שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נוסחת ביניש: מה עושים כשעו"ד נכנסת להיריון?

  נשיאת בית המשפט העליון ניסחה את הנקודות בהן יש להתחשב בשאלה האם לדחות דיונים כשפרקליטה נמצאת בהריון

  האם יש לקצר את חופשת הלידה של עורכת דין כדי למנוע סחבת בתיקים בבתי משפט? נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, התייחסה היום (ה') לסוגיה. לדבריה, בקשה לדחיית מועדים בעקבות חופשת לידה מצריכה איזון בין מגוון שיקולים. מצד אחד מצויים הטעמים המקנים ליולדת זכות לחופשת לידה, לשם התאוששות פיזית ונפשית ולצורך טיפול ברך הנולד. מצד שני ניצבים האינטרסים של מניעת סחבת במשפטים ושמירה על טובת הלקוח המיוצג.

   

  השופטת ביניש נדרשה לעניין, בעקבות פניית יו"ר לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון,

   שביקש לפרסם אמות מידה מנחות בנוגע לבקשות מטעם עורכות דין לדחיית דיונים עקב חופשת לידה.

   

  לדברי נשיאת בית משפט העליון, בדרך כלל זמני חופשת הלידה ניתנים לצפייה מראש והדבר מאפשר היערכות מוקדמת מבחינת ייצוג הלקוח. ביניש כתבה כי לא ניתן לקבוע נוהל גורף, כפי שהציעה לשכת עורכי הדין - לפיו בכל פעם שמוגשת בקשת דחייה שכזו על ידי עורכת דין הנמצאת בחופשת לידה, שהיא המטפלת בתיק באופן בלעדי, תאושר הבקשה על-ידי בית המשפט וכי בקשת הדחייה חייבת להישקל בכל מקרה לגופו.

   

  ביניש כתבה עוד כי יש לכבד את זכותה של עורכת הדין לחופשת לידה ולהתחשב בה, אולם יש להביא בחשבון את מכלול הזכויות והאינטרסים של כל המעורבים בהליך. לדבריה, ראוי לבחון את האפשרות להחליף את עורכת הדין בעורך דין אחר לצורך הדיון שנקבע בתקופת חופשת הלידה, וכי בחינת העניין נגזרת ממכלול של נסיבות ובהן השלב בו מצוי התיק, רמת מורכבותו, דחיפות הדיון וכן עמדת הלקוח. כלומר, האם קיימים יחסי אמון מיוחדים ואישיים בין הלקוח לעורכת דינו באופן שהחלפתה לצורך הדיונים הצפויים תגרום לו נזק.

   

  עוד שיקולים שאמורים להילקח בחשבון, לדעת נשיאת בית המשפט העליון, הם עמדתם של בעלי הדין הנוספים בתיק - שדחיית מועד הדיון בעניינם עשויה לגרום להם עינוי דין,
  מאמצים שנעשו למציאת עו"ד מתאים לייצוג הלקוח בזמן חופשת הלידה ועוד. בנוסף, היא כתבה, ראוי לבחון את פער הזמנים בין הלידה עצמה לבין הדיונים הקבועים בפני בית המשפט וככל שמדובר בפער זמנים קצר ביותר, בלי שנמצא עו"ד חלופי, יהיה צורך בדחיית מועד הדיון.

   

  לבסוף כתבה בייניש הערה, כי מלכתחילה ראוי שבית המשפט יעשה מראש מאמץ לקבוע את מועד הישיבות בהתחשב בחופשת הלידה הצפויה ובאפשרות למציאת מחליף לעו"ד בתקופה זו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים