שתף קטע נבחר

שר האוצר: אהרונוביץ' רוצה לבלוע השיטור העירוני

הקמת מערך השיטור העירוני עלתה על שולחן הממשלה ויצרה עימות בין שר האוצר שטייניץ לשר לביטחון פנים אהרונוביץ'. הראשון רוצה שהמערך יוכפף לעיריות, השני למשטרה. ועדת שרים בראשות ראש הממשלה תקבע

מי ייתן פקודות לשוטרים העירוניים ומי יתקצב אותם? עימות חריף פרץ היום (א') בישיבת הממשלה בבאר-שבע בין שר האוצר, יובל שטייניץ, לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', בשאלה באחריותה של מי יפעל מערך השיטור העירוני, שהממשלה רוצה להקים. שטייניץ רוצה שהמשטרה תהיה בסמכות ראשי הערים ואילו אהרונוביץ' סבור כי יש להכפיף את המשטרה העירונית למשטרת ישראל.

 

"אני רואה משטרה עירונית תחת פיקוח ראש העיר ובסמכות ראש העיר, דבר אשר יקנה לו כלים טובים

להתמודד עם בעיות איכות החיים של התושבים", אמר שטייניץ. "המשרד לביטחון פנים מנסה 'לבלוע' את תקציב המשטרה העירונית ולנכס כוח נוסף למשטרה".

 

בתגובה אמר אהרונוביץ': "אני רוצה לומר לפרוטוקול - לא יקום ולא יהיה. המשטרה העירונית תהיה בסמכות משטרת ישראל. אי אפשר שלראשי הערים תהיה משטרה משלהם".

 

בשלב זה הפסיק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את העימות ואמר: "אני מבין שכבר התחלנו את הוויכוחים כאן, בואו נשמור זאת לוועדת השרים". בנוסף לאהרונוביץ' ושטייניץ, תכלול הוועדה גם את השרים ברק, נאמן ופלד. בישיבות יהיו נוכחים גם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, המפכ"ל דודי כהן ומנכ"ל המשרד לביטחון פנים, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, נציגו של ראש הממשלה.

 

"ועדת המנכ"לים כבר החלה את ההכנות וועדת השרים תביא למימוש מהיר של התוכנית", אמר נתניהו במהלך הדיון. "הנושא כבר דובר במסגרת תוכנית 'מאה הימים' והוא יאפשר ביזור של פעילות השיטור. לא מדובר בטיפול במקרים כמו שוד, רצח או מקרי הונאה, אלא בצדדים של חיי היום-יום החשובים לאזרחים, לביטחון בתי הספר, מועדונים וכדומה. אנו רוצים לדאוג לאיכות החיים של האזרחים".

 

אהרונוביץ' הוסיף כי "הקמת מערך השיטור העירוני הינו מהלך דרמטי ומהפכני אשר יביא להגברת

הנוכחות המשטרתית בשטח ולחיזוק הביטחון האישי של האזרחים. כוח שיטור העירוני יעניק זמינות גבוהה יותר לטיפול בכל עבירות איכות החיים בשטח העירוני".

 

מסגרת התקציב של מערך השיטור העירוני טרם נדונה וגם בסוגייה זו עוד צפויים חיכוכים. שר האוצר שואף למימון משותף של העיריות והממשלה שווה בשווה, לצד אגרת ביטחון אישי שתוטל על התושבים. השר לביטחון פנים מעוניין שלצד האגרה שישלמו האזרחים, יגיעו מרבית הכספים מתקציב חדש שתקצה הממשלה ולא על חשבון המשרד לביטחון פנים. להערכת אהרונוביץ', מערך השיטור העירוני יחל לפעול עד 2010. לדבריו, לראשי הערים תהיה שותפות מלאה בפעילות המשטרה, אך הפיקוח וההכוונה המקצועית ייעשו על-ידי משטרת ישראל והמשרד לביטחון הפנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהרונוביץ'. לא יקום ולא יהיה
צילום: רויטרס
ניסיון לניכוס כוח. שטייניץ
צילום: פלאש 90
מומלצים