שתף קטע נבחר

אירופה בעד העדפה מתקנת לקוד פתוח

האיחוד האירופי מעדכן את תקנות הסטנדרטים הטכנולוגיים שלו, וניסח רפורמה מעוררת מחלוקת, שתקל על ממשלות את הבחירה בתוכנות קוד פתוח

גורמים שונים בתעשיית התוכנה ביקרו ושיבחו את ההעדפה למוצרי קוד פתוח, כפי שהוצעה במסגרת התוכנית של האיחוד האירופי לעדכון התקנות הנוגעות לסטנדרטים טכנולוגיים בתעשייה, כך מדווח PCWorld.

 

הנציבות האירופית נערכת לקביעת תוכנית של ארגון מחדש לכללים אלו השבוע, צעד שהיא הגדירה כחיוני לרלוונטיות של אירופה במירוץ הטכנולוגי. נכון לעתה, ממשלות יכולות לבחור את ספקיות התוכנה שלהם מרשימה של חברות רשומות ומוכרות, בעלות תקן ISO - ארגון התקינה הבינלאומי, ESO - המקבילה האירופית שלו ו-ITU - איגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי.

 

גורמים רבים טוענים שהתקנות הנוכחיות מפלות לרעה תוכנות קוד פתוח: גופים האחראים של הפצת תוכנות פתוחות קוד אינם מוכרים לעתים, ואינם יכולים לזכות במכרזים ציבוריים. הרפורמה החדשה תוכל להקל על הביורוקרטיה בשימוש במוצרי הקוד הפתוח. הנציבות הודיעה כי היא "מכירה בחשיבות של סטנדרטים פתוחים גלובליים וכן בזכויות קניין רוחני, וכן בדאגה הגוברת בנושא שקיפות, רישוי, תמלוגים ותאימות בין תוכנות שונות".

 

לפי גרהם טיילור, מנכ"ל הפורום הפתוח האירופי (OFE) התומך ברפורמה, השינוי יכול לסייע לאירופה להיכנס לעידן חדש של צמיחה ותחרותיות. אבל ארגון אחר, הברית למען טכנולוגיה תחרותית (ACT), טוען כי התוכנית נותנת יתרון לא הוגן למוצרי הקוד הפתוח.

 

החשיבות של קבלת הרפורמה היא בהשלכותיה על קידום תחומים כמו מערכות בריאות ממוחשבות, נגישות, אבטחה, ממשל מקוון, עסקים ועוד. ישיבה נוספת בנושא, בהשתתפות גורמים מתעשיית התוכניה, תיערך בספטמבר הקרוב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים