שתף קטע נבחר

טלנסקי חוזר לדוכן העדים; אולמרט יוכיח ששיקר?

כשנה לאחר שעזב את הארץ בתום עדות מפרכת, חוזר משה טלנסקי להעיד בפרשת "מעטפות הכסף". אולמרט כבר התפטר, אך מקורביו ממשיכים לעבוד: "העדות שווה כקליפת השום". מקורבי טלנסקי: גם דברי אולמרט שווים לאפס?

"מהשבוע הבא אהיה שוב אנונימי". במלים אלה סיכם לפני כשנה משה טלנסקי את החקירה הנגדית המפרכת בבית המשפט, במסגרת פרשת "מעטפות הכסף", רגע לפני שעלה למטוס שהחזיר אותו לארצות-הברית. אנונימי או לא, הבוקר (יום א') הוא ישוב לדוכן העדים בבית המשפט המחוזי בירושלים, לסבב השני של החקירה על-ידי עורכי דינם של אהוד אולמרט ושולה זקן.

 

חזרתו של טלנסקי ארצה לוותה בקשיים רבים. החשש שלא ירצה לשוב להעיד התאמת, ולאחר תרשומות רבות בין הפרקליטות לבין עורכי דינו של טלנסקי, ז'ק חן ויהושע רזניק, נקבע כי הוא ימשיך את עדותו השבוע. לטלנסקי הובטחה חסינות מסוימת על עדותו, כך שהרשויות בארצות הברית לא יוכלו לעשות בה שימוש ישיר נגדו.

 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, כבר הספיק מאז להתפטר - אולם יתר העוסקים במלאכה המשיכו בעבודתם ובמרס השנה החליט היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, להגיש נגדו כתב אישום בפרשה, בכפוף לשימוע, בעבירות של מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. בנוסף, הודיע מזוז לראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, כי היא מואשמת בכפוף לשימוע בעבירות דומות.


יככבו בבית המשפט: עו"ד זהר וטלנסקי (צילום: דודי ועקנין) 

 

במהלך העדות הקרובה צפויים פרקליטיו של אולמרט, עורכי הדין אלי זהר, נבות תל-צור, רועי בלכר ויהודה ויינשטיין, לחקור את טלנסקי על אמינותו ולהראות את הסתירות הרבות בעדות שלו. בנוסף, צפויים הפרקליטים לעסוק בחקירות נגד טלנסקי בארצות-הברית, בחשד להלבנת הון ועבירות מס.

 

"החקירה הנגדית הזדהמה לחלוטין"

מקורבי אולמרט אמרו ל-ynet כי העובדה שהפרקליטות החליטה להאשים את אולמרט לפני תום עדות טלנסקי היא "אבסורד". לדבריהם, "עובדה זו מראה מה הפרקליטות חושבת על העד הראשי עצמו". יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר: "כבר הוכחנו כי עדותו של טלנסקי שווה לאפס וכי הוא שיקר בחקירותיו במשטרה ובדה גרסאות כיד הדמיון הטובה. לכן, עדותו כעת שווה כקליפת השום. החקירה הנגדית הזדהמה לחלוטין".

 

בתגובה, אמרו מקורבי טלנסקי כי "מדובר בספין יחסי ציבור שאין מאחוריו דבר". על האשמותיו של יועץ התקשורת של אולמרט אמרו: "האם אמיר דן מתכוון לכך שדברי אולמרט עצמו, שאישר שקיבל כספים מטלנסקי, שווים לאפס? האם כוונתו של אמיר דן לכך שדבר טלנסקי, שהעיד כי לא נתן שוחד לאולמרט, גם כן שווים לאפס?"

 

גם בפרקליטות דחו את טענות מקורבי אולמרט ואמרו, כי בנוסף לעדות טלנסקי יש ראיות נוספות חיצוניות חזקות הכוללות את חקירות אורי מסר ואת יומני שולה זקן, התומכות בדברי טלנסקי. "ליבת העדות שהוא מספר נתמכת בראיות אחרות ומגובה בראיות חזקות. אנו יודעים שטלנסקי הוא עד בעייתי והסתירות בעדויותיו ידועות, אולם לחלק גדול מעדותו יש חיזוקים מראיות אחרות".

 

בנוסף דחו בפרקליטות את טענות

מקורבי אולמרט על כך שההחלטה להגיש כתב אישום התקבלה בטרם הושלמה החקירה הנגדית. לדברי הגורמים בפרקליטות, טלנסקי כבר סיים את הרוב המוחלט של עדותו בעבר, ולכן לא היתה בעיה לקבל שום החלטה בנושא זה. בפרקליטות שבים וטוענים כי מקורבי אולמרט ממחזרים את הטענות שהועלו וכי לטלנסקי יש "שורות תחתונות עם חיזוקים מראיות אחרות".

 

פן נוסף בעימות בין הפרקליטות לעורכי הדין של אולמרט התחולל סביב העברת חומרי החקירה. רק לפני כשבועיים קבע בית המשפט המחוזי כי הפרקליטות צריכה להעביר לפרקליטי אולמרט תרשומות שנערכו בין הפרקליטות לבין פרקליטי טלנסקי, שם גם מוזכרת אמינותו של טלנסקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה לשעבר. ממתין לשימוע
צילום: גיל יוחנן
אולמרט וטלנסקי בימים יפים יותר
צילום רפרודוקציה
טלנסקי בחקירת המשטרה
מומלצים