שתף קטע נבחר

אפילו השופטת בכתה: נער בכלא במקום במעון

הילד הוכנס למעון סגור בגלל בעיות התנהגות, ולפני חצי שנה שוחרר בניסיון לשלבו בקהילה. אך הוא הידרדר במהירות, ולבסוף נעצר ברכב פרוץ. מאז לא נמצא פתרון, והוא עדיין בכלא - למרות שלא ביצע כל עבירה. פרקליטתו: יש עוד מקרים כאלה

"רק אלוהים יודע כמה אני סובל" - מלים אלה, שיצאו מפיו של ילד בן 13, לא הותירו אתמול (יום ד') עין אחת יבשה באולם בית המשפט בנתניה - לא של השופטת, לא של אנשי שירותי המבחן ולא של אנשי הרווחה. אותו ילד נמצא כבר חמישה ימים בכלא, למרות שלא ביצע כל עבירה - מהסיבה הפשוטה שבמעון שאליו הוא אמור להישלח, אין כרגע מקום.

 

בצעד חסר תקדם למקרה זה - החליטה השופטת לאפשר את פרסום העניין, ללא פרטים מזהים, בניסיון "לחולל רעש" ולקדם במידת האפשר את מציאתו של פתרון ראוי.

 

הילד גדל במשפחה בעייתית בשכונת מצוקה בשרון. כשהיה בן 11 הוחלט להוציאו מחזקת הוריו ולהעבירו למוסד סגור, בשל בעיות ההתנהגות שמהן סבל וקשיים שגילה בשהייה במסגרת. משפחתו, התברר לשירותי הרווחה, אינה יכולה לספק לו את התמיכה הראויה.

 

לפני כחצי שנה שוחרר הילד מהמעון, בניסיון לשלבו מחדש בקהילה. אלא שהוא הידרדר במהירות בהתנהגותו, ולאחרונה אף החל להסתובב עם נערה עבריינית המבוגרת ממנו בשנים רבות. הוא כנראה סובל מהזנחה קשה. אנשים המכירים את הילד טוענים כי מצבו הפיזי קשה, והוא רזה וקטן בהרבה מגילו - לכל היותר נראה בן שמונה. לפני חמישה ימים נתפס הילד כשהוא יושב ברכב פרוץ, שריח חריף של אלכוהול נודף ממנו - ונעצר. הוא הובא לבית המשפט, שהורה לשלוח אותו למעון סגור.

 

"מעצר לא חוקי"

עו"ד עידית קן ציפור, המייצגת את הילד מטעם הסנגוריה הציבורית, מזכירה כי בעוד שבועיים ייכנס לתוקפו חוק הנוער החדש, לפיו אסור להחזיק במעצר נער שטרם מלאו לו 14. לדבריה, כבר עכשיו בתי המשפט מיישמים את החוק הזה, ובמקרה הנוכחי, בכל מקרה אין במעשה שהילד עשה עילת מעצר - ולכן הורה בית המשפט על העברתו למעון.

 

אלא שבמהרה התברר כי בגלל חוסר מקום, אין מעון שיכול לקלוט את הילד. בסופו של דבר, הוא נכלא בכלא לנוער "אופק" שבשרון, ואתמול הובא שוב לבית משפט. השופטת הדס עובדיה, שכמו כל הנוכחים באולם הזילה דמעה לנוכח מצבו של הילד, הוציאה צו המורה להעבירו למעון באופן מיידי. הוא הובא בליווי סוהרים למעון, אך כשהגיעו לשם התברר להם שוב כי המעון אינו מוכן לקלוט את הילד, וכי אין מיטה פנויה עבורו. בלית ברירה, הוחזר הילד שוב לתנאי מעצר בכלא אופק.

 

"שהייתו של הילד במעצר אינה חוקית", אומרת עו"ד קן ציפור, "והוא נמצא במעצר רק בגלל שאין מקום במעון - וזה דבר חמור מאוד". לדבריה, אין מדובר בבעיה חדשה: "אני ועורכי דין נוספים העוסקים בתחום הנוער מכירים מקרים נוספים של נערים שנמצאים בכלא בגלל שלמדינה אין מעון לקלוט אותם".

 

ד"ר עו"ד אביטל מולד, הממונה על ייצוג קטינים בסנגוריה הציבורית, מוסיפה כי הסנגוריה הציבורית תעתור היום ותבקש לשחרר את הילד, מכיוון שאין עילה להחזיק אותו במעצר. "אנחנו מתריעים כי מדובר בילד בסיכון, גם לעצמו", היא אומרת, "וקוראים לרשויות הרווחה למצוא פתרון. אין סיבה להחזיקו במעצר. אם לא יימצא פתרון, נבקש לשחררו - והוא ייאלץ לחזור לביתו עם כל המסוכנות הכרוכה בכך. אנחנו מקווים שתימצא לו חלופה טיפולית".

 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "בבוקר ייערך בבית המשפט דיון בעניינו של הילד. משרד הרווחה יציע מספר פתרונות שיהוו חלופה להשמתו במעצר".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים