שתף קטע נבחר

של מי הנכבה הזאת?

אם ישראל היתה מקדישה מאמץ להסביר את אסונם של יהודי ארצות ערב, שגורשו ממולדתם ורכושם נגזל, הסיכוי להידברות עם הפלסטינים היה גדל

אחד הגורמים העיקריים לגל האנטישמיות המודרנית השוטף בימים אלה את אירופה, הוא מסע התעמולה הפלסטינית שיוצר אקלים אנטי-יהודי. כדי להיאבק בגורם בסיסי זה, יש לגלות את האמת אודות גירוש היהודים מארצות ערב.

 

העולם שמע רק על העוול שנגרם לפליטים הפלסטינים, אך כמעט שום דבר על אסונם של היהודים שגורשו מארצות ערב, במיוחד ממצרים, עיראק וסוריה. השוואה בין הארועים, מעלה כי בעוד שהפליטים הפלסטינים מנו בשנת 1948 650 אלף נפש, הרי שמספר הפליטים היהודים מארצות ערב היה גדול יותר, ועמד על 900 אלף נפש (לפי אונר"א).

 

הרכוש שהיהודים הוכרחו להשאיר בארצות ערב, הן נכסים פרטיים והן הקהילתיים, היה גדול בהרבה מזה שהפלסטינים הותירו בישראל, כפי שתיעד בית הדין הבינלאומי בהאג.

 

למעשה, התרחש "טיהור אתני" ביהודים בארצות ערב. רק מעטים חיים שם כיום. יהדות מצרים, למשל, מנתה 90 אלף איש בשנת 1948, אך רק 38 איש חיים שם כיום. מצד שני, בישראל מהווים הערבים כיום (המעדיפים לקרוא לעצמם פלסטינים) - 20% מאזרחי המדינה.

 

הסברת עובדות אלו תביא תועלת רבה, ותאפשר שינוי - מביסוס דעות קדומות לטובת הגינות, צדק ואמת. כשהפלסטינים יבינו שהם אינם היחידים שסבלו, רגשי ה"ויקטימיזציה" וסרבנותם יפחתו. בנוסף, אם היהודים מארצות ערב, המהווים כיום יחד עם צאצאיהם, כמעט חצי מאוכלוסיית ישראל, יראו שמתחשבים בהיסטוריה וב"נכבה" שלהם כחלק אינטגרלי מהסכסוך הערבי-ישראלי, ייתכן שיהיו מוכנים לוויתורים למען שלום אמיתי.

 

בקורס שהגשתי באוניברסיטת פנסילבניה, על "הנכבה של היהודים מארצות ערב", אמר פואד, ראש ועד הסטודנטים הפלסטינים בפליאה: "אנו מתפלאים איך אתם, היהודים, הידועים כחכמים, לא פרסמתם ברבים את הפרשה ההיסטורית החשובה הזאת אודות הנכבה של יהודי ארצות ערב? מדוע אתם משאירים אותה במגירות שלכם במשך 60 שנה"? 

שאלתי אותו: "מדוע אתם רוצים שישראל תפרסם זאת"?

והוא ענה: "כי הנרטיב של הנכבה של היהודים מארצות ערב - מציל את כבודי וכבוד עמי"!

לדבריו, "זה מביא אותנו הפלסטינים, להכרה שאנו לא היחידים שסבלו מהסכסוך. הכרת העובדות ההיסטוריות, זוקפת את קומתנו ופותחת אפשרויות לסולחה.

 

"אצלנו, הסולחה פירושה למחוק את כל השנאה וכל המשקעים. אך התנאי לקיומה הוא שהצד שפגע ישלם לצד הנפגע עבור הפיוס. מתוך מחקרינו בקורס זה, למדנו שהיהודים מארצות ערב מהווים היום כמחצית העם היהודי בישראל. לא ידענו זאת. אז ישראל כבר שילמה בעד מחיר הסולחה, כשמחצית האוכלוסיה שלה הפסידה את כל רכושה בארצות ערב. אנשים נאלצו לעקור מהארצות בהן נולדו, בדיוק כמונו הפלסטינים, וגם הם התפזרו בכל העולם. זה כל כך ברור לנו עכשיו, שאנו לא הפליטים היחידים שסבלנו מהסכסוך הטראגי הזה".

 

פואד הסביר עוד, כי אם ממשלת ישראל תדברר את הנושא כראוי, שני העמים יוכלו להתקדם לתהליך של שלום אמיתי. "אנו, הפלסטינים נרגיש שכבודנו ניצל, והרי אצלנו, כפי שאת יודעת, הכבוד הוא הדבר החשוב ביותר", אמר. חשבתי בליבי: הסטודנטים שלי הבינו מה שכל ממשלות ישראל לא הבינו עד כה.

 

פרופ' עדה אהרוני, יו"ר הקונגרס העולמי של יהודי מצרים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גורשו מארצות ערב
צילום: זולטן קלוגר לע"מ
עדה אהרוני
מומלצים