שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אושר בוועדה: הקלות למובטלים שהפכו לעצמאים
  ועדת העבודה אישרה במסגרת חוק ההסדרים לקריאה שנייה ושלישית שהזכאות לדמי אבטלה תישמר למובטלים אשר החליטו לפתוח עסק עצמאי. כמו כן אושרה הגדלת סכום פיצויי הפיטורים לעובדי חברות שקרסו או פשטו את הרגל

  ועדת העבודה אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית שני חוקים לטובת ציבור העובדים במסגרת חוק ההסדרים. חוק אחד קובע שהזכאות לדמי אבטלה תישמר למובטלים אשר החליטו לפתוח עסק עצמאי בתקופת זכאותם לדמי אבטלה אבל נאלצו לסגור את העסק בגלל קשיים כלכליים או פשיטת רגל. החוק השני מגדיל את סכום פיצויי הפיטורים לעובדי חברות שקרסו או פשטו את הרגל.  

   

  לגביי החוק הראשון נקבע כי הזכות לחזור ולקבל את דמי האבטלה או חלקם תישמר עד שנתיים מיום פתיחת העסק העצמאי. משמעות התיקון היא שאדם מובטל שהחליט להשתקם מיוזמתו בפתיחת עסק יוכל לחזור ולקבל את יתרת דמי האבטלה שהיו מגיעים לו אלמלא פתח את העסק העצמאי.  

  נציג אגף התקציבים אוהד רייפלד, אמר כי החוק החדש נועד לתקן את המצב המעוות וחסר ההיגיון שבחוק הקיים אשר אילץ את המובטלים שרצו לפתוח עסק עצמאי להמתין עד סוף תקופת זכאותם לדמי אבטלה או חלילה לפתוח עסק שחור. לדבריו עלות תיקון החוק היא אפסית.  

   

  יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד) אמר כי הסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים הוא הכרחי בכל דרך בתקופת המשבר הנוכחי בשל חשיבותם בהליכי הוצאת המשק מהמיתון. חברי הכנסת שבירכו את האוצר על הצעת החוק ציינו כי אמנם הוא איננו משפר באופן משמעותי את מגזר העסקים הקטנים והבינוניים אבל בהחלט מדובר ב"סנונית ראשונה" לטובת הענף הזה.

   

  החוק יחול למפרע

  במתכונתו המקורית של החוק הוא היה אמור לחול על מובטלים שהחלו לקבל את דמי האבטלה מהראשון באוגוסט השנה אולם על פי בקשת היו"ר כץ הוחלט להקדים את מועד התחולה וייהנו מהתיקון מובטלים למפרע החל מהראשון במאי השנה וכאלה שפתחו עסק עצמאי החל מהראשון באוגוסט.  

   

  התיקון השני בחוק הביטוח הלאומי מגדיל את הפיצויים לעובד של חברה פושטת רגל. במקום תשלום הפיצויים על ידי הבעלים, התיקון שאושר קובע כי סכום הגימלה המרבי שמשלם המוסד לביטוח לאומי עבור פיצויי פיטורים יעלה מעשר פעמים השכר הממוצע  ל-13 פעמים השכר הממוצע; כלומר מכ-77 אלף שקלים  לכ-100 אלף שקלים. התיקון נכנס לחוק ההסדרים מסגרת עסקת החבילה, לפי הצעת ההסתדרות שבאה בעקבות סגירת המפעל עוף העמק.

    

  האוצר מסר כי ב-2008 התבקש המוסד לביטוח לאומי לאשר 9,070 פניות שעסקו בפיצויי פיטורים לעובדים בחברות שפשטו את הרגל. להערכת המוסד השנה צפויות להתקבל עקב המיתון הכלכלי למעלה מעשרת אלפים פניות. הפיצויים המוגדלים יחולו רק על עובדים שמעסיקיהם פשטו את הרגל או שהחברה בה עבדו נסגרה למפרע החל מהראשון באפריל השנה. אומדן עלות החוק לביטוח הלאומי הוא כ12 מיליון שקלים בשנה.  

   

  ח"כ כץ אמר בסיכום כי תיקון החוק איננו פיתרון שיסייע למפעלים במצוקה אבל לפחות ישמור על זכויות העובדים הזכאים לפיצויים נאותים שבעלי העסקים שכשלו לא מסוגלים לתת להם. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מובטל? חשוב על לפתוח עסק עצמאי
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים