שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הספרדייה שילדה תאומים בגיל 66, מתה בגיל 69
  מריה דל כרמן בוסדה, שהתפרסמה לפני שלוש שנים כיולדת המבוגרת בעולם, הלכה לעולמה ביום שבת והותירה תאומים בני שלוש יתומים. סיבת המוות לא ידועה אולם מדובר ככל הנראה בגידול סרטני

  לאחר ששברה את שיא העולם כשהפכה לאם המבוגרת ביותר, מריה דל כרמן בוסדה בת ה-69 מתה בשבת האחרונה. סיבת המוות עדיין לא נחשפה, כך מדווחות סוכנויות הידיעות.

   

  בוסדה ילדה בדצמבר 2006 לאחר שקיבלה טיפולי הפריה במרפאה בלוס אנג'לס. הלידה הציתה גל של תגובות שתהו מהו הגבול לגיל הפוריות והאם מרפאות הפוריות צריכות ליטול על עצמן אחריות בשימת הקו האדום.

   

  בוסדה עצמה הודתה שלא נתבקשה להציג תעודת זיהוי וכי שיקרה למרפאת הפוריות באשר לגילה ומסרה כי היא בת 55, הגבול העליון בו מאפשרת מרפאת הפוריות טיפולים. היא הניחה שבשל העובדה שאמה חיה עד גיל 101, נותרו לה עצמה עוד שנים רבות כאם.

   

  על מותה של בוסדה דיווחו העיתונים המקומיים בספרד. אחד העיתונים ציטט את אחיה של בוסדה, ריקרדו, שאישר את דבר מותה אולם סירב לחשוף את סיבת המוות. לדברי אחד העיתונים, אובחן בה גידול סרטני זמן קצר לאחר שילדה.

   

  העיתון אל פריודיקו דה-קטלוניה הממוקם בברצלונה ציטט את ריקרדו בוסדה שאמר כי מכר את סיפור מותה של אחותו לתכנית טלוויזיה. לדברי אחיה, לאחרונה הדרדר מצבה מאוד אולם סירב למסור פרטים נוספים לאור העסקה שרקם עם תחנת הטלוויזיה שתפרסם את הסיפור.

   

  עדיין לא ידוע מי יגדל את התאומים היתומים, פאו וכריסטיאן. בוסדה אמרה באחד הראיונות כי היא מחפשת גבר צעיר יותר שיסייע לה לגדל את הילדים.

   

  בינואר 2007 סיפרה בוסדה כי מכרה את ביתה כדי להשיג 59 אלף דולרים למימון ההפריה המלאכותית. בראיון לסוכנות החדשות AP אמרה בוסדה: "כל אחת צריכה להפוך לאם בזמן המתאים לה. לעתים נסיבות החיים מעמידות אותך בין הפטיש לסדן. ייתכן שהדברים היו צריכים להתנהל אחרת, אבל זו הייתה הדרך היחידה שלי כדי להגשים את החלום שכל כך רציתי".

   

  גל הריונות בעשור השביעי

  בשנים האחרונות היינו עדים לאמהות רבות שהרו לאחר גיל 60. המבוגרת ביותר הייתה הודית בת 70. אבל את הספתח עשתה תושבת רומניה בת 66, אשר ילדה תאומים בינואר 2005 לאחר טיפולי פוריות. אדריאנה איליאסקו, סופרת ואשת אקדמיה, הפכה אז לאם המבוגרת ביותר בהיסטוריה. איליאסקו מסרה לרשתות הטלוויזיה המקומיות כי מאז ומתמיד רצתה להפוך לאם, אך לא הצליחה להרות באופן טבעי. לדבריה היא אופטימית באשר לעתידה כאם, וכי למשפחתה היסטוריה של אריכות חיים.

   

  ההיריון המבוגר ביותר הקודם, נרשם שנה קודם לכן, שעה שסאטיבהאמה מאהאפטרה, מחנכת בבי"ס בהודו בת 65, ילדה את בנה. מאהאפטר ההתעברה לאחר שביצית מאחייניתה בת ה-26 הופרתה על ידי זרעון מבעלה, והושתלה ברחמה. היה זה בנם הראשון של הזוג שחגג יובל לנישואיהם.

   

  לפני כשנתיים הפכה ד"ר פטרישיה ראשברוק, פסיכיאטרית בת 63 מאנגליה, לאם, לאחר טיפולי פוריות ממושכים. לראשברוק שני ילדים מנישואיה הקודמים.

  כנגד בקורות קשות על הריונה המאוחר, אמרה: "השקענו מחשבה ארוכה בתכנון ההיריון, כך שנעניק לילד הווה ועתיד טובים הן מבחינה רפואית, חברתית וחומרית. אנחנו מאוד שמחים להעניק חיים לילד הזה, ואנו מקווים שנוכל להעניק לו גם בטחון ושלווה".

   

  בחודש אוקטובר אותה שנה, בגיל 64, לאחר 35 שנות טיפולי פוריות כואבים,ממנון טיריאקי הצליחה להגשים את חלום ההורות והפכה לאם השניה אז המבוגרת בעולם, לאחר שילדה במזל טוב בן. ההיריון נעשה באמצעות הפריית מבחנה בה נתרמה ביצית מתורמת, והושתלה לאחר ההפריה ברחמה של טיריאקי. "תמיד האמנו שנצליח", אמר האב המאושר עומר טיריאקי בראיון לעיתון מקומי, "מאחר שפרשנו לגמלאות, נגדל את הבן יחד".

   

  גם בישראל הולך ועולה גיל ההריונות. מחקר ישראלי מצא כי בין השנים 1998 ל-2003 ילדו בישראל מדי שנה בממוצע 53 נשים בנות 45 עד 65. בשלוש השנים האחרונות עלה מספר היולדות המבוגרות ל-104 נשים בשנה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים