שתף קטע נבחר

קצין בכיר: הסרת מחסומים חוסכת בעיות ערכיות

מדיניות ההקלות לפלסטינים מקלה גם על צה"ל - אומר ל-ynet קצין בכיר, שמסביר שאלו "סיכונים מחושבים". פעולת הגדודים הפלסטיניים מעודדת, וצפויה להתרחב בקרוב. במקביל, יש עלייה בנסיונות חיזבאללה להוציא מהגדה פיגועים בשטח ישראל

מדיניות ההקלות לפלסטינים בגדה המערבית ושיתוף הפעולה עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מעוררים שביעות רצון זהירה בצה"ל. "איפה שלא צריך מחסומים - נסיר אותם", אמר ל-ynet קצין בכיר. "זה חוסך גם לנו חיכוכים ובעיות ערכיות והסיכון שאנחנו לוקחים הוא מחושב מאוד".

 

הקצין הבכיר הזכיר כי מתוך 41 מחסומים בולטים לפני כשנתיים נותרו היום רק 14. ההקלות, לצד פעילות הכוחות הפלסטיניים, יוצרים מציאות חדשה ביהודה ושומרון - ומספר גדודי השיטור של הרשות צפוי לגדול בשנה הבאה. על-פי התכנית המסתמנת, שהציג המתאם האמריקאי גנרל קית דייטון לראשי מערכת הביטחון - בשנת 2010 יפעלו שישה גדודים, בנוסף לכוח המשמר הנשיאותי.


הסרת מחסום בית איבא שליד שכם. היו 41, נשארו 14 (צילום: AP)

 

בישראל רואים באופן חיובי את פעולת הגדודים ועוקבים מקרוב אחר תיפקודם, ובעתיד יאומנו גדודים נוספים בירדן ויצטרפו לפעילות. עם זאת, באחרונה נדחו בקשות לספק להם חומרי חבלה ויכולות קשר.

 

חלק נכבד מההקלות נובעות מהמודיעין האיכותי שיש לצה"ל בגדה ובחופש הפעולה, כמו גם מהפעילות האינטנסיבית נגד מוסדות חמאס השונים, שלמראית עין נראו תמימים, אך נתנו לא מעט "דלק" לזרוע הצבאית של הארגון. לדברי הקצין הבכיר, הגדודים הפלסטינים שותפים גם בפעילות מאומצת זו, וגם בשמירה על הסדר הציבורי.

 

חיזבאללה פועל בשלט רחוק

לצד האופטימיות, בצה"ל מצביעים על שורת פערים שעדיין קיימים אצל הפלסטינים. הקצין הבכיר מונה למשל חיזוק נחוץ בשיתוף הפעולה הבין-ארגוני, התמודדות אפקטיבית יותר מול דרגים בכירים בחמאס וכן מיסוד מוסדות. בקרוב אמורה הרשות הפלסטינית להקים מעין שירות בתי סוהר מקומי, תוך בנייה ושיקום של שבעה בתי כלא.

 

על אף שגנרל דייטון, הצהיר באחרונה כי בתוך שנתיים ניתן יהיה להתחיל ולהעביר את האחריות הביטחונית בערים בגדה לפלסטינים, בפיקוד המרכז לא ממהרים לקבוע לוח זמנים ומציינים את הפערים עליהם יש לגשר, לפני הסכמה לכך.

 

במקביל, אומר הקצין הבכיר כי דווקא באחרונה יש עלייה בניסיונות של גורמי חוץ לבצע פיגועים "איכותיים" בשטח ישראל, שייצאו מתוך הגדה. בין היתר פועל חיזבאללה מרחוק על מנת לסייע בארגון פיגועים, הן באמצעות הזרמת כספים והן על ידי תיווך בין גורמים שונים והעברת ידע.

 

הג'יהאד האיסלאמי מוביל במספר הנסיונות, אך גם בחמאס, על אף הפעילות המאומצת של צה"ל והשב"כ, מנסים לבנות תשתיות שיוכלו להוציא פיגועים אל הפועל. לדברי הקצין הבכיר, בצה"ל מאמצים מדיניות פעולה שקטה, ממשיכים בגל מעצרים מדי לילה ובאופן הזה את חושפים קיני טרור, לרבות הקטנים ביותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"איפה שלא צריך - נסיר"
צילום: AFP
שוטרים פלסטינים. בקרוב יהיו עוד
צילום: AFP
מומלצים