו גם ח"כים רבים בקואליציה ובאופוזיציה, מחו על כך שנתניהו בחר לנאום באוניברסיטת בר-אילן ולא בפני הכנסת.

 

נתניהו אמר בישיבה כי הוא מבקש לנאום לאחר שובו מהביקור באירופה, אולם השרים הסבירו לו כי ריבלין מבקש לקיים את הדיון השבוע. ראש הממשלה התרגז ואמר כי מעולם לא היה יו"ר כנסת כה "לעומתי". שרי הליכוד הרימו גבה לנוכח הדברים הקשים ואמרו ל-ynet כי "אין ספק שמדובר במצב יוצא דופן בין השניים. נתניהו מנסה לנסות את כללי המשחק תוך כדי משחק, וזה לא בסדר ולא מקובל".

 

אלקין: האופוזיציה מתוסכלת

המשבר בכנסת - שכבר הוביל להכרזה על חרם ונטישת הדיונים מצד האופוזיציה - הגיע אמש למקומות בלתי שגרתיים. שלושה חברי כנסת פתחו בשירה בציבור במהלך דיון ממושך, התעלמו מהוראות יו"ר הישיבה, ח"כ זאב אלקין, והורחקו בכוח על-ידי הסדרנים. "חבל על הדרך הזאת", אמר ל-ynet בתגובה אלקין. "אין לי בעיה עם פיליבאסטר, אבל גם זה חייב להיות ענייני. מה שחשוב הוא שבמבחן התוצאה, העברנו בדיוק את מה שתכננו".

 

בהתייחס להחלטה המפתיע לפצוח בשירה בציבור אמר אלקין: "הם ביזו בעיקר

את עצמם ואת הוועדה. זה גימיק זול וחבל שזו הדרך שבה הם בחרו לנהוג. ההתנהגות של האופוזיציה נובעת מתסכול, בעיקר משום שהם ראו שהקואליציה מגובשת מאוד".

 

אלקין התייחס לטענת האופוזיציה כי הוא לא אפשר לחבריה לדבר וקטע אותם פעם אחר פעם. "קשה להגיד שלא אפשרתי לחברי האופוזיציה להתבטא, כאשר מדובר בדיון בן 12 שעות". עם זאת, הוא הביע תקווה שהיחסים המתוחים בין הקואליציה לאופוזיציה "יירגע בקרובו. יש סדקים באופוזיציה ולא כולם כאן מרוצים מהדרך שאותה מובילה קדימה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעיות בכנסת.
צילום: רויטרס
לא מרוצה. ריבלין
צילום: דודי ועקנין
ביזיון. אלקין
מומלצים