שתף קטע נבחר

"בצלם" קורא לשחרור שליט, בעזה מצנזרים

ארגון זכויות האדם הנלחם בדרך כלל עבור הפלסטינים, פרסם מודעה ב"אל קודס" וקרא לשחרר את החייל החטוף ועד אז לדאוג לזכויותיו. עיתון עזתי סירב לפרסם

ביום השנה השלישי לחטיפת גלעד שליט, הקריאות לשחרורו מגיעות גם לציבור הפלסטיני - אבל רק לחלק ממנו: מודעה מטעם ארגון "בצלם" מתפרסמת הבוקר (יום ה') בעיתון הפלסטיני המוביל "אל-קודס" המופץ בגדה המערבית, ותובעת את שחרור החייל החטוף. בעזה, היא לא התפרסמה.

 

"רצינו לפרסם מודעה גם ברצועת עזה אבל לא הצלחנו", אמרה ל-ynet דוברת "בצלם". "היומון שפנינו אליו, 'פלסטין' שמו, סירב לפרסם. לא הסבירו לנו מדוע, אבל אנחנו מניחים שזה נושא מאוד בעייתי מבחינתם. אני מניחה שבעזה העיתונות לא כל כך חופשית. נותר לנו להסתמך על הכפר הגלובלי: באתר האינטרנט של 'אל קודס' מופיעה המודעה, ואנחנו מקווים שתושבי הרצועה יקראו אותה שם".


הפגנה למען שחרור שליט. "איש אינו יודע מה שלומו" (צילום: AFP)

 

במודעה נכתב בערבית:

 

"זה למעלה מעשרים שנים נלחם ארגון בצלם על זכויות הפלסטינים בשטחים הכבושים. בכלל זה מנהל בצלם מאבק עיקש ובלתי מתפשר להסרת הסגר החונק את תושבי רצועת עזה ועל זכויות עצירים פלסטינים המוחזקים בכלא ללא משפט וללא זכויות.

 

"גלעד שליט מוחזק בכלא זה שלוש שנים. הצלב האדום לא מורשה לבקר אותו, ולמשפחה אין אפשרות לקבל ממנו מכתב או כל אות חיים. איש אינו יודע מה שלומו ובאילו תנאים הוא מוחזק בשבי למעלה מאלף ימים. כל אם וכל אב שבנם מוחזק בכלא בלי כל מידע על שלומו, ועל מצב בריאותו, יכול להבין לליבם של הוריו החרדים לחייו ולשלומו של בנם.

 

ארגון בצלם, שכל קיומו הוא למען שמירה על זכויות האדם בשטחים הכבושים עבור כל בני האדם בלי הבדל דת ולאום, תובע לשחרר את גלעד שליט ואת כל האסירים הפלסטינים המוחזקים שלא כדין ושלא כצדק. עד לשחרורו יש להעניק לו את כל הזכויות המגיעות לו כאדם וכשבוי".

 

ב"בצלם" מעוניינים להעביר את השיח על שליט מהרמה הביטחונית בלבד, אל משבצת זכויות האדם. מהארגון נמסר כי "בצלם מקווה שהמוניטין שצבר במשך עשרים השנים האחרונות אינו נחשד במשוא פנים,

 יסייעו לו בהעברת המסר לציבור הפלסטיני כי גם לשליט יש זכויות, כפי שהפלסטינים נלחמים על זכויותיהם וכי יש לשחרר אותו, כפי שצריך לשחרר את כל האסירים המוחזקים ללא משפט".

 

מנגד, בציבור היהודי בארץ קיים רוב התומך בעסקת חילופי אסירים - גם רוצחים. מסקר שנערך בימים האחרונים בידי מכון המחקר של רפי סמית עבור ynet, עולה כי 69 אחוזים מוכנים לשחרר אסירים עם דם על הידיים תמורת גלעד שליט. מחצית מהנשאלים אף אמרו כי נכונותם למהלך שכזה היא גבוהה. 23 התנגדו ו-8 אחוזים לא הביעו דעתם בסוגיה.

 

הערב תיערך מול משרד הביטחון בקריה בתל-אביב עצרת מרכזית לציון הזמן הרב שחלף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שליט. 1,096 יום בשבי
צילום: AP
המודעה. לנצל את המוניטין
צילום: AFP
מומלצים