שתף קטע נבחר

בן ה-13 שנכלא כי אין מקום במעון יישלח להוסטל

כיוון שלא נמצא מעון סגור, בו יכול להיות הילד הכלוא כבר שישה ימים בכלא אופק, הוצע כפתרון זמני הוסטל לילדים חסרי קורת גג בתל-אביב. אמו הגיעה לבית המשפט במקרה - ומיהרה לעזוב כשנודע לה שהוא במקום

פתרון זמני לילד בן ה-13 מנתניה, שהיה בששת הימים האחרונים במעצר, מפני שלא נמצא מעון סגור עבורו. בית משפט השלום בעיר החליט היום (ה') שהוא ישהה בינתיים בהוסטל לילדים ללא קורת גג בתל-אביב.

 

הילד הוחזק במעצר בימים האחרונים, מפני ששירותי הרווחה לא מצאו עבורו מקום פנוי במעון סגור העונה לצרכיו.

הילד היה במעצר למרות שלא ביצע כל עבירה - מהסיבה הפשוטה שבמעון שאליו הוא אמור להישלח אין כרגע מקום. למרות ההבטחות של משרד הרווחה שהיום יוצגו בבית המשפט פתרונות לחלופת המעצר בו נמצא הילד, נציגי שירותי הרווחה לא הגיעו לדיון. בית המשפט זימן אותם בדחיפות שוב וכשהגיעו אמרו כי הם לא ידעו שמתקיים דיון.

 

בדיון התברר כי לשירותי הרווחה אין פתרון עבור הילד, כיוון שאין מקום במעונות סגורים. הילד עצמו הובא לדיון מבית הסוהר אופק שבו הוא כלוא כבר שישה ימים, כשהוא לובש את אותם הבגדים שלבש בעת שנעצר בידי המשטרה. בהיעדר פתרון במעון סגור העונה לצרכיו של הילד, הציעו נציגי חסות הנוער פתרון זמני, לפיו ישהה בהוסטל לילדים ללא קורת גג בתל-אביב.

 

עו"ד עידית קן ציפור, המייצגת את הילד מטעם הסנגוריה הציבורית, אמרה כי זהו אינו פתרון הולם. "מדובר במקום שאינו הוסטל טיפולי של שירותי הרווחה והמדינה. לילד צרכים מיוחדים, שהוא יכול לקבל רק במעון סגור. הילד הזה צריך מסגרת טיפולית במעון סגור של הרווחה.

בהיעדר פתרון אחר הסכמנו להצעה. עדיף שהוא ישהה בהוסטל הזה ולא בבית הסוהר על לא עוול בכפו ורק בגלל שאין עבורו מסגרת הולמת אחרת".

 

גורם המעורב בפרשה מתח ביקורת על אי מציאת מקום הולם לילד: "שנת 2010 בפתח, אנחנו במאה ה-21 ומדינת ישראל לא מסוגלת למצוא מסגרת הולמת לילד בן 13. בושה למדינה, בושה לשירותי הרווחה ובושה לנו כאזרחי המדינה".

 

בבית המשפט אירעה התרחשות מוזרה, לאחר שהתברר כי אמו של הילד הגיעה למקום בעניין אחר וכאשר הבינה שמתקיים דיון בעניינו של בנה - היא לא טרחה לפגוש אותו ועזבה במהירות את הבניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבש את אותם בגדים. אילוסטרציה
צילום: index open
מומלצים