שתף קטע נבחר

רה"מ בהר הרצל: על הערבים לזנוח זכות השיבה

פרס, נתניהו ובכירים נוספים השתתפו באזכרה הממלכתית במלאות 105 שנים למותו של חוזה המדינה. נתניהו דיבר על חלום השלום, פרס טען כי שגיאת הציונות היתה "חלום קטן מדי"

חזה את הבעיה - ואת פתרונה. בהר הרצל בירושלים התקיים הערב (יום א') טקס האזכרה הממלכתי לחוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, במלאות 105 שנים למותו. בטקס השתתפו נשיא המדינה, שמעון פרס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובכירים נוספים. 15 נציגים רחוקים ממשפחתו של הרצל נכחו בטקס וכן חיילים ובני נוער יהודים וערבים.

 

בנאומו קרא נתניהו לפלסטינים ולמדינות ערב לזנוח את הדרישה לזכות השיבה. "עליהם לזנוח סופית את הדרישה ליישב בתוך ישראל את צאצאי הפליטים ולקעקע בשלבים את שטחה של מדינת ישראל לאחר שיושג הסכם שלום", אמר. "אני מייחל ליום שמנהיגי הפלסטינים יתייצבו מול עמם ויאמרו דברים ברורים אלה: 'די לנו בסכסוך זה. אנו הפלסטינים מכירים בזכות העם היהודי למדינה משלו בארץ הזו. אנו נחיה לצדכם בשלום אמיתי'".

 

לדבריו, "ברגע שהדברים הללו ייאמרו ייפתח פה צוהר - ואפילו פתח עצום לשלום". נתניהו הדגיש: "מדינת היהודים היא המפתח לקיומנו והיא המפתח לשלום עם שכנינו. את המושג הזה קיבלנו מאדם אחד ואבקש לחתום את דבריי בדברים שבהם הוא חתם את מדינת היהודים: 'באה העת שנחיה לנצח על אדמת אחוזתנו. לחירותנו יקרא דרור בכל העולם בעושרנו יתעשרו, בגדולתנו יגדלו גם הם ומעשי ידנו אשר נפעל שם בעושרנו ובהצלחתנו יהיה לאות, למופת ולתהילה בקרב כל הארץ'".

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, נאם אף הוא: "בהביטי לאחור וברצוני להפיק לקח,

אני מגלה לפתע שיכול להיות שהשגיאה הגדולה ביותר של החלום הציוני - היתה דווקא קוטן החלום. הרי המציאות שקמה עלתה בהרבה על החלום, בגדולתה ובעוצמתה. מספר היהודים שהגיעו עלה על המצופה. המדינה שקמה חזקה מהמשוער, וצבא ההגנה שהקימה הפתיע את העולם ביכולתו".

 

פרס הציג את משאלת הלב שלו: "תסלחו לי, מותר גם לחלום על מזרח תיכון חדש. וצריך לחזות סוף למלחמות. צריך לשאוף להפקת אנרגיה סולרית שתציע אור וחום לכולם ומים צלולים לכל. אוויר צח לעניים ולעשירים כאחד. חייבים לחלום על ילדים שלא ידעו פחד, על נוער שיסלוד משנאה, על אמהות שלא תחשושנה לשלום בניהם. ועל ישראל שכל בניה יזכו בהשכלה גבוהה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
הרצל. 105 שנים למותו
צילום: לע"מ
נתניהו. פנה לפלסטינים
צילום: AP
פרס. מפיק לקחים
צילום: אמיל סלמן, ג'יני
מומלצים