שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ח"כ הורוביץ מציע: עובד זר עם ילד - לא ייעצר
  ח"כ ממרצ סבור כי החוק הקיים, המתיר לעצור פליטים וזרים ללא קשר לגילם, עושה עוול מוסרי. הצעתו החדשה תאסור מעצר של קטינים מתחת לגיל 14 באופן גורף וכך תמנע גם את מעצר הוריהם, אלא תיתן להם זמן לעזוב מרצון

  חבר הכנסת ניצן הורוביץ הגיש היום (א') הצעת חוק חדשה שנועדה לאסור כליאה של ילדי פליטים ועובדים זרים, אם טרם מלאו להם 14 שנים. החוק גם מציב סייגים לכליאת ילדים שגילם עולה על 14. אם ההצעה תאושר - לא ניתן יהיה לעצור עובד זר הנמצא בארץ עם ילדים, אלא תינתן להם תקופת ארכה לעזיבה מרצון.

   

  "כליאת ילדים קטנים בכלא היא דבר בלתי נסבל. הילדים הללו לא חטאו ולא פשעו, ומקומם אינו במתקנים של שירות בתי הסוהר", אמר ל-ynet ח"כ הורוביץ (מרצ). "לכן לא צריך לעצור משפחה עם ילדים".

   

  כיום, במסגרת מבצעי מנהלת ההגירה לאיתור שוהים זרים בלתי-חוקיים, נעצרים גם ילדי פליטים ועובדים זרים בעודם ממתינים להליך משפטי או לגירוש. זאת, בניגוד לקטינים ישראלים שמעצרם אסור או מוגבל לפי חוק. "הצעת החוק שלי אמורה למנוע מעצר של ילדים וילדות קטנים", הבהיר.

   

  חוק הכניסה לישראל משנת 1952 מסדיר את אופן ההרחקה מישראל ומאפשר מעצר עד גירוש, אולם לא מבחין בין קטינים לבוגרים. לפי ההצעה החדשה, שגובשה עם האגודה לזכויות האזרח, יתוקן החוק כך שיבחין בין קטינים מתחת לגיל 14, שלגביהם תיאסר כליאה לחלוטין, לבין קטינים מעל גיל 14, שלגביהם תוגבל הכליאה לתקופה של עד ארבעה ימים. בנוסף, תחויב ביקורת על כליאת נערים גיל 14 בהקדם האפשרי ולא יאוחר מתום 24 שעות מתחילת כליאתם. כמו כן, יובטח להם סיוע משפטי בהליכים למתן צו משמרות ובהליכי הביקורת על הכליאה.

    

  "גם אנשי ההגירה לא שמחים לקחת ילדים מהגן"

  "ההצעה נועדה להתאים את החוק לאמנה הבינלאומית לזכויות הילד ולתקן את העוול הנוכחי שבו מתאפשר לכלוא קטינים", הדגיש הורוביץ. "אני בטוח שגם אנשי ההגירה לא שמחים להתעסק עם ילדים ולקחת אותם מגן הילדים או מכיתה א' ולהכניס אותם לבית הכלא".

   

  לדבריו, "לפעמים הילדים האלו נעצרים לבד, כי לא ניתן למצוא את ההורים.

  זה לא יעלה על הדעת. אלה לא עבריינים, הם בטח לא אשמים בשום דבר. צריך שימצאו סידור ולא יכניסו את המשפחה עם הילדים לבית הכלא. שיתנו להם תקופת ארכה לעזיבה מרצון".

   

  הורוביץ סיכם באומרו כי מדובר בהצעת חוק "כל כך הגיונית וברורה, וחבל שצריך חוק כזה בכלל. זה צריך להיות מובן מאליו שמשפחה עם ילדים לא עוצרים ומכניסים לכלא וכי מקומו של ילד הוא בבית ספר ולא בכלא. לצערי, המצב הוא כזה שהחוק נדרש, ואני מקווה שבקרב חברי הכנסת יימצא רוב שיבין את העוול המוסרי שנעשה כאן".

   

  בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עוול מוסרי. הורוביץ
  צילום: משה שי
  "אל תגרשו ילדים". הפגנת פליטים
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים