שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רציף היציאה שונה ללא הודעה - הרכבת תפצה
  מהו גובה הפיצוי שלו זכאית נוסעת ברכבת בגין איחורים, שינוי הרציף ללא הודעה ותנאי נסיעה ירודים? ביהמ"ש: רכבת ישראל תפצה את הנוסעת ב-700 שקל בגין חלק מהמחדלים

  התובעות, אם ובתהּ, הגישו תביעה נגד רכבת ישראל לתשלום פיצוי בגין כמה אירועים. לטענתן, בכמה נסיעות איחרה הרכבת, וחלק מהאיחורים גררו אחריהם איחור בהגעה לרכבת המשך.

   

  לדברי השתיים, התנאים באחת מהרכבות היו ירודים, עד כדי צחנה ולכלוך ברכבת ומבלי שהופעל מזגן. אחת התובעות אף טענה כי באחד האירועים שונה רציף יציאת הרכבת ללא הודעה לנוסעים, ולפיכך נמנע ממנה לעלות על הרכבת שהמתינה לה, והיא הגיעה באיחור ליעדה.

   

  רכבת ישראל טענה כי לא התחייבה כלפי הנוסעים לעמוד בלוח הזמנים המתפרסם על ידה, ובפרט לא התחייבה לעמידה בלוח זמנים לצורך קישור בין רכבות. הרכבת הציגה את סיבותיה ביחס לכל איחור שלו טענו התובעות, וטענה כי דאגה למתן פתרונות חלופיים בשל איחורים אלה.

   

  לעניין הטענה בדבר אירוע שינוי הרציפים השיבה הרכבת כי מערכת איתות חדשה גרמה לשינויים ברציף היציאה, ובכל מקרה הדבר גרם לאיחור של 16 דקות בלבד בהגעת התובעת ליעדה.

   

  רכבת ישראל שלחה לתובעות פיצוי בהתאם לנוהל שקבע מנהל הרכבת. הפיצוי כלל כרטיס נסיעה חינם בגין כל איחור של יותר מ-30 דקות, וזוג כרטיסים במקרה של איחור של יותר מ-60 דקות. התובעות סירבו לקבל פיצוי זה.

   

  הבחנה בין איחור למחדל אחר

  השופטת מרים ליפשיץ-פריבס מבית-המשפט לתביעות קטנות בירושלים קיבלה חלקית את התביעה. נקבע כי יש להבחין בין איחורים ביציאת רכבות, לבין מחדלים אחרים בהתנהלות הרכבת.

   

  אמנם, פסקה השופטת, קיים צורך בהתקנת תקנות בעניינים שנקבעו בנוהל ובכלל זה גובה הפיצוי בגין איחורים, וכן בהגברת הפיקוח על הרכבת, ואולם נכון להיום, לא ניתן לסטות מהנוהל. לפיכך התובעות זכאיות לפיצוי במתן שוברי זיכוי, כפי שאכן קיבלו, בגין האיחורים שטענו להם.

   

  לעומת זאת נקבע לגבי שינוי הרציף ותנאי הנסיעה הירודים, כי אירועים אלה אינם חוסים תחת הפיצוי שנקבע בנוהל, הנוגע לאיחור ברכבת. בגין מקרים אלה זכאיות התובעות לפיצוי בשל אי הנוחות, ההכבדה והטירחה שנגרמו להן.

   

  לפיכך נקבע כי רכבת ישראל תפצה את אחת התובעות ב-700 שקל בגין שני האירועים הללו, ואת התובעת השנייה ב-350 שקל בגין אחד המקרים, וזאת בנוסף לזיכוי שקיבלו בגין האיחורים של הרכבת. כמו כן חויבה הרכבת לשלם לכל אחת מהתובעות הוצאות משפט - 250 שקל.

   

  לעיון בפסק הדין

   

  לאתר המשפט הישראלי פסק דין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים