שתף קטע נבחר

שר המשפטים יציע: ברית זוגיות לחסרי הדת

על פי הצעת החוק, ימונה שופט שינהל את מרשם הזוגיות של חסרי הדת. בישראל ביתנו מגדירים את ההצעה כ"היסטורית", וליברמן מתגאה: פותרים בעיה מהותית לציבור שלם שתורם

ברית הזוגיות תתאפשר, אחרי הכל? בעקבות ההסכם הקואליציוני בין מפלגת ישראל ביתנו למפלגת הליכוד הכין שר המשפטים, יעקב נאמן, תזכיר הצעת חוק שיאפשר ברית זוגיות לבני זוג שאינם יהודים או מוגדרים חסרי דת. התזכיר צפוי להיות מוצג היום (ג'). על-פי הצעת החוק, ימנה שר המשפטים שופט אשר ינהל את מרשם הזוגיות של חסרי הדת. 

 

בהסכם הקואליציוני שנחתם בין שתי המפלגות הוסכם כי מייד לאחר הקמת הממשלה, היא תקדם הצעת חוק ממשלתית, לפיה גבר ואישה - ששניהם אינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה באישור בתי הדין - יוכלו להיות מוכרים על ידי המדינה כבני זוג.

 

הצעת החוק נוגעת לאנשים שאינם מוגדרים כיהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים או צ'רקסים, אך מוכרים כאזרחים או כתושבי קבע בישראל. מרבית חסרי הדת בארץ הם עולים מחבר העמים, המוגדרים כחסרי לאום כיוון שאינם יודעים מה דתם. אם תתקבל ההצעה, אותה מגדירים במפלגה כ"היסטורית", יזכו הזוגות חסרי הדת לכל הזכויות המוכרות במסגרת ברית הזוגיות. הם יוכלו לערוך הסכמי ממון, יחוייבו במזונות במידת הצורך, ויוכלו לקבל ירושות אחד מהשני במידה ובית המשפט ימצא כי ניהלו חיי משפחה ומשק משותפים.

 

ישראל ביתנו: הבטחנו - ואנו מקיימים

את הצעת החוק הגיש ח"כ דוד רותם, תחת הכותרת "בעיית מנועי החיתון". יו"ר המפלגה ושר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר כי "זהו צעד ראשון בדרך לחקיקה מלאה של החוק. לכשיושלם המהלך, בתוך 15 חודשים, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני, זה יהיה עניין בעל חשיבות גדולה לחברה הישראלית.

 

"מטרתו של חוק ברית הזוגיות היא לפתור בעיה מהותית בחברה הישראלית ולהפסיק אפליה לרעה של ציבור שלם שתורם למדינה והוא חלק חשוב בחברה, אך לא יכול לממש את מלוא זכויותיו האזרחיות", הוסיף ליברמן.

 

הצעת החוק בנושא ברית הזוגיות נדחתה בתחילת החודש בוועדת השרים לענייני חקיקה ובכנסת. שלושת שרי מפלגת ישראל ביתנו נעדרו מההצבעה,

 חרף העובדה כי סוגיה זו עמדה בלב מסע הבחירות שלהם. לאחר ההצבעה אמרו בקדימה כי "שוב הוכח כי מילה של ליברמן היא לא מילה. הזוגיות של ליברמן וש"ס קברה הבטחת בחירות נוספת של ליברמן ומפלגתו והוכיחה כי עבורו השררה והשמירה על הכסא חשובים יותר מאמינות".

 

כעת, ליברמן תוקף בחזרה: "המסלול של ישראל ביתנו הוא מסלול של מעשים ממשיים, המגובים בחקיקה ומביא לתוצאות אמיתיות - בניגוד לקדימה, שעוסקת רק בכותרות, אך לא עשתה דבר לקידום החוק כשהייתה בשלטון".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ רותם. מגיש ההצעה
צילום: ירון ברנר
השר נאמן.
צילום: דודי ועקנין
מומלצים