שתף קטע נבחר

משטרת י-ם: אפס סובלנות לאלימות החרדים

כוחות גדולים של משטרה יגיעו לעצרת התפילה והמחאה ברחוב בר אילן הערב, עקב פתיחת חניון קרתא ליד העיר העתיקה. במשטרה מזהירים: "אם המחאה תהפוך לאלימות - נגלה אפס סובלנות"

האם בחלוף שבועיים של שקט יחסי - יתפרץ הערב (יום ו') שוב הזעם על פתיחת חניון סמוך לעיר העתיקה בירושלים? משטרת ירושלים נערכת מאז הבוקר בכוחות מתוגברים לקראת ההפגנות שמתכננים שני הצדדים.

 

שיאה של מחאת החרדים על ההחלטה לפתוח את חניון קרתא בעיר צפויה סביבות השעה 19:30, עת יגיעו רבבות לעצרת תפילה המונית למען השבת ברחוב בר אילן. "ההערכה היא שלא יהיו הפרות סדר אלימות, אך עם זאת, אנו נערכים לאפשרות כזו. כל עוד המחאה תהיה בצורה לגיטימית ומסודרת - נאפשר לקיימה, אך ברגע שהפרות הסדר יהפכו לאלימות - נגלה אפס סובלנות", אמרו במשטרה בצל החשש מחידוש המהומות.

 

מאות שוטרים צפויים להתפרס במוקדי החיכוך, בדגש על רחוב בר-אילן. על-פי הערכות המשטרה, ההפגנה הערב צפויה להיות שקטה והפגנה "פעילה יותר" תתקיים מחר בשעות אחר הצהריים סמוך לחניונים ספרא וקרתא.

 

בעדה החרדית ובוועדה למען קדושת השבת הודיעו כי התפילה זוכה לגיבויים של מנהיג הציבור החרדי-ספרדי, הרב עובדיה יוסף, ומנהיג הציבור הליטאי, הרב שלום אלישיב. עוד ציינו בעדה החרדית כי הם גאים מאוד על התמיכה רחבת ההיקף, הכוללת את כל הזרמים החרדיים.

 

גורמים בסביבתו של הרב יוסף מסרו ל-ynet כי "הרב חושש שפתיחת החניון תוביל לדברים נוספים מהסוג הזה, כמו פתיחת עסקים וחניונים נוספים". לדברי הגורמים, כאשר נשאל הרב אם הוא מוכן להצטרף לתפילת המחאה, הוא ענה בחיוב אך לא נקט בדרכים אקטיביות כמו דרשה בנושא.

 

מסביבתו של הרב אלישיב נמסר כי הוא נוקט בגישה דומה. "הרב הוא לא חסיד של הפגנות, הוא הביע תמיכתו על-ידי אישור שבעל פה לעצרת התפילה אך לא חתם ולא קרא לציבור שלו לצאת לרחובות. תקוותו של הרב היא להגיע לפשרה", מסרו הגורמים.

 

בהתנגשות האלימה בין המפגינים החרדים לשוטרים לפני שבועיים, לאחר פתיחת חניון ספרא בכיכר העירייה, שוטר יס"מ נפגע מאבן וחמישה שוטרים נוספים נפגעו מחפצים אחרים שהושלכו לעברם.

 המפגינים יידו חיתולים מטונפים ובקבוקים וקראו לשוטרים "נאצים". ראש העיר, ניר ברקת, הודיע כי החניון שעורר סערה ייסגר, לצורך שבועיים של הידברות שהסתיימו היום, תוך ניסיון למצוא פשרה. אך לאחר שבית המשפט אישר את פתיחת חניון קרתא - המשיכו החרדים לאיים במחאה.

 

גם החילונים בירושלים מתכננים תגובה להפגנות החרדים. בשבת אחרי הצהריים צפויה להיערך הפגנה בכיכר ספרא והמשטרה אישרה את בואם של אלף איש להכתנסות במקום. גם במקרה זה נערכים במשטרת הבירה לאפשרות של עימותים עם חרדים ומבטיחים כי החניון יישאר פתוח: "אף אחד לא ימנע את פתיחתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתנגשות לפני שבועיים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים