שתף קטע נבחר

הוועדה לבחירת שופטים: או עסקה או כלום

במהלך השבוע נמשכו השיחות בין נשיאת בית המשפט העליון לשר המשפטים במטרה להגיע לפשרות בנוגע למינוי השופטים. מסתמן כי בדיוני הוועדה שיערכו היום ימונו שלושה שופטים כחלק מעסקה, ואם לא תושג הסכמה - לא ימונה איש

הוועדה לבחירת שופטים תתכנס היום (יום ו'), כשעל הפרק עומדים המינויים לבית המשפט העליון. למרות שעניין זה נמצא בלוח הזמנים של הוועדה, ספק גדול שהבחירה אכן תתבצע בעקבות אי הסכמות בנוגע לשלושת המועמדים החסרים לבית המשפט.

 

במהלך השבוע נמשכו השיחות בין נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, לשר המשפטים, יעקב נאמן, במטרה להגיע לפשרות והסכמות בנוגע למינוי השופטים. אולם, לשופטת ביניש יש בעיה בשל הרכב הוועדה, במיוחד כאשר התברר לה שנציגי הימין מבקשים להצביע רק לאחר פרסום כל שמות המועמדים ברשימות.

 

רשימה זו כוללת שני שופטים מחוזיים נוספים ועו"ד פרטי, ששמותיהם הועלו לאחרונה על-ידי השר גלעד ארדן וחברי הכנסת דוד רותם ואורי אריאל.

 

ככל הנראה נציגי הימין ירצו להגיע למעין עסקת חבילה, שתכלול הסכמה על מינוי שלושה שופטים לבית המשפט העליון. המועמד הבולט אצל השופטת ביניש, שהוא מבחינתה סדין אדום, הינו השופט עוזי פוגלמן. באשר לזהות שני המועמדים האחרים, נשיאת בית המשפט העליון תצטרך להסכים לפשרה, כאשר מקורביה אמרו אמש כי אם לא תהיה לה ברירה - היא תסכים למועמד המיוחס לשר המשפטים, שופט בית המשפט המחוזי יוסף אילון.

 

השאלה המרכזית שתעמוד במרכז דיוני הוועדה תהיה ככל הנראה - האם חברי הוועדה יסכימו על מועמד שיכהן כשופט שלישי בבית המשפט העליון. בהקשר זה הועלו שמותיהם של השופטים ניל הנדל, דוד חשין ויצחק עמית.

 

חוק סער והבחירה

"כפי שזה נראה כרגע - או שלא ייבחרו בכלל שופטים לבית המשפט העליון או שייבחרו שלושה שופטים בשל הרכב הוועדה שחבריה ירצו עסקת חבילה כוללת עם המועמדים שלהם, תמורת מועמד של הנשיאה", אמר ל-ynet גורם המעורה בוועדה.

 

גורם נוסף אמר ל-ynet: "גם לשאלה לאלו הסכמות הגיע השר נאמן עם חברי הוועדה ולאיזה מועמדים תסכים ביניש, יהיו השלכות רבות על אלו שופטים ייבחרו. אם חברי הוועדה יישארו בעמדותיהם, כפי שהוצגו בימים האחרונים, אז הסיכויים שייבחרו שופטים לבית המשפט העליון הינם קלושים".

 

על-פי חוק גדעון סער צריך רוב של שבעה חברי ועדה מבין תשעה כדי לבחור שופטים לבית המשפט העליון. בעקבות זאת חייבים חברי הוועדה להגיע להסכמות ביניהם ולכרות בריתות שונות בינם לבין עצמם, כדי לבחור את המועמדים המועדפים עליהם. בוועדה חברים שלושה שופטים מבית המשפט העליון, שני שרים, שני חברי כנסת ושני נציגים של לשכת עורכי הדין.

 

גורם המעורה בוועדה אמר: "במקרה הזה הרכב חברי הוועדה וחוק סער מקשים מאוד על הנשיאה ביניש לבחור את המועמדים הרצויים מבחינתה לבית המשפט העליון. אין ספק שאם היא היתה יכולה, היא היתה מבטלת את החוק, אולם כרגע אין לה ברירה והיא תצטרך לעבוד קשה כדי להגיע להסכמות בנושא השופטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש ונאמן. ימצאו פשרה?
צילום: יניב כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
פוגלמן. סדין אדום עבור ביניש
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים