שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צלם תובע 600 אלף ש' מש"ס על שימוש בתמונה
  הצלם רומן קרימן צילם את עיר דוד בלילה ופרסם את התמונה באתר האינטרנט שלו. ש"ס, על-פי התביעה שהגיש, לקחה את התמונה ועשתה בשימוש בקמפיין לכנסת ולעיריות

  600 אלף שקלים - זה הסכום שדורש מש"ס הצלם רומן קרימן, לאחר שלטענתו המפלגה השתמשה בתמונה שצילם במגדל דוד בירושלים, לקמפיין הבחירות שלה לכנסת ה-18 ולבחירות המוניצפליות. התביעה הוגשה היום (ג') בבית המשפט השלום בתל-אביב.

   

  בתביעה, שהוגשה על-ידי עורכי הדין טל יצחק רון ורונן שיין, עולה כי ש"ס עשתה שימוש בתמונתו של הצלם בעשרות ואריאציות שונות ומשונות. בין היתר, נטען, כי לעתים צורפה לתמונה תמונתו של הרב עובדיה יוסף ותמונתו של סגן ראש הממשלה ושר הפנים, אלי ישי. לטענת התובע, בתמונה נעשה שימוש על גבי אוטובוסים, שלטי חוצות, מדבקות, פליירים וגם בבאנרים באינטרנט.


  התמונה המקורית והכרזה של ש"ס (מתוך כתב התביעה)

   

  "ראיתי את הפרסומות על האוטובוס וחשבתי שזו תמונה שלי, אבל לא הייתי בטוח", סיפר ל-ynet קרימן, המפעיל את האתר jerusalemshots ממנו נלקחה התמונה. "אחרי כמה זמן מצאתי את אחת הפרסומות באינטרנט וכך יכולתי לוודא שמדובר בתמונה שלי. פניתי לעורך דין שטיפל בפרשה מאז".  

   

  עוד מתוארת בתביעה פגישה שנערכה בין באי כוחו של הצלם לנציגי ש"ס, לפני כמה חודשים. התובעים טוענים כי בש"ס תיארו במדויק כיצד הושגה התמונה. בתביעה נכתב כי "מרסל כהן מש"ס הקיש במנוע החיפוש גוגל את צמד המילים 'תמונות ירושלים', ראה במקום הראשון את אתר האינטרנט של התובע, חיפש מבין התמונות הרבות המופיעות בו תמונה לשביעות רצונו, בחר ביצירתו המרהיבה של התובע המציגה את עיר דוד בלילה, והעבירה לידי אנשי העיצוב הגראפי של ש"ס".  

   

  לדברי התובעים, "הפגישה נסתיימה עת הציעו נציגי ש"ס סכום פיצוי זעום לתובע בגין הפגיעה האדירה בזכויותיו, סכום אשר לטענתם היה מספק את התובע,

  אילו היו פונים אליו נציגי המפלגה מבעוד מועד ומבקשים לרכוש ממנו את זכויות השימוש ביצירתו בקמפיין הבחירות שלה, עובר לשימוש המפר ביצירה".

   

  עוד נטען כי ש"ס פגעה בחוק יסוד כבוד האדם וחרותו וחוק זכויות יוצרים. "הנתבעים רמסו את זכותו המוסרית של התובע ביצירתו ברגל גסה. הנתבעים השתמשו והפיצו ברבים בעשרות ואריאציות ובמאות אלפי עותקים, את יצירתו של התובע תוך כדי השמטה בזדון של חותמת המים הנושאת את שם אתר האינטרנט של התובע, המוטבעת על יצירתו המקורית של התובע".

   

  מש"ס נמסר בתגובה: "הנושא נדון במסגרת הגורמים המשפטיים". קרימן הוסיף: "הם רצו לשלם רק אחרי שנתפסו. אבל זה כמו באוטובוס, אם אתה נתפס באוטובוס בלי כרטיס - עליך לשלם קנס".

   

  בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "השתמשו בתמונה לבחירות". הרב עובדיה יוסף והשר ישי
  צילום: דודי ועקנין
  עו"ד טל רון
  צילום: שי שקולניק
  עו"ד רונן שיין
  צילום: שי שקולניק
  מומלצים