שתף קטע נבחר

רמון: יש מי שנהנה מהדה-לגיטימציה של הכנסת

את נאום הפרידה שלו מהכנסת הקדיש חיים רמון ל"נוסטלגיה המזויפת" שקיימת אל הכנסות הקודמות. "חברי הכנסת היו מכונות הצבעה אוטומטיות. היו פה חדרי מנוחה, לא עבודה", אמר. אחרי דבריו זכה רמון לברכות וחיבוקים

חבר הכנסת הפורש, חיים רמון, אמר בצהריים (יום ד') בנאום הפרידה שלו מהכנסת כי יש לו חשד שיש מי שנהנה מהדה-לגיטימציה של הכנסת. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומרבית חברי כנסת נכחו באולם במהלך הנאום ולאחר מכן ניגשו מרביתם לרמון, לחצו את ידו ובירכו אותו.

 

רמון התייחס בדבריו לעיוות הקיים בזיכרון ההיסטורי של בית המחוקקים. "בכל פעם אני שומע אנשים, כולל ח"כים מתרפקים על העבר. כמה זה היה "שמח, נפלא, לפני שהגענו". הכל היה זך וטהור ונקי. הנוסטלגיה המזויפת הזו נשפכת מכל עבר ומתארת אידיאל שלא היה ולא נברא... לכנסת היו מגיעים ח"כים בגיל 50, ובעשור היית עושה פנסיה מלאה. כל מיני טריקים שאבותינו הפרלמנטריים המציאו. ניגוד העניינים אפילו לא היה בחיתולים של החיתולים... בכלל לא באו לעבוד, לא היו חדרי עבודה. הם נקראו חדרי מנוחה.

 

"התפישה לא הייתה שאתה בא באמת לעבוד אלא בא למליאה והולך לחדר המנוחה. ככה נבנתה הכנסת ורוב חברי הכנסת היו מכונות הצבעה אוטומטיות. זה השתנה מאוד. אני שואל את מי זה משרת ומה זה משרת הציור המזויף הזה של הכנסות בעבר... יש לי רק חשד, שאולי הדה-לגיטימציה של הבית הזה, של בית הנבחרים, הריבון, היחידי שאין בלתו, נגרם כי מי שלא נבחרו ומי שלא העמידו עצמו למבחן הבוחר ונהנים מהדה-לגיטימציה הזו. וככל שהנבחר יותר חלש יכולת המשילות שלו יותר קטנה ומישהו אחר מושל כי מוכרחים למשול", הוסיף רמון.

 

לדבריו של רמון, המציאות מונעת מאנשים טובים לבוא לכנסת. "אני מדבר על אנשים שעשו ופעלו ותרמו בכל שטחי החיים. אני מסביר להם מה יש בחיים הפוליטים והם מבינים שיש דברים שהם לא עשו ורק פה אפשר לעשות. אבל כאשר הם רוצים לבוא... הם רואים מה קורה סביב כל החיים הפוליטיים, איך התפל הופך לעיקר, איך עוסקים בזוטי זוטות, הם נרתעים ומפחדים... אני קורא לכם ולכל מי שרוצה, אל תפחדו. תהיו חברי כנסת - תטביעו חותם".


רמון נפרד מהחברים בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

  

ח"כ איציק לרמון: אתה עוד תשוב

לפני הנאום חלקה יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, שבחים לרמון: "בשביל חלק מאיתנו אתה חיימ'קה, בשביל אחרים אתה חיימון, מן רוח נעורים קלה, שלא לוקחת את עצמה מדי ברצינות. נהנית מן המשחק הפוליטי ומסתכלת עליו כאילו מבחוץ. אתה המבוגר הכי צעיר שאני מכירה - גם מפני שאתה מערער על מוסכמות, לעתים בועט בהן, אתה נון-קונפורמיסט, ולכן אתה לעולם לא תזדקן.... הבטחת שזהו רק 'פסק זמן', הבטחות צריך לקיים, ואני אני אומרת – 'אתה עוד תשוב'".

 

אחרי 26 שנים של עשייה פרלמנטרית נפרד שלשום רמון מהכנסת במסיבת עיתונאים. במהלך דבריו, הודה רמון בשתי טעויות שעשה: הטעות הפוליטית - שלא התמודד ב-96' מול ברק על ראשות העבודה, והטעות האישית - פרשת הנשיקה.

 

"לא הייתי מנצח את ברק אבל הייתי זוכה בהישג גדול, והייתי מגיע ל-45% לפחות ומשם אני חושב שההיסטוריה היתה משתנה. לא הייתי מחויב מספיק והייתי צריך או להתמודד מול ברק או לפרוש. הטעות האישית ודאי, זאת פרשת הנשיקה אין ספק זאת היתה טעות", אמר".

 

אך רמון לא עוזב לגמרי את החיים הציבוריים.

הוא ישמש כיו"ר מועצת קדימה. "קיבלתי החלטה אישית אחרי התלבטות לא פשוטה. אני לוקח פסק זמן, שלא ברור כמה זמן זה יימשך. אמשיך בפעילות פוליטית מחוץ לכנסת. קדימה זה אחד הדברים החשובים שעשיתי. אני מסתכל אחורה בלא מעט סיפוק. אי-אפשר שלא לעשות טעויות, אני לא מלאך. אעשה כמיטב יכולתי שקדימה תחזור לשלטון. מותו של הליכוד בסימן שאלה גדול יותר מזה של קדימה", אמר.

 

יו"ר קדימה, ציפי לבני, הודתה לרמון ואמרה: "המפלגה חבה לך תודה. תמשיך לתרום לקדימה ולקבע את הדרך של המפלגה בציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. נוסטלגיה מזויפת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים