שתף קטע נבחר

ארוסה של נדא: היא רצתה חופש בשביל כולם

יומיים אחרי מות הצעירה האיראנית בהפגנה בטהרן, פורסמו פרטים חדשים על נסיבות העלאת הסרטון והאשה שהפכה לסמל. הגולש שפירסם את תיעוד רגעיה האחרונים: "הייתי בטוח שכל העולם יזדעזע". ארוסה: "אמרה שאולי תקבל קליע בלב"

"נדא רצתה חופש, חופש בשביל כולם" - כך אמר הערב (יום ב') קאספין מקאן, ארוסה של הצעירה האיראנית נדא סולטאני (27), שהפכה לסמל המאבק הרפורמיסטי, אחרי שגולה איראני העלה לרשת סרטון שבו נראתה ברגעיה האחרונים, אחרי שנורתה. יצוין כי הצילומים קשים לצפייה.

 

"היא אמרה כמה פעמים שגם אם היא תמות ותקבל קליע

 בלב, מה שככל הנראה קרה, זה יהיה צעד קדימה. נדא, בגילה הצעיר, לימדה לקח אנשים רבים", סיפר מקאן בראיון לרשת BBC בפרסית. הוא הבהיר כי היא לא הייתה מזוהה עם מחנה פוליטי כלשהו: "מטרתה של נדא לא הייתה מוסווי או אחמדי-נג'אד, אלא המולדת שלה והיה חשוב לה שהמולדת תתקדם צעד קדימה".

 

הצעירה נדא סולטאני, שמשמעות שמה בפרסית היא "קול", נורתה על-ידי אנשי הבסיג', שככל הנראה היו רכובים על אופנוע, ברחוב אמיר-אבאד בטהרן ביום שבת האחרון. בסרטון שמתעד אותה כמה רגעים לפני שנורתה היא נראית בחברת גבר מבוגר ויחד הם מתבוננים בנעשה בקרב קבוצת מפגינים.


נדא ברגעיה האחרונים (מתוך הסרטון ביו-טיוב) 

  

על יום האירוע הנורא סיפר מקאן: "כשזה קרה היא היתה רחוקה מהעימותים". לדבריו, היא הייתה במקום עם המורה שלה למוזיקה. אחרי האירוע, סיפר, "ניסו לפנות אותה לבית החולים, אבל היא מתה בידי המורה שלה לפני שהגיעה לשם". הוא הוסיף כי נדא נקברה ביום ראשון בערב בבית הקברות בטהרן.

 

מקאן קבל על כך שהשלטונות מנעו מהמשפחה לערוך לה טקס במסגד ביום שלאחר הקבורה, כנהוג. "הם ידעו שכולם גם באיראן וגם בחו"ל הצטערו על מותה, ושרבים היו מגיעים ולא רצו שתיווצר המולה סביב זה, אמר. בהתייחסו לתמונות מזויפות של נדא עם סרט ירוק שהועלו לרשת - ככל הנראה על-ידי תומכי מוסווי - אמר הארוס לשעבר כי היא לא הייתה מזוהה פוליטית עם אחד מהצדדים. לדבריו, "נדא רצתה חופש, חופש בשביל כולם".

 

מפרסם הסרטון דיבר אף הוא עם התקשורת הזרה. "הרגשתי שאני חייב לפרסם את הסרטון כי ניסיתי להראות לעולם מה קורה במדינה שלי" - אמר היום חאמד, הגולה האיראני שהעלה את הסרטון לרשת. "לחץ הדם שלי ירד, בכיתי", סיפר חאמד על הרגע בו צפה בסרטון לראשונה. בראיון טלפוני עם העיתון הבריטי "גרדיאן" הוסיף חאמד כי "הסרטון זעזע אותי מאוד והייתי בטוח שכל אחד בעולם שיראה אותו יזדעזע ממנו, בין אם זה הוא או היא".


תמונת הדם על פניה של נדא סולטאני, לצד תמונות ישנות שלה (צילום: AFP)

 

"צעירה נהרגה לידי עכשיו"

חאמד סיפר בהתרגשות כי במהלך יום שבת כאשר התכתב עם חבר מאיראן ברשת החברתית פייסבוק, הוא סיפר לו: "אשתי חזרה הביתה ומישהי נהרגה לידה ברחוב אמיר-אבאד, ובגדיה של אשתי הוכתמו בדם". כמה דקות אחר כך הוא התקשר לחבר אחר באזור ושאל אותו מה קורה שם. החבר לא ידע במה מדובר ויצא לבדוק אך לאחר שעה, משבושש לשוב אליו, חאמד החליט לבדוק עם ידידה אחרת בטהרן.

 

"התקשרתי לידידה שלי בטלפון קווי. היא ענתה לי ואמרה שהחבר הלך לגג של הבית שלו ואמר שכל האזור אפוף עשן. באותו זמן חבר נוסף, מי ששלח לי את הוידאו, כתב לי "צעירה נהרגה לידי עכשיו", הוא שאל אותי אם אני יכול לפרסם וידאו שצילם לפני זמן מה.

 

חאמד סיפר כי הרופא שרואים ליד נדא המנסה לעזור לה, הוא חבר של החבר שעמו דיבר, שצילם את הסרטון. הסרטון הועבר לחאמד בדואר אלקטרוני ומשם הדרך היתה קצרה ליו-טיוב. הוא סיפר כי דקות לאחר שפרסם את הסרטון הוא החל לקבל אלפי פניות במייל וברשת בנוגע לסרטון. חאמד הוסיף כי שלח את הסרטון גם לרשתות הטלויזיה של CNN ו-BBC, משם הדרך להפיכתה לסמל המאבק הייתה קצרה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונה ישנה של נדא שהועלתה לרשת
צילום: AFP
נדא. הפכה לסמל המאבק הרפורמיסטי
צילום: AFP
נדא עם רעלה. "רצתה חופש לכולם"
מומלצים