שתף קטע נבחר

משרד החוץ לסולאנה: לו"ז מלאכותי יפגע בהסכם

האם הניסיון לקצוב את ההמתנה לחידוש המו"מ בין ישראל והפלסטינים מביא שוב לעלייה על מסלול התנגשות מול אירופה? הממונה על מדיניות החוץ באיחוד אמר כי על האו"ם להכיר במדינה פלסטינית אם ישראל והפלסטינים לא יגיעו להסכמות. בירושלים הגיבו: "כל גישה הגורסת קביעת מועד סיום מלאכותי, חותרת תחת האפשרות להשיג הסכם"

שוב - חילוקי דעות בין ירושלים לאירופה בשאלת קידום המו"מ עם הפלסטינים - וכיצד יש לפעול אם זה יוסיף להתעכב. במשרד החוץ דחו אמש (יום א') את הצעתו של הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, כי על האו"ם להכיר במדינה פלסטינית אם ישראל והפלסטינים לא יגיעו להסכמות תוך פרק זמן קצוב. "פתרון יושג רק על-ידי משא ומתן בין הצדדים", נמסר בהודעת המשרד.

 

בהודעה נטען עוד כי "החלטות מועצת הביטחון 242 ו-338, וכך גם

מפת הדרכים וההסכמים בין הצדדי, מכריזים בבירור שהפתרון לקונפליקט הישראלי פלסטיני יכול להיות מושג רק על-ידי משא ומתן בין הצדדים. ישראל הכריזה על רצונה לחידוש מיידי של המשא ומתן בלא תנאים מוקדמים. כל גישה אחרת, הגורסת קביעת מועד סיום מלאכותי, חותרת תחת האפשרות להשיג הסכם בין שתי הישויות".

  

כמה שעות קודם לפרסום הידיעה, אמר סולאנה כי על האו"ם לקבוע תאריך להכרה במדינה פלסטינית, אם ישראל והפלסטינים לא ישכילו להגיע להסכם בינם לבין עצמם. סולאנה, שדיבר בכנס בלונדון העוסק בתהליך השלום במזרח התיכון אמר: "צריך לקבוע דד-ליין מוגדר וידוע. לאחר מכן, מועצת הביטחון צריכה לאמץ הצעת החלטה המכירה בפתרון שתי המדינות לשני העמים".

  

הוא הסביר עוד כי החלטת מועצת הביטחון צריכה לכלול בין היתר פרמטרים לתוואי הגבול, התייחסות למעמד הפליטים הפלסטינים, השליטה בירושלים והסידור הביטחוניים בין הצדדים. "הצעה כזו תכיר במדינה הפלסטינית כחברה מלאה באומות המאוחדות, וכן תקבע לוח זמנים מוגדר ליישום התנאים. בנוסף, היא תורה לפתור את שאר הוויכוחים הטריטוריאליים שנותרו".

 

זו הפעם השנייה שישראל מתעמתת בשבוע האחרון עם אירופה בסוגיה הפלסטינית. בפעם הקודמת היתה זו אירופה ש"התקפלה" וחזרה בה מהאשמות שהטיח בכיר באיחוד, לפיהן אזרחי היבשת הם שמשלמים את המחיר הכלכלי של המשך הבנייה בהתנחלויות.

 

ומה באשר לחידוש המו"מ בין ישראל והפלסטינים? נראה כי שני הצדדים מתבצרים לפי שעה בעמדותיהם.

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו קרא אתמול לנשיא הרשות להיפגש מיידית ולחדש את המו"מ - אפילו בבאר שבע - השיב אבו מאזן: "לא יהיה משא ומתן ללא הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות".

 

לדברי אבו מאזן, נעשים מאמצים מצד האמריקנים והאירופים להביא לחידוש המגעים עם ישראל על בסיס הפסקת ההתנחלויות. הוא קרא לישראל להכיר בעקרון שתי המדינות והפסקת הפעילות בהתנחלויות לפני משא ומתן על הסדר הקבע. הנשיא הפלסטיני הבהיר כי בהסדר הקבע הוא מתכוון לסוגיות ירושלים, ההתנחלויות, הפליטים, המים, הגבולות, הביטחון והאסירים. עוד הוסיף כי על ישראל ליישם את התחייבויותיה הנגזרות ממפת הדרכים.


פורסם לראשונה 12/07/2009 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולאנה. "לקבוע תאריך"
צילום: רויטרס
מומלצים