שתף קטע נבחר

שרה שווייצרית נועדה עם בכיר חמאס א-זהאר

במהלך ביקור משלחת חמאס לפני כשבועיים בברן, נועדה שרת החוץ מישלין קלמי-רי עם בכיר חמאס. שגרירות ישראל הביעה פליאה והודיעה כי שוייץ "מרחיקה את עצמה מהמחנה המתון". קלמי-רי: חמאס שחקן מרכזי שאי אפשר להתעלם ממנו

שרת החוץ השווייצרית, מישלין קלמי-רי, אמרה הערב (יום א') כי חמאס הוא "שחקן מרכזי במזרח התיכון ואסור להתעלם ממנו". בראיון לעיתון "NZZ אום סונטאג" התייחסה קלמי-רי לביקורה של משלחת חמאס בברן לפני כשבועיים, במהלכו נועדו חבריה עם פקידים שווייצרים. קלמי-רי עצמה נועדה במהלך המפגש עם בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר.

 

ישראל הביעה פליאה על ביקור משלחת חמאס בשווייץ. שגריר ישראל, אילן אלגר, נועד עם קלמי-רי ואמר כי חמאס הוא ארגון טרור שיש להדירו. "אנו מופתעים מכך ששווייץ אישרה כניסה לנציגי ארגון שרוב מדינות העולם מגדירות כארגון טרור. בכך, מרחיקה שווייץ את עצמה מהמחנה המתון", נמסר מהשגרירות הישראלית בברן.

 

משרד החוץ השווייצרי מצדו הודיע כי הוא מופתע מהתגובה הישראלית לאור העובדה ששווייץ שומרת על נייטרליות ועל תפקיד של מגשרת בין הצדדים. קלמי-רי אמרה כי ארצה תמשיך לנהל דיאלוג עם כל הצדדים המעורבים בסכסוך במזרח התיכון. "חמאס הוא שחקן חשוב במזרח התיכון. לא ניתן להתעלם ממנו אם רוצים למצוא פתרון לסכסוך ארוך השנים". היא גם הביעה את דאגתה מהמצב ההומניטרי בעזה. לדבריה, במהלך השיחות "הושגה התקדמות" במגעים על יוזמת ג'נבה. 

 

היחסים בין ישראל לשווייץ הידרדרו לשפל חסר תקדים בעקבות כינוס ועידת האו"ם נגד גזענות (דרבן 2) בג'נבה בחודש אפריל. בוועידה השתתף בין היתר נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, שאף זכה ללחיצת יד חמה מעמיתו השווייצרי, הנס רודולף מרץ. בעקבות כך הורה משרד החוץ באקט של מחאה לשגריר אלגר לשוב להתייעצויות בירושלים.

 

הנשיא שמעון פרס תקף את שווייץ על אירוח הוועידה ואמר כי הוא "חש בושה שביום הזכרון לשואה ולגבורה נפתחת ועידה גזענית בז'נבה, שבה אורח הכבוד הוא אחמדי-נג'אד. זה אותו נשיא איראן הקורא להשמיד את ישראל ולמחוק אותה מהמפה. חייב להיות גבול גם לנייטרליות של שוויץ. האם אחמדי-נג'אד הוא תקוות העולם ופני העתיד?". מרץ הדף את הביקורת על פגישתו עם נשיא איראן ואמר כי היא אינה מוצדקת. "שווייץ היא מדינה נייטרלית ואינה לוקחת חלק באף ברית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
קלמי-רי. שחקן מרכזי
צילום: ישראל הדרי
אחמדי-נג'אד ומרץ (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים