שתף קטע נבחר

נשיא ליבריה לשעבר בהאג: האישומים - שקרים

צ'רלס טיילור, ראש המדינה האפריקנית הראשון העומד לדין על פשעי מלחמה, עלה היום על דוכן העדים - וטען כי ההאשמות כי הוא אחראי לפשעי מלחמה שהתבצעו במלחמת האזרחים בסיירה ליאון מבוססות על "דיס-אינפורמציה, מידע מוטעה, שקרים ושמועות"

נשיא ליבריה לשעבר צ'רלס טיילור התייצב היום (ג') על דוכן העדים בהאג, שם הוא עומד לדין בגין 11 סעיפי אישום של רצח, אונס, עינויים, גיוס ילדים כחיילים, והתעללות מינית, וטען כי כתב האישום נגדו "מבוסס על שקרים".

 

התובעים בבית המשפט לפשעי מלחמה בסיירה ליאון, הנתמך בידי האו"ם, טוענים כי טיילור תמך במורדים במדינה, בניסיון להשתלט עליה ולבזוז את משאביה הרבים. ואולם טיילור, ראש המדינה האפריקנית הראשון העומד לדין בבית משפט בינלאומי, גורס כי במעשיו ניסה להביא שלום לסיירה לאון במהלך מלחמת האזרחים שם בין השנים 1992 ל-2002 שגבתה מאות אלפי קורבנות והותירה מאות אלפים נוספים פצועים.

 

עדותו החלה כאשר עורך דינו קורטני גריפיתס שאל אותו לחוות דעה על כתב האישום נגדו, שבו הוא מוצג "כטרוריסט עד אנס". טיילור השיב כי "מצער מאוד שהתביעה - בשל דיס-אינפורמציה, מידע מוטעה, שקרים ושמועות - בוחרת לקשור לי תיאורים ותוארים שכאלה". "אני אב ל-14 ילדים, יש לי נכדים, וכל חיי נאבקים למען מה שחשבתי שנכון, על פי הצדק וההגינות".

 

"אני דוחה את התיאורים האלה שלי. הם שקריים וזדוניים. כל התביעה הזאת נבנתה על הרצון לפגוע בי", הוסיף טיילור ואמר. "הם לא קיבלו כבר את ליטרת הבשר שלהם? איני אשם בכל האישומים האלה", סיכם.

 

כמה מקרב 91 עדי התביעה שהעידו עד כה טענו כי טיילור שלח למורדים נשק שהוטמן בשקי אורז כדי להפר את אמברגו הנשק שהוטל על המדינה, ובתמורה קיבל יהלומים שנכרו בידי עבדים. בין עדי התביעה שמסרו עד כה את עדותם: גבר ששתי זרועותיו נקצצו, ואישה שסיפרה כי אולצה לשאת שק ובו ראשים כרותים, בין היתר ראשיהם של ילדיה. אחד מעוזריו של טיילור העיד כי צפה בנשיא לשעבר אוכל כבד אדם.

 

טיילור בן ה-61 כבר כפר באישומים נגדו. עורך דינו אמר כי עדותו של מרשו צפויה להימשך מספר שבועות. לדבריו, טיילור רוצה "להבהיר את העניין", ובכוונתו להעיד "על מאמציו הנמרצים להשכין שלום בסיירה ליאון". הוא קרא לשופטים להעניק לטיילור שימוע הוגן ולא להאמין "למצעד האומללות" שמציגה התביעה מאז פתיחת המשפט לפני 18 חודשים.

  

משפט פורץ דרך

משפטו של טיילור נתפס כדוגמה פורצת דרך למקרה שבו מצליחה הקהילה הבינלאומית לבוא חשבון עם שליט אוטוקרטי ולאלצו לקבל אחריות על הפרות זכויות האדם שהתבצעו תחת משמרו. נשיא סודן עומר אל באשיר סירב לשעות לצו המעצר

שהוציא נגדו בית המשפט הבינלאומי הפלילי בהאג, שהגיש נגדו כתב אישום על פשעים נגד האנושות בדרפור. רוב המנהיגים האפריקנים תמכו בבאשיר ומסרבים לעצור אותו ולהסגירו להאג.

 

טיילור, שעלה לשלטון בליבריה ב-1997, נאשם כי תמך בחזית המהפכנית המאוחדת בסיירה ליאון, שניסתה להדיח את הנשיא ג'וזף מומו ויורשיו. במהלך מלחמת האזרחים נספו חצי מיליון בני אדם, בהרג שיטתי, התעללות וזוועות אחרות. כמה מהפשעים המחרידים ביותר התבצעו בידי כנופיות של ילדים חיילים, שהואבסו בסמים כדי להפוך אותם לאדישים לפשעים הנוראים שביצעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים