שתף קטע נבחר

מהשנה הבאה: מלגת לימודים לתושבי הפריפריה

לפי ההחלטה שצפויה לקבל הממשלה, כל חייל משוחרר או יוצא שירות לאומי תושב הפריפריה יזכה לשנת לימודים חינם במוסד אקדמי. יוזם ההחלטה, ח"כ כרמל שאמה: "הלימודים האקדמיים הם זכות לכל צעיר שנתן למדינה"

חיילים משוחררים ויוצאי השירות הלאומי, תושבי הפריפריה, יזכו לשנת לימודים אקדמית בחינם לתואר ראשון במוסד להשכלה גבוהה - כך צפויה הממשלה להחליט בישיבתה הקרובה, ביום ראשון הבא. על פי הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו, המתואמת עם שר האוצר יובל שטייניץ, החוק לא ייכנס לתוקף כבר לשנת הלימודים הקרובה, אלא רק בשנת הלימודים תשע"א, כלומר בסוף 2010.

 

על פי ההחלטה, הממשלה תעניק לזכאים מלגת שכר לימוד בסך 9,700 שקל, הצמודה למדד יולי 2009, בתנאי שהשלימו תקופת שירות מלאה, ומגוריהם ערב השירות הצבאי היו באזורי הנגב והגליל שהוגדרו כ"פריפריה" בהחלטת הממשלה בעניין זה מאוגוסט 2008.

 

המלגה תינתן באמצעות קרן הסיוע לקליטת חיילים משוחררים של משרד הביטחון. עלותה נאמדת בכ-100 מיליון שקל, והיא תמומן בחלקים שווים מהתקציבים של משרדי ראש הממשלה, הביטחון, האוצר והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

 

יוזם ההחלטה הוא ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), שפנה בעניין זה לפני כחודש לשר האוצר ולראש הממשלה. הוא הזכיר להם כי הטבה זו היא אחת מהבטחות הליכוד במסע הבחירות לכנסת האחרון. נתניהו הבטיח לו בתגובה לפעול ליישום ההבטחה כבר השנה, וביקש מח"כ שאמה לגבש את הצעת ההחלטה יחד עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, ועם נציגי האוצר. ההחלטה קובעת כי יישומה יעוגן בחוק שיכינו שרי הביטחון והאוצר בתוך 30 יום מקבלתה בממשלה.

 

הזכאים יהיו החיילים ויוצאי השירות הלאומי והאזרחי שמועד שחרורם מ-1 בינואר 2010 ואילך. תקופת השירות המלאה המזכה במלגה היא 36 חודשים לפחות לחיילי השירות הסדיר, ו-24 חודשים לפחות לחיילות. ליוצאי השירות הלאומי התקופה היא לפחות 22 חודשים.

 

ח"כ שאמה לוחץ להרחיב את הזכאות גם למי שהתגוררו באזורי הפריפריה במהלך שירותם הצבאי ולא רק לפני השירות, וגם על צעירים שנדרשים להשלים את לימודיהם במכינות האקדמיות כתנאי לקבלת למוסדות להשכלה גבוהה. לדבריו, "תפיסת היסוד של התכנית היא שהלימודים האקדמיים הם זכות לכל צעיר שנתן למדינה ולכן ראוי לקבל אותה מהמדינה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוכלו ללמוד בחינם (אילוסטרציה)
צילום: AP
נתניהו. יגיש את ההצעה לממשלה
צילום: רויטרס
ח"כ שאמה. הזכיר לנתניהו את ההבטחה
צילום: יוסי גל
מומלצים