שתף קטע נבחר

צילום: AFP

"רפסנג'אני שוקל הקמת מועצת אייתוללות חלופית"

העיתון א-שרק אל-אווסט מדווח כי עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, הנחשב למספר 2 במשטר האיראני, דן באפשרות עם חברי "מועצת המומחים" שבראשה הוא עומד, שבין תפקידיה לפקח על המנהיג חמינאי. המטרה: "להגן על המשטר מפני סכנות"

האם מחריף הפיצול בהנהגה הדתית באיראן? על פי דיווח שהתפרסם הבוקר (יום ב') בעיתון הבינערבי "א-שרק אל-אווסט", עלי אכבר האשמי רפסאנג'ני, הנחשב לפוליטיקאי השני בחשיבותו במשטר, בוחן דרכים שונות לסיום המשבר הפוליטי באיראן - ואחת מהן היא הקמת גוף דתי חדש. 

 

על פי הדיווח, רפסנג'אני, נשיא איראן לשעבר וראש "מועצת המומחים", ואחד מהתומכים הבכירים של המועמד הרפורמיסט המובס מיר-חוסיין מוסאווי, העביר בימים האחרונים את כובד משקלו מהמהומות בטהרן אל עיר הקודש השיעית קום, שם יושבת ההנהגה הדתית במדינה.

 

העיתון, היוצא בלונדון ונחשב לבעל קו ליברלי, מדווח כי רפסנג'אני הגיע לעיר לפני ימים ספורים והוא נועד בה עם כמה מכוהני הדת ועם חברים במועצה שבראשה הוא עומד, שסמכויותיה כוללות גם את הפיקוח על מנהיג הרוחני העליון, עלי חמינאי. בין היתר, נטען, הועלו בשיחות מספר רעיונות לפתרון המשבר, ובהם הקמת מועצת הנהגה דתית חלופית, המורכבת מכמה מבכירי האייתוללות, וזאת כצעד נגד חמינאי.

 

טלטלה פוליטית באיראן - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

"צעד זה נועד להגן על המשטר מפני סכנות שיאיימו עליו", טענו המקורות שמסרו אתה דיווח, וזאת על רקע החשש שאם המשבר יימשך ויעמיק הקיטוב, יעמוד המשטר בפני סכנה. "לאור הסמכויות החוקתיות מהן נהנים רפסנג'אני ומועצת המומחים, מחובתו לבחון את כל ההצעות. מועצת המומחים ממונה על פיקוח על תפקודו של המנהיג הרוחני העליון, ואם תפקוד זה תורם להגברת המחלוקות בין בני הרפובליקה האיסלאמית של איראן, על מועצת המומחים לנסות ולהשתמש בסמכויותיה כדי לתמוך במשטר".


טהרן, אתמול. היום נערכים למחאה שקטה (צילום: AP)

 

בימים האחרונים התפרסמו בנושא כמה דיווחים בכלי תקשורת ערביים העוינים את המשטר באיראן ותבססים על מקורות באופוזיציה האיראנית, ככל הנראה במטרה לעורר מחלוקות פנימיות. עם זאת, מדובר בשלב זה בדיווחים בלבד ועדין אין סימן ממשי לכך שרפסנג'אני פועל בעניין. מאז פרסום תוצאות הבחירות הוא העדיף לשמור על שתיקה.

 

בתו של רפסנג'אני, פאיזה האשמי, שוחררה שלשום ממעצרה. היא נעצרה לאחר שהופיעה בכינוסי המחאה של האופוזיציה -

ככל הנראה בניסיון להפעיל לחץ על אביה. ארבעה בני משפחה נוספים שנעצרו עמה שוחררו אף הם.

 

בתכנון להיום: נרות שחורים

אתמול היה ככל הנראה יום רגוע יחסית באיראן, ומלבד תקריות בודדות - לא דווח על אירועים אלימים. עם זאת, איראן נמצאת בעלטה תקשורתית, וגירשה כתבים זרים. המידע מטפטף בצורה מקוטעת רק באמצעות רשתות חברתיות באינטרנט וקטעי וידאו המועלים לאתר יוטיוב.  

 

מחאה ודיכוי אלים - סרטונים שהועלו לרשת:

 

היום, תשעה ימים מתחילת המהומות, נערכים תומכי המועמד הרפורמיסט המובס למחאה שקטה. אחר הצהריים צפויות להתקיים תהלוכות עם נרות לזכר ההרוגים בין השעות 17:00 ל-19:00 (שעון מקומי). הנהגים ידליקו אורות, ובאתרי הרפורמיסטים קוראים למפגינים לשאת, לזכר ההרוגים, נרות שחורים עם סרטים ירוקים.

 

הלילה הודיעה משטרת טהרן כי יותר מ-450 בני אדם נעצרו בשבת במהלך העימותים בין כוחות הביטחון למפגינים בבירה האיראנית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רפסאנג'ני. העביר את פעילותו לקום
צילום: רויטרס
חמינאי. המועצה מפקחת
צילום: AP
פאיזה רפסנג'אני. שוחררה
צילום: AP
טהרן, אתמול
צילום: פרמרז השמי
מומלצים