שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ראש בראש: נוקיה N97 נגד ה-iPhone 3Gs

  לקחנו את שני טלפוני המגע החכמים הנחשקים ביותר בימים אלה בישראל, ה-iPhone מבית אפל ומכשיר הדגל החדש של נוקיה, N97 - לקרב אכזרי ראש בראש. למה כדאי לשדרג בקרוב? הביעו גם אתם את דעתכם

  הקיץ של 2009 הולך להיות אחד התקופות המעניינות ביותר שידע תחום הסלולר בישראל. תוך פרק זמן של מספר שבועות יגיעו לישראל המכשירים המובילים בעולם ויתחרו על ליבם של המשתמשים. לקחנו שניים מהמכשירים המעניינים שימכרו בשלושת המפעילות ולאחר שסקרנו אותם באופן מלא בשבועות האחרונים (נוקיה N97 ואת iPhone 3GS), החלטנו לרכז עבורכם סקירה השוואתית בין מכשיר הדגל של נוקיה למכשיר של חברת אפל.

   

   

   

  משקל ועיצוב

  כאשר אנו שמים את שני המכשירים אחד ליד השני, ניתן לראות שהנוקיה N97 צר וקצר יותר מה-iPhone, אך בגלל מקלדת QWERTY, הוא עבה יותר בצורה משמעותית. כמו כן בשקילה גילינו כי ה-3Gs שוקל רק 135 גרם בעוד הנוקיה N97 שוקל כ-150 גרם, פער לא משמעותי. בשל העובי הדק יותר של ה-iPhone, הוא פחות מורגש בכיס. לגבי עיצוב המכשיר - על טעם ועל ריח אין להתווכח. שני המכשירים מגיעים בצבע

  שחור או לבן. בשורה התחתונה : כל אחד יכול לראות מנצח אחר בסעיף, אנחנו החלטנו שוויון.

   

  חומרה (מעבד, זיכרון, מאיץ גרפי)

  כשמסתכלים על המפרט הטכני של המכשירים אז אפשר להכריז על מנצח באופן ברור. המעבד של ה-iPhone עובד על מהירות שעון של 600 מגה הרץ בעוד המעבד של הנוקיה N97 עובד על מהירות של 434 מגה הרץ בלבד. זיכרון ה-RAM של המכשיר של אפל עומד על 256 מגהבייט בעוד הזיכרון של הנוקיה N97 עומד על 128 מגהבייט. המאיץ הגרפי של המכשירים זהה, והוא מבוסס על שבב PowerVR SGX ותומך ב- OpenGL ES 2.0.

  השורה התחתונה: המנצח בגדול, iPhone 3GS.

   

  שיחות קוליות

  ניכר כי איכות השיחה במכשיר הנוקיה טובה יותר. הקליטה חזקה יותר, ולא ניתקלנו כלל בניתוקים לאורך כל ימי הבדיקה. ב-iPhone הסיפור קצת שונה, ובמכשירים מסויימים ניתן להיתקל בניתוקים ובקליטה חלשה יותר אך מדובר בתופעות שטופלו באמצעות שדרוגי גירסה.

   

  החייגן של ה-N97 חכם יותר ומאפשר לעשות חיפוש חכם באנשי הקשר (לדוגמא חיפוש על ידי הקשת חלק מהמספר או שדות אחרים באיש הקשר) בעוד ב-iPhone החיפוש הוא שמי בלבד (ניתן להתקין תוכנת צד ג' שיודעת לבצע חיפוש חכם).

   

  מקשי החיוג ב-N97, שהם למעשה כפתורי מגע פחות נוחים מהשימוש בכפתורי החיוג שמופיעים על צג ה-iPhone‬.

  בשורה התחתונה: כמכשיר לשיחות הנוקיה N97 לוקח, בכפתורי חיוג וגודל מקשי ספרות ה-iPhone מנצח. 

   

  תמיכה ברשתות מתקדמות

  שני המכשירים תומכים ברשת ה-HSDPA של מפעילות הסלולאר, הנוקיה מאפשר הורדה במהירות של 3.6 מגה ביט לשנייה ואילו הדור החדש של ה-iPhone תומך במהירות הורדה שך 7.2 מגה ביט לשנייה. קצב העלאה של המכשירים זהה ועמוד על 384 קילו בייט לשנייה.

  השורה התחתונה: למחפשי מהירות ההורדה הגבוהה במיוחד בגלל חנויות התוכנות והמשחקים, ה-iPhone 3GS מנצח גם כאן.

   

  תצוגה

  שני המכשירים מגיעים עם מסך 3.5 אינץ ותומכים ב-16 מליון צבעים וכאן פחות או יותר נגמר הדמיון בין המכשירים. ה-N97 מגיע עם

  רזולוציית מסך גבוהה יותר של 640x320 פיקסלים, לעומת רזולוציה של 480x320 פיקסלים בלבד שקיים במכשיר של אפל.

   

  במבחן העבודה באור שמש, מנצח המכשיר של אפל שהתמונה בו טובה יותר בעבודה בשמש ישירה. ההבדל המשמעותי ביותר בין שני המסכים הוא המסך הקאפסיטיבי של אפל - שמאפשר ריבוי מגעים על גבי המסך (Multi-Touch) ולחיצה על גבי סוג זה של מסך נוחה יותר ופועלת בצורה טובה יותר. בעוד המסך של ה-N97 הוא מסך רסיטיבי, שפחות נוח לעבודה עם האצבעות, ונותן תחושה כאילו אנחנו לוחצים על משטח זכוכית ולא על מסך נגיעה.

  השורה התחתונה: המסך של ה-iPhone 3Gs מנצח בנוקאוט.

   

  זמן סוללה

  זמן סוללה, אולי אחד הנושאים החשובים והבעייתים ביותר בסמארטפון מודרני. אפל ידועה בדגמי סלולר בעיתיים בזמן סוללה, וגם בדגם האחרון של החברה ניכר כי משתמש כבד, שעושה שימוש גם בדואר בדחיפה ומפעיל את ה-Wi-Fi והבלוטות' עושי למצוא את עצמו במהלך חציו השני של היום עם סוללה ריקה לחלוטין.

   

  ב-iPhone, בשונה ממכשירים אחרים, לא ניתן להסתובב עם סוללת גיבוי (בגלל שהסוללה הפנימית אינה ניתנת לפירוק והחלפה בידי המשתמש), ופתרונות הטעינה הניידים מסרבלים את המכשיר והופכים אותו למגושם יותר. ה-N97 לעומת זאת, מגיע עם סוללה חזקה יחסית לסמארטפון, ועם שימוש כבד במכשיר ניתן להגיע לזמן סוללה של מעל יום שלם, וכמו כן ניתן גם להסתובב עם סוללה נוספת בתיק.

  השורה התחתונה: הנוקיה N97 לוקח בהליכה בזמן סוללה.

   

  מקלדת

  אנשים שכותבים הרבה הודעות ומגיבים למיילים מהמכשיר הסלולרי שלהם, יודעים עד כמה חשובה המקלדת. בעוד ה-N97 מגיע עם מקלדת QWERTY מלאה, טובה ונוחה המאפשרת להתכתב באופן מהיר ויעיל, ה-iPhone מגיע עם מקלדת וירטואלית על גבי המסך, איתה ניתן לעבוד ביישומי ההודעות גם במצב מאונך וגם במצב מאוזן. כאשר מדובר בכתיבה ממושכת לאורך היום, המקלדת של ה-N97 נוחה יותר והקלדה בה נמצאה מהירה יותר ביחס להקלדה על מכשיר ה-iPhone.

  השורה התחתונה: המקלדת הפיזית של ה-N97 מנצחת.

   

  ממשק משתמש

  מכשירי הסלולאר של חברת אפל הם לא המכשירים המתקדמים ביותר בעולם, אך הדבר החשוב ביותר שהביאה החברה לעולם הסלולר הוא ממשק המשתמש הידידותי והחווייתי במכשיר.

   

  אם היינו מסתכלים על עקומה שמתארת את זמן ההסתגלות למכשיר, בוודאי היינו מגלים עקומה תלולה למדי. הממשק נוח ופשוט וכאשר נתנו את המכשיר למבוגר שחצה את גיל ה-60 ולילד בן 5 - שניהם הצליחו להשתלט על המכשיר תוך דקות בודדות.

   

  ממשק המשתמש של מכשיר הנוקיה שמריץ את מערכת ההפעלה סימביאן במהדורה 5 הוא נוח לשימוש, אבל השילוב עם החומרה והמסך הופך אותו למסורבל. תפריטי המכשיר עמוסים יותר, ועקומת הלמידה שלו דורשת זמן הסתגלות גבוה יותר.

  השורה התחתונה : אפל הנהיגה מהפיכה בשוק הסלולר. ה-iPhone 3GS מנצח.

   

  מדיה

  רוכשי המכשירים מסדרת N של נוקיה ומכשירי אפל, רוצים לקבל את המוזיקה והווידיאו שלהם באיכות הגבוה ביותר.

   

  אפל ידועה בקו מוצרים איכותי במכשירי האייפוד של החברה, ובסדרת ה-iPhone החברה שומרת על רמה זהה ומאפשר מוזיקה ווידאו באיכות הגבוהה ביותר שנראו על מכשירים סלולריים כיום. איכות הסאונד של נוקיה טובה גם היא, אבל קצת פחות - בייחוד כשהשווינו את האיכות עם אוזניות זהות שיוצרו בידי צד שלישי.

   

  הווידאו נראה טוב יותר על מכשיר ה-iPhone, אך לנוקיה יש יתרון שמאפשר לראות את הווידאו כשהמכשיר יושב על השולחן, ללא צורך לאחוז את המכשיר ביד. את שני המכשירים ניתן למצוא בגרסאות עם 32 גיגה זיכרון מובנה, כאשר ב-N97 יש אפשרות גם להרחיב את הזיכרון בכרטיס חיצוני.

  השורה התחתונה: ניצחון בפוטו-פיניש ל-iPhone 3GS.

   

  חנות תוכנות

  זו לא חוכמה להשוות את החנות המשומנת של אפל שרצה כבר למעלה משנה, לעומת חנות חדשה וצעירה של נוקיה שפועלת רק חודשים בודדים. אך בסעיף זה הטבלה לא משקרת: משתמשי ה-iPhone צורכים תוכנות ומשחקים בכמויות גדולות יותר מכל משתמשי הסלולר האחרים. החנות של אפל נוחה ומאפשרת הורדת תוכנות הן מהמכשיר והן מתוכנת המחשב iTunes.

  השורה התחתונה: החנות של אפל טובה יותר, אבל זה לא חוכמה.

   

  מצלמה

  על פניו במצלמת המכשיר אמור להיות יתרון בולט למכשיר ה-N97. בצילום חוץ בתנאי תאורה טובים הצילום בשני המכשירים לא שונה בהרבה, אם כי התמונות ב-N97 יוצאות בהירות יותר וקרובות יותר לתמונה שהעין רואה במציאות. בצילום לילה ה-N97 מנצח בענק - מכיוון שהוא מצויד בשני מבזקי LED שמאפשרים לקבל תוצאה טובה יותר. בצילום הווידאו הסרטונים כמעט זהים לחלוטין וכמעט ואין הבדלים בין המכשירים. חשוב לציין שה-N97 מצויד גם במצלמה קדמית דבר שמאפשר לקיים שיחות וידאו במכשיר. ב-iPhone אפשרות זאת לא קיימת בכלל.

  השורה התחתונה: אין הפתעות. המצלמה של ה-N97 טובה יותר.

   

  קישוריות

  שני המכשירים תומכים ברשת Wi-Fi. אך ב-iPhone חיפוש הרשתות אוטומטי ונוח יותר. ב-N97 יש צורך להפעיל את האפשרות באופן ידני, או ללחוץ על סמל ה-Wi-Fi בפינה השמאלית של המסך. במקרה של ה-Bluetooth, נגלה לפנינו אחד מהחסרונות הגדולים של ה-iPhone: המכשיר אומנם תומך ב-A2DP בגירסה 3, אך לא ניתן להעביר קבצים בין מכשיר למכשיר. כך שאם במקרה תרצו להעביר שיר או סרטון מצחיק לא תוכלו. ב-N97 הפונקציה הזו עובדת בצורה טובה, בקלות וביעילות.

   

  ה-iPhone וה-N97, גם תומכים ב-GPS אך היצע התוכנות למכשירים קטן בשלב כתיבת שורות אלה. כמו כן בשני המכשירים יש מצפן דיגיטלי, שלא תלכו לאיבוד. בנוסף לכך, ב-N97 יש משדר FM שמאפשר לשדר את השירים לרדיו הקרוב, הדבר דורש הגדרה מראש ולא תמיד שומעים בצורה הטובה ביותר - אבל זו תכונה שפשוט לא קיימת ב-iPhone ומחייבת רכישת מתאם נפרד ויקר לעתים. 

  השורה התחתונה : הנוקיה N97 מנצח בגלל אפשרויות השיתוף ואי החסימה.

   

  ריבוי יישומים

  ריבוי יישומים הוא דבר הכרחי לאנשים שעובדים על כמה תוכנות ורוצים לעשות מספר דברים במקביל. אפל עד היום לא הצליחה לעשות את זה בצורה טובה. למרות הודעות הדחיפה על גבי המסך, הפעלת יישומים במקביל במכשיר ה-iPhone לא אפשרית, והרבה פעמים הדבר מתסכל במיוחד כאשר משחקים במשחק ותוך כדי מגיעה הודעת SMS שקופצת על המסך ומוציאה אותך מהמשחק. בסימביאן לדורותיה הפעלת יישומים במקביל אפשרית. למרות ביצועי מעבד חלשים יותר, ה-N97 בנוי לעבוד במקביל על מספר רב של תוכנות, בזמן שה-iPhone - לא.

  השורה התחתונה: הנוקיה N97 מנצח בהליכה.

   

  חיישנים

  שני הטלפונים הנחשקים מצוידים בחיישנים. החיישן המוכר יותר הוא מד תאוצה, שמאפשר לנו להפוך את תצוגת המכשיר ממצב אנכי לאופקי באופן אוטומטי. בנוקיה N97 מעבר המצבים אפשרי בפתיחת המקלדת, בעוד ב-3Gs הדבר אפשרי בצורה אוטומטית בתוכנות הדואר, הכתיבה והמולטימדיה, פשוט בהטיית המכשיר. בנוסף שני המכשירים מצוידים בחיישן קירבה (Proximity) שכרגע לא מנוצל בצורה יעילה.

  השורה התחתונה: תיקו.

   

  מחיר

  מחיר. עקב האכילס של טלפונים משוכללים - כי על כל הטוב הזה, צריכים גם לשלם בסופו של יום. תמחור נכון ותחרותי של מכשיר יכול להפוך אותו ללהיט, בעוד תמחור גבוה עשוי להפוך אותו לכישלון חרוץ.

   

  נכון לכתיבת שורות אלה, מחיר הטלפונים בישראל עדיין לא ידוע באופן סופי, ופרסומים בכלי תקשורת שונים שטענו כי ה-iPhone יעלה בסביבות ה-800 שקלים - רחוקים מן המציאות.

   

  אך אם ניקח את מחירי המכשירים בארצות הברית כבסיס להשוואה, נגלה שבעוד את ה-N97 ניתן לרכוש בתשלום חד פעמי של 550-600 דולר, את ה-iPhone ניתן לרכישה בתשלום חדש פעמי של 299 דולר, לנפח ה-32 גיגה. על כך תוסיפו עוד התחייבות חודשית לשנתיים בעלות מינימלית של 70 דולר לחודש, מה שמייקר משמעותית את העיסקה לצרכן הישראלי, שלא מנצל את החבילה ורק בא "לקנות את ה-iPhone ולברוח".

   

  בארץ הסיפור עשוי להיות שונה בשל כמויות מכשירי ה-iPhone שמפעילות הסלולר התחייבו לרכוש. ככל שהזמן יעבור, וחברות הסלולאר יתקעו עם מלאים לא מנוצלים, צפוי מחיר ה-iPhone, על חבילותיו, לצנוח.

  השורה התחתונה: אין. טרם נקבע מנצח.

   

  סיכום: מי המנצח?

  שני הטלפונים החכמים שיושקו בשבועות הקרובים, בעלי יתרונות רבים - אך גם חסרונות. מי שמחפש את המכשיר המושלם, יצטרך לחכות, כנראה לנצח. אם נסכם את ההשוואה של המכשירים נגיע למסקנה שה-iPhone, בעבודה שוטפת הוא אינטואיטיבי, נוח, מרענן וחדשני יותר מהמתחרה, ויושב טוב יותר בכיס.

   

  אך אם צילום, ריבוי יישומים ומקלדת "אמיתית", כזו שמאפשרת כתיבה מהירה ונוחה יותר הם החשובים לכם - אז כנראה שה-N97 עדיף על גבי כל הרעש והצלצולים שמייצר המכשיר מבית אפל.

   

  וראוי שנזכיר את המתחרה השלישי, שעוד בדרכו לישראל: יכול להיות שהשילוב האידיאלי בין שני המכשירים שבדקנו, יגיע בכלל מכיוונו המפתיע של דגם ה-Pre של פאלם, אבל עוד חזון למועד.

   

  ומה אתם חושבים? הביעו את דעתכם בתגובות למטה והצביעו לאחד הטלפונים! 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בפינה הירוקה, ה-N97
  בפינה הכחולה, ה-iPhone 3Gs
  באדיבות ImagineNetwork
  מומלצים