שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הממשלה תתמוך: חסכמים בכל מוסדות הציבור

הצעת החוק שיזמה החברה להגנת הטבע והגישו ח"כ פלסנר (קדימה) והורוביץ (מרצ) קיבלה את תמיכת ועדת השרים לחקיקה. לפני כחודש עוד התנגדו השרים להצעה, אך פשרה שהושגה - ולפיה רשות המים תפקח על יישום החוק - תאפשר לה להתקדם

הממשלה הודיעה היום (א') על תמיכתה בהצעת חוק פרטית שתחייב מבני ציבור להתקין אביזרים חוסכי מים (חסכמים). ועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה בעד ההצעה, וכעת היא תוכל להתקדם בקלות יחסית בכנסת עד לאישורה.

 

רק לפני כחודש התנגדו רוב חברי ועדת השרים לחוק החסכמים והוא נפל. המתנגדת הבולטת ביותר הייתה רשות המים, שטענה שההצעה לוקה בחסר וגם שאין בה צורך משום שתקנות שמגבשת הרשות בעצמה מייתרות אותה. על רקע התנגדות זו הושמעה לא מעט ביקורת על רשות המים, שכן את התקנות בנושא החסכמים היא מגבשת כבר יותר משנה, ובינתיים ממשיכים מבני הציבור לבזבז מים רבים.

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ערער על דחיית ההצעה וביקש להביאה בשנית בפני השרים. בינתיים נפגשו מגיש ההצעה, ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) ומנהל רשות המים פרופ' אורי שני וגיבשו פשרה לפיה לרשות תהיה הסמכות לקבוע כיצד ייושם החוק ולמי ינתנו הקלות. פשרה זו היא ככל הנראה הסיבה לתפנית. כשהובאה ההצעה שוב בפני הוועדה היא זכתה לתמיכה.

 

המטרה: גם חיסכון וגם דוגמא לציבור

את החוק יזמה החברה להגנת הטבע והוא הוגש בכנסת הנוכחית על ידי פלנסר וח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). החוק מבקש לחייב את כל מוסדות הציבור בישראל לחסוך במים על ידי התקנת וסתי ספיקה (חסכמים) בברזים. פלסנר התבטא בנושא בעבר ואמר כי אם המדינה דורשת מהציבור לחסוך במים, עליה לשמש דוגמא ולהראות לציבור שהיא עצמה עושה מאמצים לחסוך במים במוסדותיה.

 

במסגרת הפשרה שהושגה הוחלט להכניס מספר שינויים בנוסח החוק. בין היתר הוחלט כי מי שימנה את המפקחים על החוק תהיה רשות המים - ולא שר התשתיות כפי שהוצע בנוסח המקורי. כמו כן נקבע כי רשות המים תהיה מוסמכת להעניק פטור לגוף ציבורי מסוים מהתקנת האביזרים חוסכי המים - צעד שיצטרך להיות מגובה בנימוק בכתב.

 

הצעת החוק הנוכחית מרחיבה למעשה הוראה ממשלתית שקובעת שכל מבני הציבור החדשים מחוייבים להתקין חסכמים. הוראה זו הועברה לכל הרשויות המקומיות ונמצאת בתוקף מזה מספר שנים אך אינה חלה, כאמור, על מוסדות ציבור שפעלו לפני כינונה.

 

בחברה להגנת הטבע הביעו שביעות רצון מהתמיכה לה זוכה החוק שיזמו. "בימי משבר אלה, חשובה כל יוזמה לקידום חיסכון במים, ומה ראוי יותר ממוסדות המדינה שיהוו דוגמא ויובילו את הדרך לחיסכון.

 

"לצערנו, החוק ייכנס לתוקף רק בעוד שישה חודשים, אולם אנו נפעל לקצר את ההליכים ככל שניתן, מכיוון שאין לנו זמן ומים לבזבז. אנו תקווה כי רשות המים תפרסם בקרוב את המכרז להתקנת אביזרים חוסכי מים בבתים פרטיים בכדי לקדם את החיסכון גם בקרב המגזר הפרטי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים